2026.05.27_Nagykövetünk búcsúztatása

2026. május 27-én elköszöntünk Breuer Klára nagykövet asszonytól akinek lejárt a négy éves mebízatása. Magyarország nagykövetségén fogadtak bennünket, a Finnországi Magyarok Egyesülete (FME) elnökségének tagjait: Nagy Gábor Bigus elnököt, Hódi Béla elnökhelyettest, Koivuvuo Ildikó működési ellenőrt, Fodor Gabriella működési ellenőrt, Kádár Levente szervezőt, Heiler István pénztárost, Imre Andor külsős titkárt, illetve engem, Gergely Adrient a 2025–2026. tanév finnországi KCSP ösztöndíjasát. A megjelentek egy csokor virágot és egy csoportképet adtak át a nagykövet asszonynak emlékbe.

A beszélgetés során szóba kerültek úgy az elmúlt évek történései mint a jövőbeli tervek is. A felek megköszönték egymásnak a kölcsönös tiszteletet és a remek együttműködést, majd további sok sikert kívánva búcsút vettünk. Az elmúlt négy esztendő szép és méltó lezárása volt ez a találkozó.

A nagykövet asszony végül ezzel a mondattal búcsúzott: „Azért szép a magyar nyelv, mert általa elmondhatom, hogy ez nem egy ég veletek, hanem a legközelebbi viszontlátásra.”

Gergely Adrienn, ösztöndíjas.

A képek megtekinthetők ITT.

2026.05.10_Utolsó tavaszi cserkész foglakozások

Az utolsó tavaszi cserkész foglalkozások

Az utolsó cserkész foglalkozások alkalmával április 19-én ismét tartalmas és sokrétű programon vehettek részt a gyerekek, ahol a gyakorlati feladatok, a természetismeret és a kézügyesség fejlesztése egyaránt fontos szerepet kapott.

A délutánt közös előkészületekkel kezdtük, így együtt mostuk, hámostuk és szeleteltük fel a gyümölcsöket, valamint a zöldségeket. A gyerekek aktívan bekapcsolódtak ezekbe a feladatokba, miközben gyakorolták az együttműködést és az önálló munkavégzést is. Ezután az udvaron az iránytű működésével ismerkedtünk. Átbeszéltük a fő égtájakat, majd a megszerzett ismereteket a gyakorlatban is alkalmazva napórát készítettünk az iránytű segítségével. A feladat során többféle megoldást is kipróbáltunk, amelyben az apukák is örömmel segítettek.

A szabadtéri rész után egy rövid nasiszünet következett, majd az alaki gyakorlatok ismétlésével folytattuk a programot. Ezt követően bementünk az erdőbe, ahol a tűzrakás alapjaival foglalkoztunk. Átbeszéltük, mire kell figyelni a biztonságos tűzrakás során: hova építjük a tüzet, mi alkotja a tűz alapját, milyen anyagokat használunk hozzá, illetve hogyan építjük fel azt lépésről lépésre. A megbeszélés után közösen meg is építettük a tüzet, mindenki hozzátette a maga részét. Mivel sajnos nem gyújthattuk meg, így a végén visszavittük az erdőnek a fákat. A program utolsó részében visszatértünk a terembe, ahol csomózási technikákat gyakoroltunk. A szorító nyolcas és a sváb hurok segítségével fából és kötélből képkeretet készítettünk, amely a későbbi gyógynövényes kulcstartó elkészítéséhez volt szükséges. A foglalkozás végén közösen rendet raktunk, majd lezártuk a napot.

Május 10-én ismét tartalmas és élményekben gazdag foglalkozást tartottunk, amelynek középpontjában ezúttal a gyógynövények megismerése és a kreatív alkotás állt.

A programot most is közös zöldség és gyümölcspucolással kezdtük, ahol a gyerekek aktívan részt vettek az előkészületekben, miközben gyakorolták az együttműködést és az önálló feladatvégzést. Ezt követően kimentünk az erdőbe, ahol kisebb faágakat gyűjtöttünk a korábban elkezdett képkeretek folytatásához. A gyerekek a szorító nyolcas csomó segítségével dolgoztak tovább a fából és kötélből készülő kereteken.

A foglalkozás következő részében gyógynövényes memóriajátékkal ismerkedtünk. A kártyák a növények képét, nevét és gyógyhatását is tartalmazták, így játékos formában beszélgettünk a különböző gyógynövényekről és azok felhasználásáról. Ezután bemutattam a szárított gyógynövényeket is, amelyeket a gyerekek kézbe vehettek, megszagolhattak, illetve a memóriajáték segítségével megpróbálhatták felismerni őket.

A foglalkozást egy kreatív gyógynövényes kollázs elkészítésével zártuk. A gyerekek a méretre vágott teafiltereket megragasztották, majd különböző gyógynövényeket szórtak rájuk. Mindenki a saját ízlése szerint díszíthette az alkotását. Miután a munkák megszáradtak, rákerült a korábban elkészített és megcsomózott képkeret is, így készültek el az egyedi gyógynövényes kulcstartók. A foglalkozás utolsó néhány percében közösen átbeszéltük azt is, mire érdemes figyelni kirándulás előtt, illetve milyen felszerelés szükséges egy hátizsákba. A nap végén közösen rendet raktunk, majd mindenki távozott.

A cikket írta, Gergely Adrienn ösztöndíjas.

A képek és videók megtekinthetők ITT.

https://drive.google.com/drive/folders/16aYtVzRA70ZBZvfnkyhCR2rflCnp9v4B

2026.04.06_Húsvéti locsolás

Húsvéti locsolás

A Finnországi Magyarok Egyesülete (FME) idén is megrendezte a hagyományos húsvéti locsolást.  Az eseményre 2026. április 6-án került sor, amelyen kb.   20 fő vett részt.  Az összejövetel családias hangulatban zajlott, mindenki hozzájárult valamilyen finomsággal az ünnepi asztalhoz. Sokféle étel és sütemény került a közös  asztalra;

A program egyik legjobban várt része a hagyományos locsolkodás volt. A férfiak sorba álltak kis vödrökkel a kezükben, valamint egy-egy fenyőággal, majd sorra meglocsolták a lányokat. / hölgyeket. A locsolásért cserébe csokit vagy festett tojást kaptak,

A locsolkodás után az ünnepség néptánccal folytatódott, majd kötetlen beszélgetésre és ismerkedésre is lehetőség nyílt. Az esemény jó hangulatban telt, és remek alkalmat adott arra, hogy a Finnországban élő magyarok együtt ünnepeljenek, ápolják hagyományaikat és közösséget építsenek.

Gergely Adrienn ösztöndíjas.

A képek és videók megtekinthetők ITT.

https://drive.google.com/drive/folders/1th6ly_j7UH3oqhR6dDGK9rXFos90l7WT

2026.05.24_Cserkész kirándulás

Sipoonkorpi kirándulás a magyar cserkészetre járó gyerekekkel

2026.05.24-én, az utolsó cserkész foglalkozás alkalmával egy kirándulásra vittem a gyerekeket.

A kirándulás helyszíne a Sipoonkorpi National Park volt. A szülőkkel és a gyerekekkel a Kalkkiuunintie parkolóban találkoztunk, majd innen kezdtünk neki a túrának.

