56 OROSZ TITKAI Filmvetítéssel és könyvbemutatóval egybekötött Stand-Up History est
70 éve történt. Az 56-os események magyar szemszögből nézve többnyire ismertek. De hogyan látta Moszkva 1956-ban a budapesti történéseket?
Miért jöttek be a szovjet csapatok Magyarországra 1956-ban? Valójában ki hívta be őket?Milyen volt a magyar forradalom orosz szemüvegen nézve? Hogyan szervezték meg az oroszok Maléter letartóztatását? Ki ejtette csapdába Nagy Imrét?Ki állíthatta volna meg a szovjet tankokat? Hruscsov háborút akart? Miért mentek haza az oroszok 33 év után?
Zolcer János:
Módomban volt az akkori események szovjet résztvevőivel, alakítóival megismerkedni. Köztük volt Vlagyimir Krjucskov, a KGB későbbi elnöke, aki 56-ban a budapesti szovjet nagykövetség titkára és tolmácsa volt. Tőle sokat megtudtam az akkori szovjet nagykövetről, Jurij Andropovról, akinek helyzetelemző táviratai nagyban befolyásolták a Kreml Magyarországgal kapcsolatos tevékenységét…És nagyon sokat beszélgettem a témáról Mihail Gorbacsovval, a Szovjetunió utolsó elnökével. Megkérdeztem, szerinte mi volt 56? Helyes volt-e a szovjet beavatkozás?
Előadása nem értékelés és nem állásfoglalás, csupán új szemszögből mutatja be az 56-os eseményeket, amelyek a mai napig meghatározzák Magyarország sorsát.
Az előadás alkalmával a szerző könyvei is kaphatóak.
Belépődíj: FME tagoknak személyenként 5 euró, nem FME tagoknak: 10 euró. Kérjük, ha lehet, hozzanak magukkal készpénzt – de MobilePay is lehetséges.
Regisztráció e-mail-ben: nagy.bigus@gabriel.fi (Hányan jönnek?) Jelentkezési határidő: május 22.
Helyszín: Auditorio Annantalo Annankatu 30, 00100 Helsinki
Közel a Kampi metróállomáshoz. (200 m.) Megközelíthető metróval, 7-es és 9-es villamossal, az összes Kampi buszállomásra érkező buszokkal, vonattal: a főpályaudvarra, onnan kb. 600-700 m-re van az Annantalo.
Vegyen részt a VETÍTÉSSEL egybekötött előadáson, és Ön is a titkok tudója lehet!
Szeretettel várunk 2026. aug. 15-én Karjaa-ba a Jogging Team udvarán megrendezendő:
XXV. GGP (Gulyás Grand Prix) rendezvényre!
A cím:
–finnül: JoggingTeam, Näkinkuja, 10300 Raasepori.
-svédül: Näckens gränd, 10300 Raseborg .
Egyes navigátor programok a címet csak svédül értik.
Koordináták a Google szerint: 60.07660 23.66989
Tavaly kb. 150-en voltunk, 12 csapattal, 12 bográccsal, ezzel a létszámmal és minőséggel a GGP nem csak a finnországi magyarok legnépesebb találkozója, hanem Nyugat- és Észak-Európa legnagyobb magyar gulyásfőző fesztiválja is.
Egy 2022-ben készült 3 perces videót valamint sok fényképet az FME honlapján találtok, www.magyarutca.org a Visszatekintőben.
A rendezvény kb. 12-13 órakor indul, amikor a csapatok elkezdik a gulyásfőzést. Az étel legkésőbb 18.00 órakor készen kell legyen, mert akkor kezdődik a zsűrizés, valamint a vendégek is akkor kezdhetik fogyasztani a gulyásokat.
Ha a gulyások elkészítése is érdekel, akkor persze pár órával korábban kell érkezni. Figyelem: az étel általában 18:30-18:40-kor elfogy!
