2024.11.23 Katalin-napi bál

Beszámoló a Katalin-napi bálról

November 23-án hagyományos Magyar Bál keretében gyűltek össze a finnországi magyarok és barátaik Vantaa-ban, hogy közösen ünnepeljék a Katalin napot. Az esemény a Finnországi Magyarok Egyesülete szervezésében valósult meg, és felejthetetlen élményt nyújtott minden korosztály számára.

Nagy Gábor (Bigus) az FME elnöke köszöntötte a vendégeket, majd a bál háromfogásos vacsorával folytatódott, amelyet Péntek Tamás, a nagykövetség séfje készített. A menü összeállításában a résztvevők szavazatai is szerepet játszottak, így mindenki olyan fogásokat kóstolhatott, amelyek a közösség ízlését tükrözték. A séfnek ezúton is hálásak vagyunk a gondos munkájáért és a kiváló ízekért.

Az est kulturális programjának egyik fénypontja Gálfi Botondvolt, aki rövid táncházat tartott a résztvevőknek. A körtáncokban mindenki szívesen részt vett, a kezdőktől a gyakorlott táncosokig. A gyerekekről sem feledkeztek meg a szervezők: külön gyermeksarkot alakítottak ki, ahol színezők és társasjátékok várták a legkisebbeket.

A mindenki által közkedvelt tombolasorsolás idén sem maradhatott el. Jobbnál jobb ajándékokkal készült az Egyesület idén is, gondolva a kicsikre és nagyokra egyaránt. Ezúton köszönjük a tombolanyeremény felajánlásokat a Helsinki Liszt Intézetnek is!

A jó hangulatot az este folyamán Mágori Csaba Dj biztosította, akinek zenéjére egészen éjfélig rophatták a vendégek. A zenei repertoárban a 40 fős vendégseregből mindenki megtalálhatta a kedvére valót, a magyar slágerektől a nemzetközi klasszikusokig.

A bál nemcsak a szórakozásról, hanem a közösségépítésről is szólt, amely megerősítette a finnországi magyarok közötti kötelékeket. Köszönjük minden résztvevőnek, hogy együtt ünnepelhettük a Katalin napot!

Fényképeket és videókat itt tekinthet meg a rendezvényünkről.

Meghívó

Szeretettel meghívjuk az FME Katalin-napi báljára.
Időpont: 2024. nov. 23. 18:00 óra
Helyszín: TIKSO terem, Unikkotie 17, 01300 Vantaa

A rendezvényen három fogásos vacsora, rövid kulturális betétek, gyermeksarok,
tombola (sok értékes ajándékkal!) és természetesen tánc is lesz. A vacsorához jár
egy pohár bor vagy alkoholmentes ital, továbbá egyéb italok is kaphatóak lesznek.
Az idén sikerült elérni, hogy a mulatság éjfélig tartson

Belépődíjak:
A 2024. évi tagdíjat befizetett FME tagjainak: 25 €, gyermekeiknek (7-14) 15 €
Nem FME tagoknak: 40 € gyermekeiknek (7-14) 20 €
A részvétel díja a helyszínen készpénzzel fizetendő.
A rendezvény magyar és finn, szükség esetén angol nyelvű is.
Kérjük, hogy részvételi szándékát és a résztvevő családtagjainak számát minél
hamarabb, de legkésőbb 2024.nov. 15-ig jelezze a következő linken, ahol a menüről is szavazhat:
https://tinyurl.com/Katalinbal2024FME


Kapcsolat: Berta Eszter bertaeszter15@gmail.com

Üdvözlettel,
Az FME elnöksége

Beszámoló a Katalin-napi bálról

November 23-án hagyományos Magyar Bál keretében gyűltek össze a finnországi magyarok és barátaik Vantaa-ban, hogy közösen ünnepeljék a Katalin napot. Az esemény a Finnországi Magyarok Egyesülete szervezésében valósult meg, és felejthetetlen élményt nyújtott minden korosztály számára.