Készítettem a gyerekeknek egy kis táblázatot, hogy a túra során nyitottak legyenek a természetre. Például: ebben a négyzetben hagyj egy gyógynövény-lenyomatot, ezt a négyzetet lyukaszd ki annyiszor, ahány állatot látsz, színezd ki ezt a négyzetet olyan színűre, amilyen madarat láttál, rajzold le, milyen tüzet raktunk a túra során – nevezd meg. Nevezz meg 5 színt, amit láttál, 5 hangot, amit hallottál, 4 illatot, amit éreztél, 3 ízt, amit éreztél, és 6 dolgot, amit tapintottál. Ilyen feladatok voltak a lapon, és miközben sétáltunk, töltögették.

A helyszínre megérkezve mindenki elfogyaszthatta a szendvicsét, megpihenhetett. Ezután alaki gyakorlatok következtek, megszámoltuk, hányan vagyunk, majd sorba állva elindultunk az erdőbe. Megbeszéltük, mi kell a tűzhöz, és mit kell gyűjtsünk. Két gyerek gyűjtötte az apró faágakat és a nyírfakérget a tűz magjának. Három gyerek a vastagabb ágakat gyűjtötte, három másik pedig a még vastagabb ágakat a tűz külső részéhez. Egy gyerek köveket gyűjtött, hogy

körbe tudjuk majd rakni velük a tűzrakást.

Mindenki kézben hozta a dolgokat, megszámoltuk magunkat, majd indultunk vissza. Útközben csatakiáltásokat kiabáltunk, nehogy jöjjön a medve. Visszatérve a közös helyre megbeszéltük, hogy bár nem szabad majd meggyújtani a tüzet, mondjanak 5 dolgot, amiért alkalmas ez a hely tűzgyújtásra, és 5-öt, amiért nem. Közösen megépítettük az indiánsátor-tüzet, a munkában mindenki részt vett.

Ez idő alatt a szülők az FME tagok segítségével megsütötték grillen az ebédet, mindenki azt, amit hozott.

A gyerekekkel felelevenítettük a zászlót, amit elhoztam, eszükbe jutott, hogy ki mit festett rá. Csináltunk közös képeket, kiabáltunk pár csatakiáltást, majd mindenki ment ebédelni.

Ebéd után a mezőn méta játékot játszottunk. Métaütők hiányában teniszütőket használtunk, de rendben volt, működött. A gyerekek nagyon élvezték, még az egyik apuka is beszállt a játékba, így „hazafutást” is lehetett csinálni.

A játék után pakoltunk, és elindultunk haza. Az úton beszélgettem a szülőkkel és a gyerekekkel. Nagyon kedves embereket ismerhettem meg, és örülök, hogy volt lehetőségem elköszönni tőlük.

A cikket írta, Gergely Adrienn ösztöndíjas.

A képek és videók megtekinthetők ITT   

https://drive.google.com/drive/folders/1GNbZKUuepZvlpQl7jsxBUlLAyLsQWiRw

2026.06.06. Nyárköszöntő

A dél-finnországi magyarok találkozója 2026.jún.6.

A Finnországi Magyarok Egyesülete nyárköszöntő pikniket rendez június 6-án, szombaton a Paloheinä  Korkee  Seikkailupuisto-ban. Pakilantie 124, 00670 Helsinki      

https://tinyurl.com/korkee2026       Az ebéd 13:00-kor a központi sátor alatt lesz, a résztvevőknek finom gulyásleves jár. Rendelkezésre áll egy közhasználatban lévő kunyhó (kota) is, ahol grillezni is lehet a magukkal hozott hozzávalókból.

 Kérjük, hogy aki teheti, hozzon süteményt. A kávét/teát a szervezők biztosítják.

Amennyiben 10 vagy több mászó lesz, kedvezményt kapunk: ekkor egy mászójegy 23,25 juróba kerül. Kedvezmény nélkül: 31.- juró. A mászáshoz saját kesztyük és megfelelő cipők szükségesek.

A  Seikkailupuisto park általános használatát az FME fizeti, ezért az FME tagoktól kérünk 5 juró belépődíjat fejenként, míg a nem FME tagoktól 10 jurót fejenként.  

Három év alatti gyermekeknek a belépés ingyenes. 

Parkolás: nagy parkolóterület van mellettük. Fizetős, de nem egetrengető:

https://www.hel.fi/fi/kulttuuri-ja-vapaa-aika/ulkoilu-puistot-ja-luontokohteet/ulkoilualueet/paloheinan-ulkoilualue

Ezen azt írja, hogy az első 3 óra 1 EUR, utána óránként 50 cent.

Találkozó:  11:30-12:00 között a sátortetőnél, (nem a kota!). Akik mászni akarnak, a mászójegyek kifizetése után elstartolhatnak. Helyszíni kapcsolat: Nagy Gábor (Bigus) 040 9607559

Kérjük, hogy mindenki hozzon magával készpénzt! (Mobile Pay is lehetséges de inkább készpénzzel)

Jelentkezés /regisztráció: https://tinyurl.com/FMENyar2026

Jelentkezési határidő: 2026 június 4.

további információk: nagy.bigus@gabriel.fi

(A rendezvényt csak elégséges résztvevő esetében tartjuk meg.)

Köszöntsük együtt a várva várt nyarat!

Nyárköszöntő beszámoló

A Finnországi Magyarok Egyesülete 2026. június 6-án, szombaton rendezte meg nyárköszöntő piknikjét a helsinki Paloheinä Korkee Seikkailupuisto-ban. A kedvezőtlen időjárás ellenére a rendezvény jó hangulatban telt. A program kezdetén a résztvevők süteményt, pogácsát és snackeket fogyaszthattak, amelyet a bográcsban készített gulyásleves követett. Emellett Nagy Gábor (Bigus), az FME elnöke jóvoltából frissen sült  tehéntúrós-mazsolás és lekváros palacsinta is került az asztalra. Az ebéd után a fiatalabbak  kipróbálták a kalandparkot, amely a különböző nehézségi szintek miatt minden korosztálynak, így a gyerekeknek is megfelelő programot biztosított. A rendezvény során a kötetlen beszélgetés és zenehallgatás mellett sor került a 2026. évi KCSP-ösztöndíjas, Gergely Adrienn hivatalos búcsúztatására is. Nagy Gábor elnöki beszéde után Hódi Béla mentor átadta a virágcsokrot, majd a csoportkép elkészítését követően a személyes ajándékokta került sor. A megható percek után sátorbontással  és elköszönéssel ért véget a sikeres rendezvény..

Gergely Adrienn, ösztöndíjas

A képek és videók megtekinthetők ITT

2026.05.23_Zolcer János író előadása

56 OROSZ TITKAI Filmvetítéssel és könyvbemutatóval egybekötött Stand-Up History est

70 éve történt.
Az 56-os események magyar szemszögből nézve többnyire ismertek.
De hogyan látta Moszkva 1956-ban a budapesti történéseket?

Miért jöttek be a szovjet csapatok Magyarországra 1956-ban?
Valójában ki hívta be őket?
Milyen volt a magyar forradalom orosz szemüvegen nézve?
Hogyan szervezték meg az oroszok Maléter letartóztatását?
Ki ejtette csapdába Nagy Imrét?
Ki állíthatta volna meg a szovjet tankokat?
Hruscsov háborút akart? Miért mentek haza az oroszok 33 év után?

Zolcer János:

Módomban volt az akkori események szovjet résztvevőivel, alakítóival megismerkedni. Köztük volt Vlagyimir Krjucskov, a KGB későbbi elnöke, aki 56-ban a budapesti szovjet nagykövetség titkára és tolmácsa volt. Tőle sokat megtudtam az akkori szovjet nagykövetről, Jurij Andropovról, akinek helyzetelemző táviratai nagyban befolyásolták a Kreml Magyarországgal kapcsolatos tevékenységét…És nagyon sokat beszélgettem a témáról Mihail Gorbacsovval, a Szovjetunió utolsó elnökével. Megkérdeztem, szerinte mi volt 56? Helyes volt-e a szovjet beavatkozás?