Az idei extrák:Forgatós táncegyüttes
A gyerekeknek 15:30-17:30 között bábszínház. A felnőtteknek a Nyárköszöntőről ismert „Feri bácsi“ kürtőskalácsai kaphatóak. Friss lángos is lesz! A zenét Csaba, a népszerű DJ szolgáltatja. A műsorban sorsjegyek remek nyereményekkel!
A gulyásfőző csapatok jelentkezését e-mailben aug. 10-ig ide kérjük:
Amint már szó volt róla, az idei GGP (Gulyás Grand Prix) 2026. aug. 15-én lesz, szombaton, a megszokott helyen, Karjaa-ban.
A cím finnül: Näkinkuja, Karjaa. (Jogging Team)
A cím svédül: Näckens gränd, 10300 Raseborg (Jogging Team)
Egyes navigátor programok a címet csak svédül értik.
Koordináták a Google szerint: 60.07660 23.66989 60.07660, 23.66989
Ez sorrendben a 25-ik GGP. – JUBÍLEUMI KIADÀS.
Szokás szerint a szép idő meg van rendelve 🙂
Megismétlem a fontosabb tudnivalókat:
– A csapatok megfőzik a finom gulyásokat, (gulyásleves, vagy gulyáspörkölt – mindegy-
aztán evés, zsűrizés, díjazás. Utána meg táncikálás/szaunázás/sörözés/borozás, ki milyen kedvében lesz.
Vege gulyást is szabad főzni, pl. babgulyást. Tehát vegák is nyugodtan jöhetnek a GGP-re.
A helyszín a régi, a “Jogging Team” házikója a folyóparton. Egy 2022-ben készült 3 perces videót valamint sok fényképet az FME honlapján találtok, a Visszatekintőben. A honlap címe: www.magyarutca.org
A korábbi évekhez hasonlóan: – az ”udvari diszkót” pontban 22 órakor sajnos be kell fejezzük, (tehát nem lehalkítani, hanem befejezni), mivel a folyó másik oldalán lakóházak is vannak, ahonnan könnyen kihívják a rendőrséget csendháborításért.
Idén is MINÈL TÖBB FŐZŐCSAPATOT szeretnénk!
Tavaly kb. 150-an voltunk, 12 csapattal, 12 bográccsal!
Ezzel a létszámmal és minőséggel a GGP jelenleg Nyugat- és Észak-Európa legnagyobb magyar gulyásfőző fesztiválja! J
——————— ——————-
Lebonyolítás a hagyományok szerint:
– Az évek során kialakult szabályoknak megfelelően az idén is lesz ott helyben, véletlenszerűen megbízott kóstolóbizottság azok közül akik nem tagjai egyik csapatnak sem.
A nyertes csapatnak aranyozott fakanál, oklevél, stb. díjak az első három helyezettnek is.
– A csapatok -ahogyan eddig is volt- megvásárolják a hozzávalókat kb. 18-20 adagra.
Vagyis legalább egy átlagos, 12-13 literes bográcsra valót.
TEHÁT NEM PICIKE BOGRÁCSBAN fözünk 4-5 adagot, hanem MINÉL NAGYOBB, MINÈL TÖBB BOGRÁCSBAN minél több adagot!
(Egy-egy csapat persze 2, vagy akár 3 bográccsal is versenyezhet, ebben az esetben
minden bogrács külön-külön vesz részt a versenyben, sokkal nagyobb a nyerési lehetőség!! (Persze azt is jelezzétek nekem előre, ha több bográccsal főztök.)
– A költségeket a bolti bizonylatok fejében ott helyben készpénzben megtérítjük.
(Arra kérek ismét mindenkit, hogy amikor vásároltok, akkor a GGP-re valókat a
kasszánál KÜLÖN nyugtára irassátok, így sokkal könnyebb összeszámolni.)