Nagy Gábor (Bigus) az FME elnöke köszöntötte a vendégeket, majd a bál háromfogásos vacsorával folytatódott, amelyet Péntek Tamás, a nagykövetség séfje készített. A menü összeállításában a résztvevők szavazatai is szerepet játszottak, így mindenki olyan fogásokat kóstolhatott, amelyek a közösség ízlését tükrözték. A séfnek ezúton is hálásak vagyunk a gondos munkájáért és a kiváló ízekért.

Az est kulturális programjának egyik fénypontja Gálfi Botondvolt, aki rövid táncházat tartott a résztvevőknek. A körtáncokban mindenki szívesen részt vett, a kezdőktől a gyakorlott táncosokig. A gyerekekről sem feledkeztek meg a szervezők: külön gyermeksarkot alakítottak ki, ahol színezők és társasjátékok várták a legkisebbeket.

A mindenki által közkedvelt tombolasorsolás idén sem maradhatott el. Jobbnál jobb ajándékokkal készült az Egyesület idén is, gondolva a kicsikre és nagyokra egyaránt. Ezúton köszönjük a tombolanyeremény felajánlásokat a Helsinki Liszt Intézetnek is!

A jó hangulatot az este folyamán Mágori Csaba Dj biztosította, akinek zenéjére egészen éjfélig rophatták a vendégek. A zenei repertoárban a 40 fős vendégseregből mindenki megtalálhatta a kedvére valót, a magyar slágerektől a nemzetközi klasszikusokig.

A bál nemcsak a szórakozásról, hanem a közösségépítésről is szólt, amely megerősítette a finnországi magyarok közötti kötelékeket. Köszönjük minden résztvevőnek, hogy együtt ünnepelhettük a Katalin napot!

Fényképeket és videókat itt tekinthet meg a rendezvényünkről.

2024.08.17 A finnországi magyarok országos találkozója – Gulyás Grand Prix (GGP)

Szeretettel várunk mindenkit Karjaa-ba, a Jogging Team udvarán megrendezendő XXIII. Gulyás Grand Prix (GGP) rendezvényre!

A GGP nem csak a finnországi magyarok legnépesebb találkozója, hanem Nyugat- és Észak-Európa legnagyobb magyar gulyásfőző fesztiválja is. Ezt bizonyítja a tavalyi kb. 190 résztvevő, 12 csapat 13 bográccsal.

Program:
12:00-18:00 – Gulyásfőzés
15:30-17:30 – Explorers bábszínház
17:30-18:00 – Lovas bemutató – Moldováni Gyula
18:00-18:40 – Gulyások zsűrizése és díjkiosztó

A rendezvény kb. 12-13 órakor indul, amikor a csapatok elkezdik a gulyásfőzést. Az étel legkésőbb 18.00 óráig kell elkészüljön, amikor is elkezdődik a zsűrizés, valamint a vendégek is akkor kezdhetik fogyasztani a gulyásokat.Ha a gulyások elkészítése is érdekel, akkor persze pár órával korábban kell érkezni.
Figyelem: az étel általában 18:40-ig elfogy!

A gulyásfőző csapatok jelentkezését aug. 12-ig ide kérjük:
https://tinyurl.com/2024GGP

A kicsik és nagyok örömére idén is lesz Explorers bábszínházi előadás, és Lovas bemutató is. A zenét Mágori Csaba, DJ, biztosítja az eseményen. A kürtőskalácsra és miccsre vágyóknak pedig “Feri bácsi” fog sütni.

TOMBOLA – szokás szerint értékes nyereményekkel!

Belépődíjak:
A 2024-es tagdíjukat befizetett felnőtt FME tagoknak: 14EUR, gyermekeiknek (7-14 év) 10EUR, 7 év alatt ingyenes.
Ugyanez a nem FME tagoknak: 25EUR/15EUR.

Az FME égisze alatt futó rendezvény magyar és finn nyelvű.
Szervező / házigazda: FME/ Nagy Gábor (Bigus)
Szponzorok: K-Rauta Karjaa, RTV Karjaa
Főszponzor: Spectacolor Gabriel’s Oy AB

Beszámoló

Az idén remek, napsütéses időben került megrendezésre a Gulyás Grand Prix (GGP), sorrendben a XXIII-ik. Tizenkét csapat főzött de a tavalyi esztendőhöz képest mégis kevesebben voltunk jelen, kb. 100-an. A hangulat azonban így is remek volt, a gulyás pedig ízletes.  Ezzel a kissebb látogatói létszámmal is a szervezők tudomása szerint a finnországi Gulyás Grand Prix (GGP) továbbra is Nyugat- és Észak Európa legnagyobb magyar gulyás rendezvénye.

