Alapszabály
1. Név és székhely
Az egyesület neve: Finnországi Magyarok Egyesülete (FME)
Székhelye: Helsinki.
Az egyesület neve finnül: Suomen unkarilaisten yhdistys ry (SUY ry)
Működési területe: Finnország
2. Tevékenység célja
Az egyesület a finnországi magyarok pártpolitikailag független országos szervezete. Célja összefogni a Finnországban tartósan vagy átmenetileg élő magyarokat, öntevékeny lehetőséget biztosítani anyanyelve és kultúrája ápolására, gyakorlására, együttműködni hasonló célú szervezetekkel, valamint állást foglalni az anyaország határain kívüli magyarságot érintő kérdésekben. A célkitűzés megvalósítására kulturális, tájékoztató, sport, családi és egyéb összejöveteleket, találkozókat, gyűléseket, műsorokat és esteket szervez. A szervezet szükség esetén kiadványokat jelentet meg. A működés feltételeinek biztosítása érdekében a tagok tagdíjat fizetnek, a kitűzött célok érdekében az egyesület - törvényes keretek között és a szükséges engedélyek beszerzése mellett - gyűjtéseket, sorsolásokat és árusításokat rendezhet.
3. Tagság
Az egyesületi tagságnak három formája lehetséges:
-Rendes tag lehet minden Finnországban élő, magát magyarnak valló személy, aki az egyesület szervezeti szabályzatát elfogadja, és fizeti a tagsági díjat. Az egyesület lehetőséget ad arra, hogy a tag egész családjával együtt részt vehessen annak tevékenységében.
-Pártoló tag lehet bármely, a Finnországban élő magyarok ügyeivel foglalkozó egyén, törvényes szervezet, aki vállalja a szervezeti szabályzatban foglaltakat, de szavazati és döntési jog nélkül.
-Az egyesület tiszteletbeli tagnak hívhat meg, rendkívüli elismerést érdemlő, és tevékenységében kiemelkedő érdemeket szerzett egyént. A tiszteletbeli tagot a tagság teljes joga illeti meg. Tiszteletbeli tagságot bármely tag javasolhat, a javaslatot a közgyűlés előtt meg kell indokolni.
4. A tagsági státusz megszűnése
Az egyesület tagja szabad elhatározásból csatlakozhat az egyesülethez, és ugyanígy válhat meg tőle, szándékát írásban bejelentve a vezetőségnek, vagy az elnöknek egyesületi összejövetel keretében szóbeli nyilatkozatának jegyzőkönyvezését kérve. A tagság automatikusan megszűnik, ha a tag két egymást követő évben nem fizette ki tagdíját. A vezetőség kizárhat tagot, ha a tag az egyesülethez nem méltó módon viselkedett vagy megszegte az egyesület alapszabályát.
5. Tagdíj
A tagsági díj összegét évente a mindenkori közgyűlés hagyja jóvá a következő naptári évre. A tiszteletbeli tagok tagdíjat nem kötelesek fizetni.
6. Vezetőség
Az egyesület tevékenységét vezetőség irányítja, amelyet a közgyűlés választ két évre rendes tagjai sorából. A vezetőség a következő tagokból áll:
Elnök, közvetlenül választva
Alelnök
Szervezőtitkár
Pénztáros
Gazdasszony
+2 vezetőségi tag
Ezeken kívül a közgyűlés még két póttagot is választ.
A vezetőségi tagok legfeljebb három egymásutáni kétéves ciklusra választhatók ugyanabba a tisztségbe. Valamely vezetőségi tag akadályoztatása vagy lemondása esetén a szükséges feladatokat az erre felkért póttag látja el, addig amíg a következő közgyűlés új vezetőségi tagot választ. A vezetőség az elnök, vagy annak akadályoztatása esetén az alelnök összehívására ülésezik. A vezetőség ülését abban az esetben is össze kell hívni, amennyiben ezt a vezetőség tagjai közül legalább hárman kérik. A vezetőség döntésképes, ha a fele a tagoknak és az elnök vagy az alelnök van jelen. A vezetőségi ülésekről jegyzőkönyv készül. Ha a vezetőség tagjainak legalább az l/3-a úgy kívánja, a tárgyalt ügyet a közgyűlés elé kell terjeszteni, de nem olyan ügyet, amelyben kizárólag a vezetőség dönthet a törvények szerint.
7. Aláírási jog és nyelvhasználat
Hivatalos eljárási vagy aláírási joggal rendelkezik az elnök vagy az alelnök, valamint elnöki megbízásra a szervezőtitkár és pénzügyi dolgokban csak a pénztáros.
Az egyesület használati nyelve a magyar, hivatalos kapcsolataiban a finn.
8. Költségvetés
Az egyesület költségvetése naptári évenként történik.