– Annyi kikötés van, hogy a hozzávalók nem kerülhetnek többe, mint max. 65 juró/bogrács. ( kb. 12 literes.) Ha jelentősen nagyobb a bogrács, akkor persze arányosan számolunk J
(Ezt azt is jelenti, hogy a hozzávalók ára is versenytényező lehet, pl. ha két csapat egyforma pontszámot kap, akkor az olcsóbban vásárló csapat a nyerő, azért, mert ügyesebbek voltak. )
– Végül -de nem utolsó sorban: attól függetlenül, hogy főz vagy nem főz, minden kedves megjelentet kérünk, hogy a közös költségekből részt vállaljon.
Ez is nagyon egyszerűen történik: a magával hozott KÉSZPÉNZZEL / APRÓPÉNZZEL
ott helyben kifizeti a nevetségesen olcsó belépőt – és meg is vagyunk.
Egy felnőtt belépő 2026-ban fejenként 25 juróba fog kerülni.
Gyerekek 7- 14 év: 15 juró. Gyerekek 1-7 év: 0 juró.
– A 2026-os tagdíjukat befizetett FME tagoknak pedig a belépő mindössze 15 juró, gyerekeknek 7-14 év: 10 juró. 7 év alatt 0 juró.
Az FME éves tagdíjat ott helyben NEM tudjuk kezelni, azt legalább 3 munkanappal korábban az alábbi számlára kérjük:
Suomen unkarilaisten yhdistys FI50 1011 3000 2200 03 (Nordea)
Az üzenetmezőbe írjátok be a neveteket!
Az éves FME tagdíjak összege:
-a Helsinkiben és annak 30 km-es körzetében élő családok számára EGY CSALÁDBÓL AZ ELSŐ befizető egyén 25 euró, a következö, 15 évnél idősebb családtagok 5 euró fejenként. Ennek fejében ezentúl egyéni tagsági státuszuk lesz.
A távolabb élők számára EGY CSALÁDBÓL AZ ELSŐ befizető egyén 20 euró, a következő minden 15 évnél idősebb családtag pedig 3 euró. (évente)
A tagdíjakról pontos infót itt is találtok: (nyugdíjasok, diákok, stb..)
LEGKÈSÖBB 18 ÓRAKOR A CSAPATOK LEGYENEK KÈSZEN A GULYÀSSAL
MERT AKKOR KEZDÖDIK A KÒSTOLÀS /ZSÜRIZÉS.
Tehát pontban 18 órakor kezdjük a minták vételét, nem korábban és nem későbben.
Ettől nem tágíthatunk semmiféleképpen.
———- —————–
A kellékek:
-Papírtányérokat, kanalakat, poharakat, kenyeret a szervezők biztosítják, úgy mint a ”pirotechnikát” is.
-Bográcsokat + LÀBAKAT + mindenki hozzon magával, akinek nincs, írjon a magyar-listára, vagy facebookra, vagy nekem, biztosan akad olyan, akinek van de az idén nem fog eljönni és kölcsön adja. (Lábak nekem is vannak, 3 db.)
– A házikóban konyha is van, hűtőszekrény, mikró, kávéfőző, villanytűzhely, stb., de edények és konyhaszerszámok NINCSENEK, szóval azt hozni kell.
MERŐKANALAT IS HOZZATOK – ez el szokott felejtődni!
– Grillsütő is lesz, aki tehát nem szereti a gulyást, az hozza magával a saját sütnivalóját.
Sőt: ha van valami más finom magyarkaja-ötlete, akkor abból ajánlatos többet is készíteni,
hogy mások is megkóstolhassák.
-INNIVALÓKAT HOZZATOK, ezen kívül a hölgyek (és az urak is J) hozhatnak mindenféle savanyúságot, meg (házi)kenyeret is persze, ( meg mindent…:-)
-A buli rossz időjárás esetén is megtartható. (sátortetők.)
-A házikóban van egy nagy szauna, a közvetlen közelben folyó is van.
Szóval törölközőt mindenképpen hozzatok, ha jó idő lesz, azért, ha esni fog, akkor meg azért 🙂
– A helyszínen DJ is lesz, de a KEDVENC ZENÈKET hozzátok magatokkal, ezt MINDEN ÉVBEN megírom. Itt persze elsősorban a népszerű, táncolható, és lehetőleg magyar zenékre gondolok.