Az idén is volt gyermekeknek bábszínház és interaktív foglalkozás a vadonatúj, tágas, piros gyermeksátorban. Az „Explorers” társulat műsora ismét nagy sikert aratott a gyerekek körében. A GGP-n idén először volt lovas bemutató is Moldováni Gyula jóvoltából aki félórás műsorával hatalmas sikert aratott. A tavalyihoz hasonlóan népszerűnek bizonyult a frissen sült miccs valamint a kürtőskalács is, ezekből az egész készlet elfogyott.

A főzőversenyen nem csak magyar, hanem finn és észtországi csapatok is részt vettek.

A XXIII. gulyásfőző versenyt és ezzel az aranyozott fakanalat, valamint a K-Rauta értékes ajándékait a helyben felkért, amatőr zsűri pontozása alapján végül a Vaasa-ból érkezett hatos számú csapat nyerte meg.  A nyertes csapat tagjai: Marton Henrietta, Virág Zsolt, Virág Renáta. A tavalyi után nekik ez már a második aranyozott fakanaluk  –  gratulálunk!

A második helyezett az észtországi csapat lett: Tiits Märt, Tiits Luule és Otto Trevor. (Ők már nyertek egyszer első helyezést 2011-ben.) A harmadik dobogós címet pedig egy Hki csapat: Koivuvuo Ildikó, Päivi Kalso és Vahtera Juhani nyerték.

A díjakat az FME elnöke, a GGP szervezője Nagy Gábor (Bigus) adta át. Gratulálunk a nyertes csapatoknak és köszönjük a többiek közreműködését is, várjuk őket jövőre is!

A verseny után a nyereményekkel bőségesen ellátott tombolasorsolással folytattuk a mulatságot. Ezúttal is köszönet mindenkinek, aki tombolanyereményekkel hozzájárult az eseményhez, kiváltképpen a szponzoroknak: K. Rauta Karjaa, Fiskars Oy,  RTV Karjaa, Karjaan Pyöräkeskus valamint a föszponzor: Spectacolor Gabriel’s Oy.

Az estébe hajló rendezvény a továbbiakban Mágori Csaba DJ jóvoltából zenével és tánccal folytatódott de természetesen a szaunázás sem maradt el idén sem.

Külön köszönet mindazoknak, akik szombaton a felépítésnél, vasárnap pedig a lebontásnál/takarításnál segítettek!  Nélkülük lehetetlen lenne egy ekkora méretű rendezvényt lebonyolítani.

A viszontlátásra 2025. aug. 16-án!

A rendezvényről fotókat / videókat itt találtok:

drive.google.com/drive/folders/15rkDa-xneyu0O_iKnqOrFlDRkRpyUho4

2024.06.08 Nyárköszöntő – a dél-finnországi magyarok találkozója

Beszámoló

2024. június 8-án a Finnországi Magyarok Egyesülete (FME) hagyományos Nyárköszöntő Pikniket szervezett a Talma Active Parkban. Az esemény számos izgalmas programot kínált a résztvevőknek, beleértve a több emeletes drótkötélpálya park használatát, a mini golfot és a frisbeegolfot is.

A pikniken a Magyar Nagykövetség jóvoltából finom gulyásleves került az asztalra, melyet minden résztvevő nagy örömmel fogyasztott. Emellett frissen készült miccset és kürtöskalácsot is lehetett kapni, amelyek igazi ínyencségeknek számítottak a rendezvényen.

Az esemény azonban nem csupán a nyári örömökről szólt. Ez alkalommal búcsút vettünk az FME és a magyar közösség oszlopos tagjaitól, Gálfi Istvántól és nejétől, Gálfi Iréntől, akik 35 év után hazaköltöznek Erdélybe. A búcsú különlegessé tette az eseményt, és mély érzelmekkel töltötte meg a napot.