Előadása nem értékelés és nem állásfoglalás, csupán új szemszögből mutatja be az 56-os eseményeket, amelyek a mai napig meghatározzák Magyarország sorsát.

Az előadás alkalmával a szerző könyvei is kaphatóak.

Belépődíj: FME tagoknak személyenként 5 euró, nem FME tagoknak: 10 euró. Kérjük, ha lehet, hozzanak magukkal készpénzt – de MobilePay is lehetséges.

Regisztráció e-mail-ben: nagy.bigus@gabriel.fi  (Hányan jönnek?) Jelentkezési határidő: május 22.

Helyszín:  Auditorio   Annantalo  Annankatu 30, 00100 Helsinki

Közel a Kampi metróállomáshoz. (200 m.) Megközelíthető metróval, 7-es és 9-es villamossal, az összes Kampi buszállomásra érkező buszokkal, vonattal: a főpályaudvarra, onnan kb. 600-700 m-re van az Annantalo.

Vegyen részt a VETÍTÉSSEL egybekötött előadáson,
és Ön is a titkok tudója lehet!

2026.08.15 XXV. Gulyás Grand Prix (GGP) ELŐZETES meghívó és szabályzat.

Szeretettel várunk 2026. aug. 15-én Karjaa-ba a Jogging Team udvarán megrendezendő:

XXV.  GGP (Gulyás Grand Prix) rendezvényre!

A cím:   

finnül:  JoggingTeam, Näkinkuja, 10300 Raasepori. 

-svédül:  Näckens gränd, 10300 Raseborg .   

Egyes navigátor programok a címet csak svédül értik.

Koordináták  a Google szerint:   60.07660    23.66989    

Tavaly kb. 150-en voltunk, 12 csapattal, 12 bográccsal, ezzel a létszámmal és minőséggel a GGP nem csak a finnországi magyarok legnépesebb találkozója, hanem  Nyugat- és Észak-Európa legnagyobb magyar gulyásfőző fesztiválja is.

Egy 2022-ben készült 3 perces videót valamint sok fényképet az FME honlapján találtok, www.magyarutca.org a Visszatekintőben.

A rendezvény kb. 12-13 órakor indul, amikor a csapatok elkezdik a gulyásfőzést. Az étel legkésőbb 18.00 órakor készen kell legyen, mert akkor kezdődik a zsűrizés, valamint a vendégek is akkor kezdhetik fogyasztani a gulyásokat.

Ha a gulyások elkészítése is érdekel, akkor persze pár órával korábban kell érkezni. Figyelem: az étel általában  18:30-18:40-kor elfogy!

Az idei extrák: Forgatós táncegyüttes

 A gyerekeknek 15:30-17:30 között bábszínház. A felnőtteknek a Nyárköszöntőről ismert „Feri bácsi“ kürtőskalácsai kaphatóak. Friss lángos is lesz! A zenét Csaba, a népszerű DJ szolgáltatja. A  műsorban sorsjegyek remek nyereményekkel!

A gulyásfőző csapatok jelentkezését e-mailben aug. 10-ig ide kérjük: 

nagy.bigus@gabriel.fi

Belépődíjak: 

a 2026-os tagdíjukat befizetett felnőtt FME tagoknak:15 €,

gyermekeiknek 7-14 év: 10 €,  7 év alatt ingyenes.

Ugyanez a nem FME tagoknak:    25 € / 15 €.

A belépődíjat / sorsjegyeket / stb. helyben kérjük kifizetni lehetőleg készpénzben. (Mobile Pay is lehetséges de hozzatok inkább készpénzt.)

Az FME égisze alatt futó rendezvény magyar és finn nyelvű. (ha lesznek finn vendégek is.)

Szervező / házigazda:   FME/ Nagy Gábor (Bigus)

Szponzorok: K-Rauta Karjaa,  Karjaan Pyöräkeskus

Főszponzor:  Spectacolor Gabriel’s Oy AB http://www.gabriel.fi

Kapcsolat:  nagy.bigus@gabriel.fi

———————————————

INFÓK / SZABÁLYZAT:

Helló  Mindenki!                           

Amint már szó volt róla, az idei GGP (Gulyás Grand Prix)  2026. aug. 15-én  lesz, szombaton, a megszokott helyen, Karjaa-ban.  

A cím finnül: Näkinkuja, Karjaa. (Jogging Team)

A cím svédül: Näckens gränd, 10300 Raseborg  (Jogging Team)

Egyes navigátor programok a címet csak svédül értik.

Koordináták  a Google szerint:   60.07660    23.66989        60.07660,  23.66989

Ez sorrendben a 25-ik  GGP. –  JUBÍLEUMI KIADÀS.

Szokás szerint a szép idő meg van rendelve 🙂

Megismétlem a fontosabb tudnivalókat:

– A csapatok megfőzik a finom gulyásokat, (gulyásleves, vagy gulyáspörkölt – mindegy-

aztán evés, zsűrizés, díjazás. Utána meg táncikálás/szaunázás/sörözés/borozás, ki milyen kedvében lesz.

Vege gulyást is szabad főzni, pl. babgulyást. Tehát vegák is nyugodtan jöhetnek a GGP-re.

A helyszín a régi, a “Jogging Team” házikója  a folyóparton.  Egy 2022-ben készült 3 perces videót valamint sok fényképet az FME honlapján találtok, a Visszatekintőben. A honlap címe:   www.magyarutca.org

A korábbi évekhez hasonlóan: – az ”udvari diszkót” pontban 22 órakor sajnos be kell fejezzük, (tehát nem lehalkítani, hanem befejezni), mivel a folyó másik oldalán lakóházak is vannak, ahonnan könnyen kihívják a rendőrséget csendháborításért.

Idén is MINÈL TÖBB  FŐZŐ CSAPATOT szeretnénk!

Tavaly kb. 150-an voltunk,  12 csapattal,  12 bográccsal!

Ezzel a létszámmal és minőséggel a GGP  jelenleg Nyugat- és Észak-Európa legnagyobb magyar gulyásfőző fesztiválja! J

——————— ——————-

Lebonyolítás a hagyományok szerint:

– Az évek során kialakult szabályoknak megfelelően az idén is lesz ott helyben, véletlenszerűen megbízott kóstolóbizottság azok közül akik nem tagjai egyik csapatnak sem.

A nyertes csapatnak aranyozott fakanál,  oklevél,  stb. díjak az első három helyezettnek is.

– A csapatok -ahogyan eddig is volt- megvásárolják  a hozzávalókat kb. 18-20 adagra.

Vagyis legalább egy átlagos, 12-13 literes  bográcsra valót.

TEHÁT NEM PICIKE BOGRÁCSBAN fözünk 4-5 adagot, hanem MINÉL NAGYOBB, MINÈL TÖBB BOGRÁCSBAN minél több adagot!

(Egy-egy csapat persze 2, vagy akár 3 bográccsal is versenyezhet, ebben az esetben

minden bogrács külön-külön vesz részt a versenyben, sokkal nagyobb a nyerési lehetőség!!  (Persze azt is jelezzétek nekem előre, ha több bográccsal főztök.)

– A költségeket a bolti bizonylatok fejében ott helyben készpénzben megtérítjük.

(Arra kérek ismét mindenkit, hogy amikor vásároltok, akkor a GGP-re valókat a

kasszánál KÜLÖN nyugtára irassátok, így sokkal könnyebb összeszámolni.)

