A nyári hónapok híres szülöttei
Június
5. - Gábor Dénes (Budapest, 1900. VI. 5. 10. - Apáczai Csere János (Apáca,1625. jún. 10.) 17. - Sütő András (Pusztakamarás) 1927. jún. 17.) 22. - Weöres ándor (Szombathely, 1913. jún. 22.) 24. – Karinthy Frigyes (Budapest, 1887. június 24.) 29. - Móricz Zsigmond (Tiszacsécse, 1879. június 29.)
Július
1.- Semmelweis Ignác (Buda, 1818. júl. 1.) 27.- Eötvös Loránd (Buda, 1848. júl. 27.)
Augusztus
11.- Bláthy Ottó Titusz (Tata, 1860. aug. 11.) 27.- Lechner Ödön (Pest, 1845. aug. 27.)
Feladat: Keress rá az interneten a fenti nevekre!
500 éve történt
A Dózsa György-féle parasztháború
A magyar történelem legnagyobb parasztfelkelésére emlékezünk ebben az évben. A rövid ideig taró – mindössze három hónapba zsúfolható véres parasztháború – nem csak azért maradt emlékeztes, mert széles tömegeket mozgatott meg, hanem legfőképp azért, mert a megtorlásában párját ritkító kegyetlenség mintapéldányát „tisztelhetjük”. X. Leó pápa mellett a XV. századi magyar történelem három eminens alakja köthető ehhez a parasztháborúhoz: elsősorban a vezér, Dózsa György felemelkedése és bukása, kegyetlen kivégzése. Ő a magyar történelem egyik legnagyobb alakja, aki talán leginkább megihlette az elkövetkező evszázadok művészeit, legyen szó irodalmárokról, képzőművészekről, vagy zene-és táncművészekről. Aztán egyházi vonalon ott van az a Bakócz Tamás bíboros, esztergomi érsek, aki pápa szeretett volna lenni, és mintegy kárpótlásul a helyette megválasztott Medici-bíboros X. Leótól, kapta azt a megbízást (pápai bulla) 1513-ban, hogy keresztes hadjáratot szervezzen a török ellen – amiből aztán kitört az 1514-es parasztfelkelés. Végezetül Werbőczy István, a királyi ítélőmester, aki a felkelés után átdolgozta az általa megalkotott Hármaskönyvet (Tripartitum), amely hosszú időre megalapozta a magyar jogrendszert. (Egyes részei a II. világháború végéig érvényben voltak!!)
Történelem:
Dózsa György-féle parasztfelkelés, 1514. ápr-júl.
Dózsa György-féle parasztháború
Íme néhány példa Dózsa György alakjáról a művészetekben:
Pomogáts Béla: Dózsa György alakja a magyar költészetben
Petőfi Sándor: A nép nevében
Ady Endre: Dózsa György unokája
Szervátiusz Tibor szobra: Tüzes trón
Szobotka András: Dózsa György szobra Dálnokon
Feladat: Keress még olyan weblapokat, amelyek a parasztháborúról, Dózsa Györgyről szólnak!
100 éve történt
Az első világháború
Pontosan 100 éve, 1914. június-júliusa, az emberiség második legpusztítóbb háborúja kezdetének nyara volt. 1914. június 28-án Ferenc Ferdinánd, az Osztrák-Magyar Monarchia trónörököse egy boszniai hadgyakorlat megtekintésére utazott Szarajevóba. Délelőtt merényletet kíséreltek meg ellene, amit sértetlenül túlélt, ám egy katonatiszt kísérője megsebesült. Nem sokkal később Ferenc Ferdinánd meg akartalátogatni a kórházban a katonatisztet, ám útközben Gavrilo Princip, a Fekete Kéz nevű titkos szerb szervezet tagja pisztollyal halálosan megsebesítette a trónörököst és feleségét. Egy hónappal a merénylet után, július 28-án Bécs hadat üzent Szerbiának. Kitört az I. világháború, amely az első modern fegyverekkel vívott háború volt a világtörténelemben, és 15 millió emberéletet követelt. Nekünk magyaroknak különösen fájó békediktátummal zárult az 1919. január 18-án kezdődött párizsi békekonferencia, amellyel a győztes hatalmak (Franciaország, Anglia, USA és Olaszország) végül 1923-ban lezárták a világháborút. Egy szó, amely nemzedékek számára még ma is egyet jelent a szétszakított nemzetünk fogalmával: Trianon.
Történelem:
A Magyarországgal kötött béke (Trianon, 1920 június 4)
1920. június 4.: egy gyásznap krónikája
Dr. Varga József: Első világháborús hősi emlékművek - Képgaléria
A témához kapcsolódó honlapok:
http://mek.oszk.hu/02100/02185/html/4.html http://1914conference2014.com/az-i-vilaghaboru-rovid-tortenete
Az első világháború néhány irodalmi vonatkozása:
Juhász Gyula: Trianon Juhász Gyula: Pozsony Juhász Gyula: Szabadka József Attila: Nem, nem, soha! Babits Mihály: Csonka Magyarország Reményik Sándor: Templom és iskola
Templom és iskola Sinkovits Imre előadásában
Feladat: Keresd meg az interneten a Nemzeti Összetartozás Napját!

1. Márciusi számunk tartalmát lásd az Archívumban, illetve a Tartalomjegyzék 2014-ben 2. Az elmúlt évek anyagai az Archívumban, illetve a Tartalomjegyzékekben találhatók
|