A búcsúztatás részeként a Finnországi magyar citerakör egy különleges dalcsokorral készült, amelyben a személyes “nótámat” is eljátszottuk, a ”Már ezután” című dalt, mivel számomra, mint ösztöndíjas számára, ez volt az utolsó rendezvény, amelyen részt vettem, így különösen megható volt a pillanat.

A dalcsokorban helyet kapott a Suvivirsi, egy népszerű nyári himnusz Finnországban, valamint a “Haza is kéne már menni” népdal, amely a búcsúzó tagok kedvelt dala. A zenéléshez gyerekek is csatlakoztak hegedűvel és fuvolával, és természetesen a közönség is végig énekelt velünk, ezzel is fokozva az összetartozás érzését.

Az eseményen születésnapokat is ünnepeltünk, így három torta is volt, amelyet a citera előadás után elfogyasztottunk.

Összességében a Nyárköszöntő Piknik nemcsak a nyár örömeit, hanem a közösség erejét és összetartozását is ünnepelte. Köszönjük mindenkinek, aki részt vett, és külön köszönet a szervezőknek, hogy egy ilyen emlékezetes napot hoztak létre.

————————————————————————————————————————-

 A Finnországi Magyarok Egyesülete nyárköszöntő pikniket rendez június 8-án, szombaton a TALMA ACTIVE PARKBAN Talmantie 341, 04240 Sipoo).  https://talmaski.fi/activepark/  A résztvevők a Magyar Nagykövetség jóvoltából finom gulyáslevest kapnak ebédre 13:00-kor az előre lefoglalt központi sátorban (kota). Ugyanitt grillezni is lehet a magukkal hozott hozzávalókból.

 Kérjük, hogy aki teheti, hozzon süteményt. A kávét/teát a szervezők biztosítják.

 

Találkozó 11:30-12:00 között a parkolóban, ahonnan a belépők kifizetése után lehet is indulni a kalandparkba. Aki később érkezik, az hívja Gálfi Istvánt a 050 344 6456-os számon.

 

Feri bácsi jóvoltából kapható lesz frissen sült miccs valamint kürtős kalács is!

 

A csoport tagjai kedvezményes belépőjegyre jogosultak: a kalandpark használata (Werner park, minigolf, paintball, frisbeegolf) csupán 5 € felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt. (Nem FME tagoknak 10 €)

A drótkötélpálya -kiipeilypuisto- használata kedvezményesen fejenként 20 €. (Nem FME tagoknak 30 €.)

Öt év alatti gyermekeknek a belépés ingyenes.

 

Kérjük, hogy mindenki hozzon magával készpénzt! (Mobile Pay is lehetséges de inkább készpénzzel..)

 Jelentkezés:    

https://tinyurl.com/nyarkoszonto

 

további információk Nagy Bigusnál: nagy.bigus@gabriel.fi

 

Jelentkezési határidő: 2024 június 5.

(A rendezvényt csak elégséges résztvevő esetében tartjuk meg.)

 Köszöntsük együtt a várva várt nyarat!

2024.04.25 Kétnapos intenzív kurzus Kádár Elemér néptáncpedagógussal

BESZÁMOLÓ

2024 május 4 és 5-én, FME-Liszt intézet közös program: Kádár Elemér táncpedagógus moldvai táncok tanítása.

Kádár Elemér március 2-án az FME meghívottjaként gyermekeknek és felnőtteknek tartott egy rövid egynapos, nagyon sikeres táncházat. A részvétel ingyenes volt több mint 30-an vettek részt. 

A sikertől és a sok visszajelzéssel felbuzdulva az FME vezetősége arra gondolt, hogy még mielőtt a ”por leszállna” és a lelkesedés elmúlna, meghívjuk ismét Elemért egy átfogóbb moldvai tánckurzus tartására egy hétvégére, két napra de ez alkalommal csak felnőtteknek. 

Elemér ez alkalommal is kitett magáért.