(Teknót, rappet, metált NE hozzatok, mert az nem oda való…)
Tombola is lesz, értékes nyereményekkel, akinek lehetősége van, kérjük hozzon/adományozzon nyereményeket.
Minden évben többen érdeklődnek az alvás felől:
– Igen, a házikóban is lehet aludni, a padlón. Ehhez hálózsák, vagy valami matrac/pokróc sükséges.
Továbbá: mindenféle lakókocsi, sátor, stb. kombináció is lehetséges, mert hely van bőven.
A házikó és az udvar szombat reggeltől vasárnap délután 14 óráig van kibérelve.
Itt Karjaa központjában van egy kis szálloda is, (Socis) ami kb. 85 juró/két ágyas szoba reggelivel. https://www.socis.fi/fi Ezt azonban jó előre le kell foglalni, szóljanak nekem aki szobát szeretne. ( Ha több foglalás lesz, próbálok alkudni 🙂
Az FME honlapján található ”Visszatekintőben” a 2022-es GGP-röl készült rövid videó elején is ott van az útvonal pontos leírása. A honlap címe: www.magyarutca.org
Várom szeretettel a főző csapatok jelentkezését aug.10-ig emilben ide:
Húsvét másodnapján, április 6-án ismét megrendezésre kerül a hagyományos húsvéti locsolás.
Vidékenként változó szokásai vannak ennek a szép hagyománynak a Kárpát-medencében.
A húsvéti ünnepek része a tojásfestés is, amit általában az édesanyák a lányaikkal együtt közösen csinálnak, hogy a locsolókat megajándékozhassák. Béreltünk egy közösségi termet, ahol gyülekezhetünk. A locsolást kérjük tiszta vízzel végezni!
Kérjük, hogy aki teheti, hozzon magával kalácsot / süteményt, esetleg sonkát vagy más harapnivalót! A kávét, teát és hűsítőket a szervezők biztosítják.
A helyszín: ASUKASTALO SAUNABAARI Metsäpurontie 25, 00630 Helsinki.
Időpont: 2026. április 6. hétfő, 15 órától.
Közvetlenül az épület mellett és a környéken is sok parkolási lehetőség van.
Tömegközlekedési lehetőségek: pl. a Hki központi vasútállomásról a 67 és 23 busszal, ezek a 10 illetve 4 helyről indulnak. Kamppiból indul a 63 busz a 44 helyről.
Más lehetőségeket(busz, vonat, villamos) a HSL oldalonlehet kiválasztani hsl.fi
Kedves Finnországban Élő Magyarok és Finn Barátaink!
Már három hete benne vagyunk a 2026-os esztendőben. Mindezzel együtt hadd kívánjak boldog új esztendőt a Magyar-lista és az FME levelezőlista tagjainak!
A Finnországi Magyarok Egyesületének (FME) ez az esztendő is az anyagilag egyre szükülő lehetőségek éve lesz. Azt hiszem senki előtt sem titok a finn gazdaság jelenlegi katasztrofális helyzete, aminek egyenes következménye az életszínvonal csökkenése. Ezutóbbi pedig magában foglalja a kulturális elszegényedést is.
Mindezzel együtt az FME-ben idén is meg szeretnénk szervezni legalább a hagyományossá vált rendezvényeket, többek között:
Február 21-én a Farsangi álarcosbált Vantában, a Tixo teremben.
Március 7-én, szombaton: Az FME közgyűlése a Liszt Intézetben, 14 órai kezdettel.
Április 11-én (vagy 12-én): A Költészet Napján “Családi versmondó délután” a Liszt Intézetben.
Április 6-án húsvéthétfőn: Hagyományos családi/csoportos locsolás Maunulában.
Június 6-án: Nyárköszöntő.
Az év második felében:
Augusztus 15-én: GGP Karjaa-ban,
Befőző bemutató Maunulában,
Bábszínház, Katalin-bál, stb.