– Annyi kikötés van, hogy a hozzávalók nem kerülhetnek többe, mint max. 65 juró/bogrács. ( kb. 12 literes.)  Ha jelentősen nagyobb a bogrács, akkor persze arányosan számolunk J

(Ezt azt is jelenti, hogy a hozzávalók ára is versenytényező lehet, pl. ha két csapat egyforma pontszámot kap, akkor az olcsóbban vásárló csapat a nyerő, azért, mert ügyesebbek voltak. )

 – Végül -de nem utolsó sorban: attól függetlenül, hogy főz vagy nem főz, minden kedves megjelentet kérünk, hogy a közös költségekből részt vállaljon.

Ez is nagyon egyszerűen történik: a magával hozott KÉSZPÉNZZEL / APRÓPÉNZZEL

ott helyben kifizeti a nevetségesen olcsó belépőt – és meg is vagyunk.

Egy felnőtt belépő 2026-ban fejenként 25 juróba fog kerülni. 

Gyerekek 7- 14 év:  15 juró.    Gyerekek 1-7 év:     0 juró.

– A 2026-os tagdíjukat befizetett FME tagoknak pedig a belépő mindössze  15 juró,  gyerekeknek 7-14 év: 10 juró.  7 év alatt 0 juró.   

Az FME éves tagdíjat ott helyben NEM tudjuk kezelni, azt  legalább 3 munkanappal korábban az alábbi számlára kérjük:   

Suomen unkarilaisten yhdistys  FI50 1011 3000 2200 03  (Nordea)

Az üzenetmezőbe írjátok be a neveteket!

Az éves FME tagdíjak összege:

-a Helsinkiben és annak 30 km-es körzetében élő családok számára EGY CSALÁDBÓL AZ ELSŐ befizető  egyén 25 euró, a következö,  15 évnél idősebb családtagok 5 euró fejenként. Ennek fejében ezentúl egyéni tagsági státuszuk lesz.

A távolabb élők számára EGY CSALÁDBÓL AZ ELSŐ befizető  egyén  20 euró, a következő minden 15 évnél idősebb családtag pedig 3 euró. (évente)

A tagdíjakról pontos infót itt is találtok: (nyugdíjasok, diákok, stb..)

Még egy fontos és abszolut kikötés van:

LEGKÈSÖBB 18 ÓRAKOR A CSAPATOK LEGYENEK KÈSZEN A GULYÀSSAL

MERT AKKOR KEZDÖDIK A KÒSTOLÀS /ZSÜRIZÉS.

Tehát pontban 18 órakor kezdjük a minták vételét, nem korábban és nem későbben.

Ettől nem tágíthatunk semmiféleképpen.

———-   —————–

A kellékek:

-Papírtányérokat, kanalakat, poharakat, kenyeret  a szervezők biztosítják, úgy mint a ”pirotechnikát” is.

-Bográcsokat + LÀBAKAT + mindenki hozzon magával, akinek nincs, írjon a magyar-listára, vagy facebookra, vagy nekem, biztosan akad olyan, akinek van de az idén nem fog eljönni és kölcsön adja.  (Lábak nekem is vannak, 3 db.)

– A házikóban konyha is van, hűtőszekrény, mikró,  kávéfőző, villanytűzhely, stb., de edények és konyhaszerszámok NINCSENEK, szóval azt hozni kell.

MERŐKANALAT IS HOZZATOK – ez el szokott felejtődni!

 – Grillsütő is lesz,  aki tehát nem szereti a gulyást, az hozza magával a saját sütnivalóját.

Sőt: ha van valami más finom magyarkaja-ötlete, akkor abból ajánlatos többet is készíteni,

hogy mások is megkóstolhassák.

 -INNIVALÓKAT HOZZATOK, ezen kívül a hölgyek (és az urak is J)  hozhatnak  mindenféle savanyúságot,  meg (házi)kenyeret is persze, ( meg mindent…:-)

-A buli rossz időjárás  esetén is megtartható. (sátortetők.)

-A házikóban van egy nagy szauna, a közvetlen közelben folyó is van.

Szóval törölközőt  mindenképpen hozzatok, ha jó idő lesz, azért, ha esni fog, akkor meg  azért  🙂

 – A helyszínen DJ is lesz, de a KEDVENC ZENÈKET hozzátok magatokkal, ezt MINDEN ÉVBEN megírom. Itt persze elsősorban a népszerű, táncolható, és lehetőleg magyar zenékre gondolok.

(Teknót, rappet, metált NE hozzatok, mert az nem oda való…) 

Tombola is lesz, értékes nyereményekkel, akinek lehetősége van, kérjük  hozzon/adományozzon nyereményeket. 

Minden évben többen érdeklődnek az alvás felől:

– Igen, a házikóban is lehet aludni, a padlón. Ehhez hálózsák, vagy valami matrac/pokróc sükséges.

Továbbá: mindenféle lakókocsi, sátor, stb. kombináció is lehetséges, mert hely van bőven.

A házikó és az udvar szombat reggeltől vasárnap délután 14 óráig van kibérelve.

Itt Karjaa központjában van egy kis szálloda is, (Socis) ami kb. 85 juró/két ágyas szoba reggelivel.  https://www.socis.fi/fi   Ezt azonban jó előre le kell foglalni, szóljanak nekem aki szobát szeretne. ( Ha több foglalás lesz, próbálok alkudni 🙂

Az FME honlapján található ”Visszatekintőben” a 2022-es GGP-röl készült rövid videó elején is ott van az útvonal pontos leírása. A honlap címe:   www.magyarutca.org

Várom szeretettel a főző csapatok jelentkezését aug.10-ig emilben ide:

nagy.bigus@gabriel.fi

Ha emilben nem sikerül, akkor a +358 40 960 7559  számon beszédben vagy Whatsappon.

( SMS-t NEM…)

Üdvözlettel

Bigus & FME vezetősége.

2026.04.06_Húsvét hétfőn családi / csoportos locsolás Maunulában

Kedves finnországi magyarok!

Húsvét másodnapján, április 6-án ismét megrendezésre kerül a hagyományos húsvéti locsolás.

Vidékenként változó szokásai vannak ennek a szép hagyománynak a Kárpát-medencében.

A húsvéti ünnepek része a tojásfestés is, amit általában az édesanyák a lányaikkal együtt közösen csinálnak,  hogy a locsolókat megajándékozhassák.  Béreltünk egy közösségi termet, ahol gyülekezhetünk. A locsolást kérjük tiszta vízzel végezni!

Kérjük, hogy aki teheti, hozzon magával kalácsot / süteményt, esetleg sonkát vagy más harapnivalót!   A kávét, teát és hűsítőket a szervezők biztosítják.

Más húsvéti szokások, locsolóversek itt: https://husvetnapja.hu/ vagy itt: www.husvetilocsoloversek.hu

Jelentkezés:

Kérjük szépen azokat, akik részt szeretnének venni, jelezzék ezen a címen, hogy hányan jönnek locsolók, locsolandók vagy egész családok:

https://tinyurl.com/FME2026Locsolas

A helyszín: ASUKASTALO  SAUNABAARI   Metsäpurontie 25, 00630 Helsinki.

Időpont: 2026. április 6. hétfő,  15 órától.

Közvetlenül az épület mellett és a környéken is sok parkolási lehetőség van.

Tömegközlekedési lehetőségek:  pl. a Hki központi vasútállomásról a 67 és 23 busszal,  ezek a 10 illetve 4 helyről indulnak.  Kamppiból indul a 63 busz a 44 helyről.