A könyvelést, a költségvetést és a pénzügyi beszámolót legkésőbb 3 héttel az közgyűlés időpontja előtt kell megadni a költségvetési ellenőröknek. A költségvetési ellenőrök véleményt adnak az ellenőrzésről a közgyűlés időpontja előtt legkésőbb két héttel. Az ellenőr nem lehet vezetőségi tag. Az ellenőrök csak a közgyűlésnek tartoznak felelősséggel.
9. Működési szabályzat
A vezetőségi tagok, a póttagok és az egyesületi szervek működésének más, az alapszabályban nem megfogalmazott szabályait, és a teljesítendő feladatok részletes leírását az FME Működési Szabályzata című dokumentum tartalmazza.
-A működési szabályzat az alapszabálytól különálló dokumentum.
-A működési szabályzat nem tartalmazhat az Alapszabály rendelkezéseivel ellenkező szabályokat.
-A működési szabályzatban változtatásokat csak egy döntőképes vezetőség, vagy a közgyűlés eszközölhet.
-A működési szabályzatot minden vezetőségi tagnak és póttagnak ismernie kell.
-A mindenkori vezetőség felelős azért, hogy a működési szabályzatot ismertesse a tagsággal és az könnyen elérhető legyen minden egyesületi tag számára.
-A mindenkori vezetőségnek kötelessége ellenőrizni hogy az egyesületi munka az alapszabállyal és a működési szabályzattal összhangban történik.
10. Közgyűlések
Az éves közgyűlést legkésőbb március végéig kell megtartani.
A meghívót a közgyűlés előtt legkésőbb 14 nappal kell postázni a napirenddel és a melléklettel együtt.
A közgyűlésen minden rendes tagnak és tiszteletbeli tagnak egy szavazata van. Szavazás esetén egyszerű többség dönt, egyenlő szavazat esetén az elnök szavazata dönt, azonban nem személyi választásnál, amikor új szavazás tartandó.
Bármely tag legfeljebb három távollevő tag szavazatát adhatja le írásbeli megbízólevél felmutatásával.
A közgyűlés döntőképes, ha a tagságnak legalább 10%-a jelen van.
11. Közgyűlések összehívása
Az egyesület közgyűlését a vezetőség hívja össze.
Rendkívüli közgyűlés összehívható, ha a közgyűlés vagy a vezetőség így dönt, vagy ha a tagság tizedrésze írásban igényli. A tag szavazatát megbízólevéllel átadhatja egy másik tagnak, amennyiben akadályoztatott a részvételben.
12. Éves közgyűlés
Napirendjének a következőket kell tartalmaznia:
Napirendjének tartalmaznia kell a következőket: 1./ A közgyűlés megnyitása
2./ A közgyűlés elnökének, titkárának, jegyzőkönyvi ellenőrének és szavazatszámlálójának megválasztása
3./ A közgyűlés szabályszerűségének és határozatképességének megállapítása
4./ A napirend jóváhagyása
5./ A költségvetés, pénzügyi beszámoló és a pénzügyi ellenőrök jelentéseinek megtárgyalása. Az éves tevékenység értékelése
6./ Felelősség-felmentési döntések
7./ A tárgyévi működési terv jóváhagyása. A költségvetési és kiadási tervezet, valamint a tagsági díjak megállapítása
8./ Kétévente az új vezetőségi tagok és póttagok megválasztása, valamint évente a megüresedő vezetőségi teendőkbe új tagok és póttagok megválasztása
9./ Két költségvetési ellenőr és egy pótellenőr választása
10./ Pártolótagok és tiszteletbeli tagok jóváhagyása
11./ Más, egyéb ügyek
12./ A közgyűlés bezárása
13. Alapszabály-módosítás és az egyesület feloszlatása
Az egyesületi szabályzat megváltoztatására vagy az egyesület megszüntetésére csak a közgyűlésen van lehetőség. A közgyűlésre kiküldött meghívóban a szabályzatmódosítást, vagy a feloszlató javaslatot ismertetni kell.
Legalább 2/3-os szavazattöbbség szükséges a szabályzat megváltoztatására vagy kiegészítésére. Az egyesület feloszlatását csak két egymást követő közgyűlés határozata alapján lehet végrehajtani. Mindkettőn 2/3-os szavazattöbbség szükséges a határozat érvényességéhez. A két közgyűlés közül az elsőnek éves közgyűlésnek kell lennie. A második rendkívüli közgyűlés az előző gyűlés után legalább 3, de legfeljebb 6 hónapra tűzhető ki. Ezen közgyűlésnek - mely a megjelent tagok számától függetlenül határozatképes - csak egyetlen tárgya lehet, a feloszlatás kérdése, beleértve az egyesület vagyonának és irattárának sorsát is. A vagyon csak a közgyűlés által elfogadott jótékonysági célra fordítható.
14. Egyéb
Minden egyéb kérdésben a Finnországban mindenkor érvényben lévő egyesületi és egyéb törvények rendelkezései mérvadók.