Első nap egy alapos ritmus gyakorlattal egybekötött bemelegítés után elkezdődött a táncház és többnyire körtáncokat gyakoroltunk, de volt néhány páros tánc is pl. bürlödeánká, brásoveánká. Második nap szinte mindenki izomlázra panaszkodott ugyanis első nap a táncház 5 és fél órát tartott. Minden óra után 10 perc szünetet tartottunk és volt egy 20 perces ebédszünet is. Kosaras bál típusúra terveztük mindkét nap a programokat, vagyis ennivalót mindenki hozott magával az innivalót az FME biztosította.

Második nap a bemelegítés után páros táncon volt a hangsúly ezek közül néhányat említünk meg: festeres, csárdáska, de doi vagy kettős, seremoj és  cuka amelyet kőr-táncként vagy párban is lehet táncolni.

Tekintettel, hogy a repülőjegy árak is nagyon megdrágultak arra gondoltunk, hogy a résztvevőktől 10 euró / nap részvételi díjat kérünk egy ilyen színvonalas programért, hogy ezzel is bepótoljunk a költségekbe. Nagy csalódásunkra már csak 12 résztvevőt érdekelt a két napos táncház és a szünetekben tartott népviseletes bemutató.

Hogy miért vettek részt ilyen kevesen? 

Nagy valószínűséggel a finnországi szórványban élő magyarság ”egyre természetesebbnek” tartja, hogy minden FME által szervezett program ingyenes legyen. A 10 euró résztvételi díj már horibilis összegnek tünik, elfelejtve, hogy az üzletben mit kapnak ezért az összegért.

Lesúlytó, hogy a magyar kultúra iránti érdeklődés ide jutott. 

Úgy néz ki, hogy már csak a gyerekek részére szervezett programokra látogatnak el többen.

Quo vadis finnországi magyarság? 

Képeket és videókat a táncházról az alábbi linkekre kattintva találhatnak:

https://drive.google.com/drive/folders/123NT9oHzKuN6HZ711amVo2fQPxuPouhB

https://drive.google.com/drive/folders/1IERvJuBeqG4AgYmMmgLmruLVtVdFgNvG

Gálfi István

————————————————————————————————————————-

Jos haluat suomenkielinen versio selaa alas

A Liszt Intézetben V. 4-én és a maunulai Saunabaari Közösségi Házban V. 5-én

Rendkívül sikeres márciusi táncfoglalkozásait követően, a Finnországi Magyarok Egyesületének meghívására ismét Helsinkibe látogat Kádár Elemér kézdivásárhelyi néptáncpedagógus, koreográfus, a Moldvai Csángómagyarok Szövetségének munkatársa, és kétnapos, intenzív moldvai csángó néptánctanfolyamot tart

május 4-én, szombaton 9:30 – 15:00 között a Liszt Intézetben (Kaisaniemenkatu 10, Helsinki), mely során a táncosok ritmusgyakorlatokon keresztül ismerkednek a moldvai körtáncokkal és egyszerű páros táncokkal, majd

május 5-én, vasárnap 10:30 – 17:00 között a maunulai Saunabaari Közösségi Házban (Metsäpurontie 25, 00630 Helsinki), ahol már fergetegesebb táncokra is sor kerül.

A részvétel előzetes tánctudást nem igényel. Aki a teljes tanfolyamon részt vesz, elmondhatja magáról, hogy biztos és alapos tánctudásra tett szert.

Mindkét nap batyubált tartunk az ebédszünetben: kérjük, hogy mindenki hozzon magával egy kis ebédnek valót! Az innivalóról a Finnországi Magyarok Egyesülete gondoskodik.

 A kurzus alsó korhatára 10 év, de a részvételt csak azoknak ajánljuk, akik 6 órán keresztül bírják az odafigyelést.

A kurzus jelképes díja 15 éven felülieknek 10 € / nap, melyet a Finnországi Magyarok Egyesületének bankszámlájára kérünk befizetni az alábbi űrlapon történő regisztráció során:

https://tinyurl.com/HKITanchazMajus2024

KÁDÁR ELEMÉR a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen történelmet és művészettörténetet tanult, majd a Magyar Táncművészeti Egyetemen diplomázott néptáncosként és néptáncpedagógusként. Keresett előadó, oktató és kritikus, szakmája a világ minden tájára eljuttatta Kínától az Egyesült Államokig.

Jelenleg Moldvai Csángómagyarok Szövetségében nyújt szakmai segítséget, valamint a középkori európai körtánckultúra még ma is fellelhető emlékeit kutatja. A jobbágytelki tánctábor résztvevője a kezdetektől, 2003-tól pedig a kezdő csoport oktatója.

A tánchoz fűződő viszonyáról így vall:

Szent Ágoston ezt mondja és én vallom, tanúsítom, hogy igaz: „Dicsérem a táncot, mert az egészséget és a szellem tisztaságát szolgálja, mert könnyeddé teszi a lelket. (…) A tánc felszínre hozza a szabad embert, a könnyed embert, egyensúlyba hozza minden erővel szemben. Dicsérem a táncot. Ó, ember, tanulj meg táncolni! Különben nem fogják tudni az angyalok, hogy mit kezdjenek veled a mennyben.”

Magyar Kulturális Központ
Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki
+358 (0)9 6229 4610
hungarian.culture@unkarinkulttuuri.fi
culture.hu/helsinki

Suomenkielinen versio

Kahden päivän intensiivinen kurssi kansantanssiopettaja Elemér Kádárin johdolla
Liszt-instituutissa, la 4.5. ja Asukastalo Saunabaarissa su 5.5.

Erityisen menestyksellisen maaliskuun tanssikurssinsa jälkeen Moldavian Csángó-unkarilaisten yhdistyksen työntekijä, kansantanssipedagogi ja koreografi Elemér Kádár vierailee Helsingissä jälleen Suomen Unkarilaisten yhdistyksen kutsumana. Elemér vetää kahden päivän intensiivisen kurssin sekä

lauantaina 4.5. klo 9:30 – 15:00 Liszt-instituutissa (Kaisaniemenkatu 10, Helsinki), jossa tanssijat tutustuvat piiritansseihin ja helppoihin paritansseihin rytmiharjoitusten kautta, että

sunnuntaina 5.5. klo 10:30 – 17:00 Maunulan Asukastalo Saunabaarissa (Metsäpurontie 25, 00630 Helsinki), jossa tarjolla on jo riehakkaampia tansseja.

Osallistuminen ei vaadi aiempaa tanssitaitoa! Kurssiin osallistuvat voivat todeta omaksuneensa varman ja perusteellisen tanssitaidon.

Pyydämme jokaista osallistujaa tuomaan evästä syötäväksi molempina päivinä. Juotavien tarjoamisesta vastaa Suomen Unkarilaisten yhdistys.

Osallistumisen ikäraja on 10 v, ja suosittelemme kurssia sellaisille osallistujille, jotka pystyvät keskittymään opetukseen 6 tuntia päivässä.

Kohtuullinen, 10 € / päivän kurssimaksu on maksettava Suomen Unkarilaisten Yhdistyksen tilille ilmoittautuessa seuraavan linkin kautta: https://tinyurl.com/HKITanchazMajus2024

ELEMÉR KÁDÁR opiskeli historiaa ja taidehistoriaa Babes-Bolyai-yliopistossa Clujissa, minkä jälkeen hän valmistui Unkarin tanssiakatemiasta tanssijaksi ja kansantanssin opettajaksi. Hän on pidetty puhuja, kouluttaja ja kriitikko, joka on matkustanut ammattinsa puolesta ympäri maailmaa aina Kiinasta Yhdysvaltoihin. Tällä hetkellä hän työskentelee asiantuntijana Moldavian csángó-unkarilaisten yhdistyksessä ja tutkii eurooppalaista piiritanssikulttuuria.

Hän kertoo suhteestaan tanssiin näin:
“Pyhä Augustinus sanoo näin, ja minäkin todistan samaa: “Ylistän tanssia, koska se palvelee terveyttä ja hengen puhtautta, koska se tekee sielusta kevyen. (…) Voidakseen tanssia ihmisen on oltava vapaa, kepeä ja tasapainossa kaiken voimansa kanssa. Ylistän tanssia. Oi, ihminen, opettele tanssimaan! Muuten enkelit eivät tiedä, mitä tehdä kanssasi taivaassa.”