Más lehetőségeket(busz, vonat, villamos) a HSL oldalonlehet kiválasztani hsl.fi

Locsolásról fényképek itt:   Húsvéti locsolkodás 2024

Üdvözlettel,

az FME elnöksége.

2026.03.07_FME éves közgyülés

Kedves Finnországban Élő Magyarok és Finn Barátaink!

Már három hete benne vagyunk a 2026-os esztendőben. Mindezzel együtt hadd kívánjak boldog új esztendőt a Magyar-lista és az FME levelezőlista tagjainak!

A Finnországi Magyarok Egyesületének (FME) ez az esztendő is az anyagilag egyre szükülő lehetőségek éve lesz. Azt hiszem senki előtt sem titok a finn gazdaság jelenlegi katasztrofális helyzete,  aminek egyenes következménye az életszínvonal csökkenése. Ezutóbbi pedig magában foglalja a kulturális elszegényedést is.

Mindezzel együtt az FME-ben idén is meg szeretnénk szervezni legalább a hagyományossá vált rendezvényeket, többek között:

  • Február 21-én a  Farsangi álarcosbált Vantában, a Tixo teremben.
  • Március 7-én, szombaton: Az FME közgyűlése a Liszt Intézetben, 14 órai kezdettel.
  • Április 11-én (vagy 12-én): A Költészet Napján “Családi versmondó délután” a Liszt Intézetben.
  • Április 6-án húsvéthétfőn: Hagyományos családi/csoportos locsolás Maunulában.
  • Június 6-án: Nyárköszöntő.

Az év második felében:

  • Augusztus 15-én: GGP Karjaa-ban,
  • Befőző bemutató Maunulában,
  • Bábszínház, Katalin-bál, stb.

Egyelőre ennyit a rendezvényekről.

A farsangot idén is batyubálosnak tervezzük, ott helyben kipótolva hagyományos lángos sütéssel is. A belépődíjak is persze jóval kedvezőbbek lesznek mint a vacsorás estéken. Részletekkel hamarosan visszatérünk.

Az FME egy teljesen pártpolitika mentes egyesület, kizárólag össz-nemzeti kérdésekben fogadhatunk el nemzetpolitikai állásfoglalást.  

Az FME tagság nem jár semmiféle konkrét kötelezettséggel vagy kötöttséggel, tagjaink a fizetős rendezvényeknél jelentős kedvezményben részesülnek.
Arra kérjük mindazokat, akik konkrét FME-tagságukkal vagy anyagi támogatásukkal szeretnék segíteni munkánkat, hogy az alábbiak szerint befizetett tagdíjjal segítsék a gyakran nem kis költségekkel járó, mindenki számára nyitott magyar nyelvű rendezvényeink megvalósítását, gyermekeink és a magunk magyar nyelvi és kulturális ápolását.

Az FME tagdíjak a 2025-ös évtől kezdve módosultak. A családi tagsági rendszer a finn egyesületi törvényeknek megfelelően megszűnt és a továbbiakban egyéni tagsági státuszok vannak.

2026 januárjától kezdve a tagdíjakat egy internetes űrlap kitöltése után lehet befizetni. Az űrlap itt található:    https://magyarutca.org/web/urlap/urlap.php

A tagdíjak befizetésénél az FME a jutányosság jegyében azonban továbbra is figyelembe veszi a családokat, így egy család tagdíja a következőképpen alakul: 

Példa:   

A Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, Kerava és Sipoo városokban lakók esetében (Helsinki 30 km-es körzete) egy családból az első befizető éves tagdíja 25 euró, míg a további, 15 évet betöltött családtagoké fejenként 5 euró.

Minden tagdíjat befizetett személy FME-tagsági státusszal rendelkezik és így kedvezményekre jogosult, valamint az alapszabálynak megfelelően részt vehet az egyesület működésében. A tagdíj egy naptári évre szól, úgy, ahogyan a tagsági státusz is. 

A tagdíjakról részletes információk a honlapunkon találhatók:

Szeretettel köszöntünk, ha velünk tartasz és köszönettel nyugtázzuk, ha támogatsz bennünket, a Finnországban élő magyarok közösségét szolgáló munkánkat!

Honlapunk:   www.magyarutca.org

Üdvözlettel

az FME elnöksége.

2026.02.21_Farsang

MEGHÍVÓ

Szeretettel meghívunk a Finnországi Magyarok Egyesületének

FARSANGI ÁLARCOS BÁLJÁRA

melyet 2026 február 21-én 16:00 órai kezdettel tartunk a Tikso termében

(Cím: Unikkotie 17, 01300 Vantaa)

A MŰSORBAN TÖBBEK KÖZÖTT:

Jelmezverseny kicsiknek és nagyoknak, zenés műsor,  tombola értékes nyereményekkel

A VACSORA:

A vacsorát ezúttal „batyúbálosnak” (kosarasbálnak) szervezzük, vagyis mindenki hoz valami harapnivalót a közös asztalra. Az innivalókat úgyszintén. Mindezt kiegészítjük az FME részéröl egy hagyományos lángos sütéssel. 

A büfében üdítők, magyar borok, pálinka, Unikum, kávé, stb. lesz kapható. 

Akik részt vesznek a jelmezversenyen, azok családonként  5 eurós engedményt kapnak a belépő árából!

Diszkó zárásig: 24 óráig.  Lemezlovas: Mágori Csaba.

Ha valaki szeretné kedvenc nótáját előre megrendelni, azt kérem írja meg Csabának a csabzidown@freemail.hu  címre.

Belépődíjak:
FME tagoknak (akik befizették a 2026-os tagdíjukat):

10 € (15 év felett), 5 €  (10 – 15 év), 0 € (10 év alatt)

 Nem FME tagoknak: 20 € (15 év felett), 10 € (10 – 15 év), 0 € (10 év alatt)

A belépődíjakat és minden más kifizetést lehetőleg a helyszínen készpénzzel intézzük.

Kérjük, hogy részvételi szándékát és a résztvevő családtagjainak számát minél hamarabb, de legkésőbb 2026. feb.16-ig jelezze a kísérő levélben is feltüntetett linken:

Farsangi jelentkezés

A rendezvényt csak kellő számú regisztrált jelentkező esetében tartjuk meg.

Kapcsolat: Nagy Gábor Bigus   nagy.bigus@gabriel.fi

2025.12.14_Karácsonyi vásár

Beszámoló karácsonyi vásárról

2025.december 14-én, 11 és 14 óra között került megrendezésre a karácsonyi vásárunk, helsinki Liszt Intézetben. A látogatókat igazi magyar ízek és hangulat várta: gulyás, kürtőskalács, kenyérlángos, forró glögg, sütemények, magyar fűszerek, gyermekjátékok, valamint remek karácsonyi ajándékok kedvező áron.

A készülődés már reggel 9 órakor elkezdődött. Berendeztük a termet, asztalokat pakoltunk, nyújtottuk a tésztát a kenyérlángoshoz, és mindenki izgatottan, lelkesen várta az aznapi vásárt. Nem is kellett sokat várni a vendégekre: pontban 11 órakor megnyíltak a Liszt Intézet ajtói, és onnantól kezdve folyamatosan érkeztek a kíváncsi, érdeklődő látogatók.

Sorban fogytak a kenyérlángosok, a magyar fűszerek, a könyvek, a piték, a sütemények, a gulyás, és természetesen mindenki nagy kedvence, a kürtőskalács. A vendégek rendkívül nyitottak és érdeklődők voltak a magyar konyha iránt, szívesen kóstoltak, hosszasan beszélgettek az ételekről. A kenyérlángost szinte alig győztük sütni, olyan gyorsan fogyott. Kétféle változat készült: zöldséges és húsos, mindkettő nagy sikert aratott.

A Finnországi Magyarok Egyesülete és a Finn-Magyar Társaság közös összefogással töltötte meg élettel a Liszt Intézetet. A hangulat végig remek volt, a vendégek elégedetten távoztak, az ételek ízletesek voltak, az esemény pedig igazán ünnepi hangulatban telt.

Kellemes karácsonyt és boldog új évet kíván a Finnországi Magyarok Egyesülete!

A beszámolót írta: Gergely Adrienn, ösztöndíjas

A képek itt tekinthetők meg: Karácsonyi Vásár képek

2025.11.22_Katalin-bál

M e g h í v ó

Tisztelettel és szeretettel meghívjuk Önt és kedves családját az FME Katalin-napi báljára,

amelyet idén Magyarország Helsinki Nagykövetségével közösen szervezünk.

I d ő p o n t  é s  h e l y s z í n

2025. november 22. (szombat) 18:00-24:00 Magyarország Helsinki Nagykövetsége

Intendentinkuja 6, 00340 Helsinki

A rendezvényen háromfogásos vacsora, rövid kulturális műsor, gyermeksarok,valamint tombola értékes nyereményekkel és természetesen tánc várja kedves vendégeinket. A vacsora mellé egy pohár bor vagy alkoholmentes ital jár, további italok a helyszínen vásárolhatóak az FME munkatársaitól.  A jó hangulatról Mágori Csaba DJ gondoskodik.

Megjelenés: Ünnepi öltözetben/Népviseletben

B e l é p ő d í j a k

FME tagok (a 2025. évi tagdíjat befizetők): 20 €, gyermekeik (7–14 éves korig):10 €

Nem FME tagok: 30 €, gyermekeik (7–14 éves korig): 15 €

Regisztráció es fizetés

Kérjük, részvételi szándékukat a regisztrációs linken jelezzék a szervezők felé. A belépődíjat a regisztrációs űrlap kitöltése után kérjük az FME bankszámlájára befizetni: FI50 1011 3000 2200 03   Átutaláskor kérjük a nevét írja be a megjegyzés mezőbe.

REGISZTRÁCIÓSLINK https://forms.cloud.microsoft//pages/responsepage.aspx?id=jlxidLhw2EmqGENjuRhFQq6Q8vPRaTFDqGV381wyADhUNktITFFITDBRNlE4TTdWRjJMRlhJQUFBRS4u&fromie=true

A vacsoramenü véglegesítése a megadott ételallergiák és étkezési igények figyelembevételével történik. Kérjük, hogy részvételi szándékukat, valamint a résztvevő családtagok számát legkésőbb 2025. november 15-ig jelezzék.

Részvételük a részvételi díj átutalásával válik csupán biztosítottá.

Üdvözlettel az FME elnöksége.

Beszámoló:  Katalin-bál Helsinkiben

2025. november 22-én ismét összegyűltek a Finnországban élő magyarok és barátaik, hogy közösen ünnepeljék a Katalin napot a Magyarország Helsinki Nagykövetségén megtartott bálon, amelyet az FME és a Nagykövetség közösen szervezett. A vendégeket érkezéskor fogadó pezsgő és aperitif falatok fogadták, köztük kecskesajtos tésztakosár fügével, valamint a kapros sajtkrémmel és lazaccal töltött kosárka. Ezt követően Breuer Klára nagykövet asszony és Nagy Gábor, az FME elnöke mondtak köszöntőt.

A beszédek után a Hódi Natalia és Peura Lilla hegedűjátéka következett, amit a vendégek nagy örömmel fogadtak. Ezt követően érkezett az előétel, a sütőtökkrémleves tökmagolajjal és pirított tökmaggal, majd a főfogás, a tejfölös csirkepaprikás friss nokedlivel és savanyúsággal.  A vacsorát egy könnyed franciakrémes pohárkrém zárta.

A vacsora után közös néptánc következett, a lelkes fiatalok élő zenéjére  hamar megtelt a táncparkett. A gyermekek számára külön gyereksarok biztosított kellemes elfoglaltságot, ahol origamik, színezők és játékok várták őket.

Az este egyik csúcspontja a tombolasorsolás volt, ahol számos értékes nyeremény talált gazdára. A további jó hangulatról Mágori Csaba DJ gondoskodott, akinek zenéjére a vendégek késő estig táncoltak. A rendezvény bensőséges, ugyanakkor lendületes hangulatban telt, ismét megerősítve a finnországi magyar közösség összetartozását.

A képeket itt lehet megtekinteni:      Katalin-bál fotók és videók

Gergely Adrienn az FME  ösztöndíjasa.

2025.11.08-09_A népszerű bűvész Richard Davidson ismét Finnországban

 

Előadások időpontjai:

2025. november 8-án, szombaton, 16:00

a Liszt intézetben (Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki)

👉 Regisztrálás itt: https://forms.office.com/e/7iEgWUrii0

***

2025. november 9-én, vasárnap, 16:00

Turkuban, a  Sinitaivassali-teremben (Rauhankatu 15 D, 20100 Turku)

👉 Regisztrálás itt: https://forms.office.com/e/ztsQF864mK

Richard Davidson már kétszer elbűvölte a finn közönséget – most ismét ellátogat hozzánk Cím nélkül című előadásával!

🎟 Belépődíj: 10 € / család

A belépődíjat a regisztrációval egy időben kérjük átutalni az FME számlájára. Részletek a regisztrációs linkekben.

Regisztrációs határidő: 2025. november 5.

Mindenkit szeretettel várunk!

Richard Davidson jelenleg a Pécsi Nemzeti Színház és a Pécsi Harmadik Színház vendégművésze, emellett pedig járja az országot bűvész előadásaival és minden előadásán elvarázsolja a közönségét. Műsoraiban a megszokott humoros, könnyed stílusban, a részvevők közreműködésével történnek a csodák! A nézők résztvevői a produkciónak, interaktív mutatványai során Ők is átélhetik a csoda illúzióját!

Ricsi ámulatba ejtette többek között már a Finnországi magyarokat, a Prima Primissima pedáns vendégeit, 2019-ben az ,,Év bűvészének” választották, az Illúzió Mesterei fővárosi csapatának fellépője.

Szervezök: a Finnországi Magyarok Egyesülete (FME) és a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ

Az előadások a Magyar Kormány és a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósultak meg.

Beszámoló Richard Davidson helsinki és turkui előadásáról

2025.november 8-án, szombaton a helsinki Liszt Intézetben különleges élményben volt része mindazoknak, akik ellátogattak Richard Davidson, a Magyarországon és külföldön is ismert és elismert bűvész előadására. Az eseményt a Finnországi Magyarok Egyesülete (FME) szervezte, és körülbelül hatvanan vettek részt rajta, köztük sok család gyerekekkel. A rendezvény jó hangulatban zajlott, a nézők már az első percekben érezték, hogy valami igazán különlegesre számíthatnak.

Richard Davidson neve nem ismeretlen a magyar és a nemzetközi közönség számára sem. Jelenleg a Pécsi Nemzeti Színház és a Pécsi Harmadik Színház vendégművésze, emellett rendszeresen járja Magyarországot és a határon túli magyar közösségeket bűvészműsoraival. 2019-ben az Év bűvészének választották, és a fővárosi Illúzió Mesterei csapatának is állandó fellépője. Műsorait a humor, a könnyedség és a közvetlenség jellemzi, a trükkök mellett mindig fontos szerepet kap a közönség bevonása, hiszen számára a bűvészet igazi varázsa abban rejlik, hogy az emberek részesei lehetnek a csodának.

A helsinki előadás, amely a „Cím nélkül” címet viselte, két részből állt. A rövid szünetben a szervezők, az FME munkatársai üdítőkkel  vendégelték meg a résztvevőket, akik közben lelkesen beszélgettek az addig látott trükkökről, próbálták megfejteni a bűvész titkait, és alig várták, hogy folytatódjon a műsor. Richard (becenevén Ricsi) fellépése során számos látványos és meghökkentő bűvészmutatványt láthattunk. A közönség soraiból rendszeresen hívott fel önkénteseket, akik aktívan részt vettek a produkcióban. Gyerekek és felnőttek egyaránt ámulva figyelték, ahogy a lehetetlennek tűnő trükkök életre keltek a színpadon. A hangulatos háttérzene tovább fokozta az est varázsát, segített megteremteni a titokzatos  atmoszférát. A gyerekek különösen élvezték, amikor a bűvész játékos kérdésekkel, apró varázslatokkal vonta be őket, a felnőttek pedig csodálattal nézték, ahogy egy-egy trükk végén minden logikus magyarázatot nélkülözve tátva maradt a szájuk. Richard humora és természetes színpadi jelenléte végig lekötötte a figyelmet, minden korosztály megtalálta benne a számára szórakoztató pillanatokat.

A helsinki beszámolót szerkesztette: Gergely Adrienn az FME ösztöndíjasa

Következő napon, november 9-én az előadással meglátogattuk a turkui magyarokat is. 16 órától a SINITAIVAS teremben gyültünk össze, kb. 25 fős közönség, sok gyermekkel. Az elöadás Turkuban is nagy sikert aratott. A résztvevők közül Helsinkiben és Turkuban is sokan jelezték, hogy szívesen látnák viszont Richard Davidsont Finnországban egy következő alkalommal is.

Képek az elöadásokról itt:

https://drive.google.com/drive/folders/1di3o3R3COlIf_S5bZqLYajJQieVaLOUO

A turkui beszámolót szerkesztette: Nagy Gábor az FME elnöke.

2024.03.16 FME tisztújító közgyűlés

Kedves Mindenki,

Az FME 2024 éves közgyűlése március16-án lesz megtartva a Liszt Intézetben14:00 órai kezdettel.

Cím: Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki.

A rendezvényre szeretettel várunk mindenkit aki, akár jelenlegi vagy jövendő tagként, vagy csupán érdeklődőként szeretne azon részt venni.

Felszólalási / szavazati joga azonban csak az FME tagoknak van.

FME tagnak ezúttal még azok számítanak, akik 2023-ban vagy/és 2024-ben befizették az éves tagdíjukat.

A 2024-es év belépődíjas rendezvényeinek kedvezményeit azonban csak azok a élvezhetik, akik 2024-ben (is) befizették a tagdíjukat.

Ezúton kérek mindenkit, aki eddig is tagja volt az egyesületünknek, vagy a jövőben szeretne bekapcsolódni a munkánkba,

hogy a 2024. évre esedékes tagdíja befizetésével fejezze ki ezt a szándékát!

Megjegyzés: a tagsági feltételek valamint a tagsági díjak rendszere közvetlenül az idei közgyűlés után változni fog.

A családi tagságról át kell térnünk az egyéni tagsági rendszerre.

A honlapunkon jelenleg látható tagságról szóló infó tehát csak az idei közgyűlés végéig érvényes.

Ezek szerint az FME éves tagdíja 2024 március 16-ig:

-A Helsinki és közvetlen körzetében (30 km) lévő városok – Espoo, Vantaa, Kauniainen, Kerava és Sipoo felnőtt lakosainak tagdíja 25,- Euró.

-Az ezen körön kívül eső “vidéki” települések lakói 17.- Euró

-Az egyetemi hallgatók és nyugdíjasok tagdíja egységesen 12,- euró egy évre.

Nyugdíjas az a család, amelyikben mindketten nyugdíjasok, azaz nincs aktív kereső.

A tagdíj az alábbi számlára fizetendő be:

FI50 1011 3000 2200 03 NORDEA – Suomen unkarilaisten yhdistys.

Az üzenetmezöbe (viesti)  kérem beírni a befizetö (családfö) nevét és hogy ”tagdíj 2024”

Ha vannak olyanok, akik a jövőben szeretnének részt venni a vezetőség munkájában és jelentkeznek tisztségviselésre,

azokat kérem, hogy az FME levelezőlistára uj-fme-lista@magyarutca.org  küldjenek egy bemutatkozót amiből az is kiderül,

hogy miért szeretnének csatlakozni a közös munkához (mit szeretnének /tudnának csinálni)!

————— ——————-

Pontosítás az idei szavazásról:

A szavazási gyakorlat ezen a közgyűlésen még a legutóbbi döntés szerint: (2022.11.10)

<<<Egy befizetett családi tagdíjjal a tagsági státusszal járó kedvezmények érvényesek a család minden tagjára. A közgyűléseken annyi 15 életévét betöltött tagnak van szavazati joga, ahányan a befizetett családi tagdíjak alapján egyéni tagsági státusszal is rendelkeznek.>>> Valamint: >>> Bármely tag legfeljebb három távollevő tag szavazatát adhatja le írásbeli megbízólevél felmutatásával. >>>

Amennyiben a közgyűlés a módosított alapszabályt elfogadja, közvetlenül a 2024. közgyűlés után a tagsági státus, valamint a tagsági díjak rendszere is változni fog. Erről többet a 7-es napirendi pontban.

Az éves közgyűlés (2024-ben tisztújító közgyűlés) napirendi pontjai:

1. A közgyűlés megnyitása

2. A közgyűlés elnökének, titkárának, jegyzőkönyvi ellenőrének és szavazatszámlálójának megválasztása
3. A közgyűlés szabályszerűségének és határozatképességének megállapítása
4. A napirend jóváhagyása
5. A költségvetés, pénzügyi beszámoló és a pénzügyi ellenőrök jelentéseinek megtárgyalása. Az éves tevékenység értékelése
6. Felelősség-felmentési döntések

7.A megváltozott alapszabály bemutatása és jóváhagyása valamint az új tagdíj-rendszer bemutatása és jóváhagyása.
8. A tárgyévi működési terv jóváhagyása. A költségvetési és kiadási tervezet, valamint a tagságí díjak megállapítása
9. Kétévente az új vezetőségi tagok és póttagok megválasztása, valamint évente a megüresedő vezetőségi teendőkbe új tagok és póttagok megválasztása
10. Egy (működési) felügyelő és egy pótfelügyelő megválasztása

11. Pártolótagok és tiszteletbeli tagok jóváhagyása
12.A tagok által javasolt más napirendi pontok és egyéb ügyek megtárgyalása.
13. A közgyűlés bezárása

A PRH által jóváhagyott alapszabály itt:

Mindenkit szeretettel várunk,

Nagy Gábor

az FME elnöke.

2023.12.10_Karácsonyi vásár

Beszámoló

A Finnországi Magyarok Egyesülete és a Suomi-Unkari Seura (Finn Magyar Társaság) idén is ünnepi hangulatot teremtett Helsinkiben a Magyar Kulturális Központban megrendezett karácsonyi vásárral. Az eseményt az egyesület és a Finn Magyar Társaság lelkes tagjai és önkéntesei szervezték, hogy megismertessék a finnországi közösséget a magyar kultúrával és hagyományokkal.

A vásár széles kínálattal várta az érdeklődőket, amit az egyesület és a Finn Magyar Társaság tagjai gondosan szerveztek. A fő attrakciók közé tartozott a friss, házi készítésű gulyás, mely a magyar gasztronómia autentikus ízeit hozta el a látogatóknak. A szezonális karácsonyi sütemények is nagy népszerűségnek örvendtek, de a vásáron kapható kürtőskalács illata is vonzotta az édesszájú vendégeket.

Az egyesület és a Finn Magyar Társaság résztvevői széles választékban kínálták a különböző fűszereket és ízesítőket, lehetőséget adva a vásárra látogatóknak arra, hogy megismerje a magyar konyha gazdagságát. Gyerekjátékok is szép számban megtalálhatóak voltak, így a családok teljes körű élményben részesülhettek.

A Magyar Kulturális Központban megrendezett vásár a finnországi magyarok mellett számos helybeli lakost is vonzott. A látogatók érdeklődve fedezték fel a standokat, kóstolták a gulyást, és élvezték a magyar vendégszeretetet.

Az esemény sikeréért hálás köszönettel tartozunk mindazoknak, akik részt vettek a vásár szervezésében, a standoknál dolgozóknak, és természetesen mindenkinek, aki ellátogatott a vásárra.

Az FME nevében örömmel teljesítem a karácsonyi vásár szervezőinek kérését: ezúttal is szeretnék kifejezni hálájukat a Magyar Kulturális Központnak és Magyarország Nagykövetségének. Köszönettel tartozunk nekik a lebonyolításban vállalt segítségért, amely nélkül ez a csodálatos rendezvény nem valósulhatott volna meg.

Ezen esemény is egyértelműen bizonyítja a 2023-as év során zajlott sorozatos és eredményes együttműködést.

Kívánunk minden partnerünknek és támogatónknak Áldott Ünnepeket és Boldog Új Esztendőt!

A képeket az eseményről az alábbi linken megtekintheti:

https://drive.google.com/drive/folders/1Ui5uXP3moETaCSVmvKPAskcIsaNFehzP

dr. Berta Eszter, KCSP ösztöndíjas

————————————————————————————————————————-

2023.11.25_Az FME 30 éves jubileuma és Katalin bál

Kedves Mindenki!

Az FME 2023 november 25-én ünnepli 30 éves jubileumát a Katalin bállal egyetemben. Meghívónk a rendezvényre lejjebb ebben a levélben.  

Az eseményen szép számmal lesznek magyarországi hivatalos meghívottak valamint az egyesület előző elnökei, vezetőségi tagjai és alalpító tagjai, akik a 100 férőhelyes terem kb. felét elfoglalják.   A fennmaradt helyeket a finnországi magyarok jelentkezési sorrendjében tudjuk feltölteni.

Kérjük, hogy részvételi szándékát és a résztvevő családtagjainak számát minél hamarabb, de legkésőbb 2023.nov. 10-ig jelezze ezen az  FME 30 linken ,  ahol egyúttal a menüről is szavazhat.  A vacsorán a legtöbb szavazatot kapott menü lesz  felszolgálva.

Aki esetleg be szeretné  fizetni a 2023-as FME tagdíját, az itt megteheti:

Suomen unkarilaisten yhdistys ry.     Számlaszám:   FI50 1011 3000 2200 03   Viite: 1889

Az üzenetmezőbe ( viesti) kérjük feltétlenül írja be a nevét.

Tagdíjakról további részletek az FME honlapján:  www.magyarutca.org.

 Kapcsolat: Nagy Gábor  nagy.bigus@gabriel.fi

 Szeretettel várjuk!

Üdvözlettel,

az FME vezetősége

2023.10.07_őszi gombászó kirándulás október 7-én

Kedves Mindenki!

Az FME szervezésében az őszi gombászó kirándulás október 7-én lesz.
Igyekeztünk olyan időpontot választani, hogy gomba is legyen és jó idő is.  

Most már tudjuk, hogy mindkettő teljesülni fog, gyertek minél többen mert a finn erdők három csillagos gombájáról van szó: ez a tölcséres rókagomba(suppilovahvero) de van még bőven rókagomba is(kantarelli).
Indulás az IKEA (VANTAA) udvaráról reggel 10-kor.(Porttisuontie 18, 01200 Vantaa).
A gombászó hely 85 km-re található. Utána egy magaslatra (sziklafal) megyünk ahol ebédelünk(grillezés stb.). Csak annyi autóval indulunk amennyibe a jelentkezök beférnek ezáltal is kímélve a környezetet.

Eső nagy valószínűséggel nem lesz(90%). Öltözet: gumicsizma vagy bakancs és réteges meleg ruha. 

Fontos: valamilyen fejvédő, fejfedő ajánlott mert sok a szarvaslégy=hirvikärpänen és ez a hajba szeret mászkálni. A gombát műanyag vederbe ajánlott szedni.
Hozzatok bőven enni és innivalót mert a friss levegő étvágyat gerjeszt.

Gyerekeknek(5+) is megfelel ez a kirándulás sőt ajánlott, hogy ismerkedjenek a természettel.Több mint 10 éves gombászó kirándulások tapasztalata alapján írom, hogy 5 éves gyerekek korábban is könnyedén teljesítették az utat.

Üdvözlettel,
Gálfi István (050-3446456)

***************** ******************

Beszámoló

2023.10.07_Gombászó kirándulás

Az FME szervezésben meghírdetett kirándulásra a hirdetés időpontjában a meteo előrejelzés ideális kiránduló időt ígért. Az idő teltével azonban egyre rosszabb időjárásra számíthattunk.

A kirándulás napján a találkozóhelyen a meghírdetett időpontban csak 4-en voltunk de az akadémiai 15 perc várakozással lassan újabb kirándulók is érkeztek. Nem vagyunk egyformák és ez jól is van így. Az viszont nincs jól, hogy egyre ritkábban tudunk a szabadban összejöveteleket szervezni a finnországi magyaroknak, mert nagyon kevesen jelennek meg – valószinűleg egyszerű passzivitásból. Hogyha nem szervezünk semmit akkor mega az nincs jól…

A tegnap(október 7-én) is többeknek gondja lett, hogy Helsinkiben esett az eső, még írtak is nekem, hogy ”akkor esőben fogunk gombászni?” (Mondanom sem kell, hogy ezért nem is jöttek el…)

Néhány embernek megadtam a Lapinjärvi erdő koordinátáit és ott találkoztunk. Egy kis stratégiai trükkre is szükség volt, hogy elkapjuk azt az ”időjárás-ablakot” amikor remélhetőleg nem esik az eső, de mégis időben megérkezzünk.

Mire megérkeztünk a gombászó helyre az eső elállt és kellemessé vált az idő,  mondhatjuk ideális gombászó idő lett. Mindenkinek megmutattam milyen gombákat szedjenek, kb. egy óra múlva gombával tele edényekkel érkeztünk vissza az autókhoz.

Csoportképet készítettünk, mindenki elégedett volt, örült a sok gombának és annak is, hogy az eső elkerült bennünket. Aztán a Vanhakylä Kuninkaantie ABC kávézójában pihentünk kicsit mielőtt mindenki tovább indult volna.

A kiránduláson 7 felnőtt és 5 gyerek vett részt, a legfiatalabb 2 év körüli volt.

A fényképek itt láthatóak: 2023.10.07_Gombászó kirándulás

Túraszervező: Gálfi István