Egyelőre ennyit a rendezvényekről.
A farsangot idén is batyubálosnak tervezzük, ott helyben kipótolva hagyományos lángos sütéssel is. A belépődíjak is persze jóval kedvezőbbek lesznek mint a vacsorás estéken. Részletekkel hamarosan visszatérünk.
Az FME egy teljesen pártpolitika mentes egyesület, kizárólag össz-nemzeti kérdésekben fogadhatunk el nemzetpolitikai állásfoglalást.
Az FME tagság nem jár semmiféle konkrét kötelezettséggel vagy kötöttséggel, tagjaink a fizetős rendezvényeknél jelentős kedvezményben részesülnek. Arra kérjük mindazokat, akik konkrét FME-tagságukkal vagy anyagi támogatásukkal szeretnék segíteni munkánkat, hogy az alábbiak szerint befizetett tagdíjjal segítsék a gyakran nem kis költségekkel járó, mindenki számára nyitott magyar nyelvű rendezvényeink megvalósítását, gyermekeink és a magunk magyar nyelvi és kulturális ápolását.
Az FME tagdíjak a 2025-ös évtől kezdve módosultak. A családi tagsági rendszer a finn egyesületi törvényeknek megfelelően megszűnt és a továbbiakban egyéni tagsági státuszok vannak.
A tagdíjak befizetésénél az FME a jutányosság jegyében azonban továbbra is figyelembe veszi a családokat, így egy család tagdíja a következőképpen alakul:
Példa:
A Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, Kerava és Sipoo városokban lakók esetében (Helsinki 30 km-es körzete) egy családból az első befizető éves tagdíja 25 euró, míg a további, 15 évet betöltött családtagoké fejenként 5 euró.
Minden tagdíjat befizetett személy FME-tagsági státusszal rendelkezik és így kedvezményekre jogosult, valamint az alapszabálynak megfelelően részt vehet az egyesület működésében. A tagdíj egy naptári évre szól, úgy, ahogyan a tagsági státusz is.
A tagdíjakról részletes információk a honlapunkon találhatók:
Szeretettel köszöntünk, ha velünk tartasz és köszönettel nyugtázzuk, ha támogatsz bennünket, a Finnországban élő magyarok közösségét szolgáló munkánkat!
Szeretettel meghívunk aFinnországi Magyarok Egyesületének
FARSANGI ÁLARCOS BÁLJÁRA
melyet 2026 február 21-én 16:00 órai kezdettel tartunk a Tikso termében
(Cím:Unikkotie 17, 01300 Vantaa)
A MŰSORBAN TÖBBEK KÖZÖTT:
Jelmezverseny kicsiknek és nagyoknak, zenés műsor, tombola értékes nyereményekkel
A VACSORA:
A vacsorát ezúttal „batyúbálosnak” (kosarasbálnak) szervezzük, vagyis mindenki hoz valami harapnivalót a közös asztalra. Az innivalókat úgyszintén. Mindezt kiegészítjük az FME részéröl egy hagyományos lángos sütéssel.
A büfében üdítők, magyar borok, pálinka, Unikum, kávé, stb. lesz kapható.
Akik részt vesznek a jelmezversenyen, azok családonként 5 eurós engedményt kapnak a belépő árából!
Ha valaki szeretné kedvenc nótáját előre megrendelni, azt kérem írja meg Csabának a csabzidown@freemail.hu címre.
Belépődíjak: FME tagoknak (akik befizették a 2026-os tagdíjukat):
10 € (15 év felett), 5 € (10 – 15 év), 0 € (10 év alatt)
Nem FME tagoknak: 20 € (15 év felett), 10 € (10 – 15 év), 0 € (10 év alatt)
A belépődíjakat és minden más kifizetést lehetőleg a helyszínen készpénzzel intézzük.
Kérjük, hogy részvételiszándékátés a résztvevő családtagjainak számát minél hamarabb, de legkésőbb 2026. feb.16-ig jelezze a kísérő levélben is feltüntetett linken: