2013.10.05-Kelet- és nyugat-európai magyar szervezetek munkaértekezlete Kalondán

Kelet- és nyugat-európai magyar szervezetek képviselőivel tartott munkaértekezletet a Pro Kalondiensis társulás Kalondán. Az FME mellett a SMOSZ (Svédország) és a MAOSZ (Nagy-Britannia) képviselték a diaszpóra szervezeteket. A felvidéki magyarokat a szervező Pro Kalondiensis társulás mellett Kalonda polgármestere és néhány polgára, Erdélyt Siklód küldöttei, Magyarországot Rimóc és Hollókő polgármestere és küldöttei, valamint a Palóc Út egyesület vezetője, Bózvári József képviselte.

http://www.hirek.sk/video/20131010182741/Kelet-es-nyugat-europai-magyarok-talalkoztak-Kalondan.html

Fotók itt.

2013.10.18-Baracskai Zoltán és Velencei Jolán előadása

A program eredeti meghívója:

Előadással egybekötött beszélgetés, téma: vezetés, döntés, HR, startup vállalkozás.

Helyszín: Magyar Kulturális és Tudományos Központ, Helsinki, Kaisaniemenkatu 10.

Időpont: okt. 18. péntek, du 6 óra

Finnországba látogat az ELTE két tanára, Baracskai Zoltán és Velencei Jolán, akik vezetést, döntéshozást, coachingot, tudás-menedzsmentet tanítottak budapesti és szerbiai egyetemeken, újabban gazdasági ökonómiát tanítanak.

Kicsit felélesztve a sok évvel ezelõtt volt mindentudás egyetemét, ahol az itt élők mutatták be tudományukat, meghívtam őket egy kis TED előadással egybekötött kerekasztal beszélgetésre. Erre a találkozóra Helsinkiben a Magyar Kulturális és Tudományos Központban (Balassi Intézet) kerül sor, időpontja 2013.10.18 (péntek), kezdés 18 órakor.

Zoliék folyamatosan követik a management guruk (M Gladvell, S Godin, N Taleb) munkáit, és saját maguk is foglalkoznak kereséssel, döntéshozással, döntéstámogatással. Az eseményen előbb ebből a témakörből tartanak egy 20-30 perces előadást, aztán szabadon beszélgethetünk velük az elhangzottakról. Talán az új startup vállalkozásukról is szót ejtenek.

Íme az ő bemutatkozó soraik, egy lehetséges téma: “A nagy üzleti guru Henry Mintzberg már egy húsz évvel ezelőtti cikkében azt írta, hogy az ember nem olyan, mint egy darab gyurma, amelyet megfelelő formára kell gyúrni. Mostanában még tovább lépett, és azt hangoztatja: „Not human resource but human being!” Az embereket ma már nem lehet olyan erőforrásnak tekinteni, amivel úgy lehet gazdálkodni, mint a termeléshez szükséges nyersanyaggal vagy gépekkel. Az emberek a vállalatban mind gyakrabban teszik fel maguknak a kérdést: Ki is vagyok én? Hofi Géza egy műsorában arról mesélt, miként kötött szerződést Ádám Ottóval. Az igazgató azt mondta neki: „Géza, a Madách Színház vállal téged, ha te is vállalod a Madách színházat.” A többszörös lojalitás az önállóság korlátozásával, de nem teljes megsemmisítésével jár együtt.”

A programot elsõsorban vezetés, döntés, vállalkozás, emberi-erőforrás menedzsment iránt érdeklődőknek ajánlom (egyetemisták, mérnökök, közgazdászok, vállalkozók, managerek, HR-esek), de természetesen bárkit szívesen látunk, akit a téma érdekel. A program határozottan nem kisgyermekes program, talán meg is ijednének Zoli nagy hangjától.

Az előadás és beszélgetés után az érdeklődőkkel átvonulnánk egy étterembe, hogy ott folytassuk az eszmecserét főleg a startup vállalkozásról, vezetésről.

(Juhos Botond)

Néhány link:

http://doctus.hu/
http://www.libri.hu/szerzok/baracskai_zoltan.html
http://profistratega.typepad.com/taln_igen_taln_nem/

2013.10.19-Sarkadi Bence bábelőadása

Saját készítésű, faragott marionettekkel előadott, néhány perces zenés jelenetek kapcsolódnak laza füzérré az egyszemélyes produkcióban, amely bejárta a világot Görögországtól Ausztráliáig, Indiától Dél-Koreáig, Kolumbiától Kanadáig. Sarkadi Bence marionettjei a világon egyedülállóak. A minden korosztályhoz szóló produkció figurái szavak nélkül is beszédesek, így a bábos a bábmozgatás kifejező erejét használja egy-egy történet elmeséléséhez. Sarkadi Bence nemzetközi hírű és többszörösen díjazott bábművész, előadása versenyzett többek között a világ legjobb bábelőadása címért 2010-ben az Adelaide Fringe Festivalon.

 A művész helsinki vendégszereplése során különböző óvodás és iskolás csoportoknak játszik, a szombati előadásra gyerekeket és felnőtteket egyaránt várunk.

2013.10.27-Szimpátiatüntetés a Székelyek Nagy Menetelése mellett

Szekelyföld terkep

Október 27-én a székelyföldi Háromszéken 150000 embert várnak a szervezők a Székelyek Nagy Menetelésére, amelyet a Székely Nemzeti Tanács a székelyföldi magyar megyék (Hargita, Kovászna és részben Maros) közigazgatási beolvasztása ellen szervez.

A Nemzeti Tanács felkéri mindazokat, akik Székelyföld történelmi hagyományokon alapuló önállóságát fontosnak tartják és tehetik, október 27-én délben 12 órakor Helsinkiben a román nagykövetség előtt (Stenbäckinkatu 24, 00250 Helsinki) gyülekezzen, és 10 percen át csendes tiltakozás formájában (élő láncként, kéz a kézben) fejezze ki véleményét a román kormány terve ellen.

Hasonló megmozdulások lesznek Svédországban és Svájcban is.

2013.11.23-Adventi koszorú készítés a Bóbitával közösen

2013.11.23 koszoruk


November 23-án a Bóbita Egyesület és az FME közös szervezésében adventi koszorút készítettünk a matinkylä-i Asukaspuistoban (Espoo, Matinraitti 12). A fotón látható, hogy többféle koszorút készítettünk. A három nagyobb koszorút fűzfavesszőkből fontuk a helyszínen, a kisebbek kész koszorúalap felhasználásával készültek.  

Eredeti meghívó:

November 23-án délután 17.00-tól a Bóbita Egyesület és az FME közös szervezésében adventi koszorút készítünk a matinkylä-i Asukaspuistoban (Espoo, Matinraitti 12). A program 7 éven felüli gyermekeknek és felnőtteknek szól.

Kellékeket mindenki maga hoz a koszorú készítéséhez annak megfelelően, hogy milyen színű gyertyát, szalagot, egyéb díszt szeretne a koszorúra tenni.

A hagyományos adventi koszorú kellékei:

– fűzfavessző (itt fűzfát nem találni, csak bokrot, így arról szoktunk ágakat vágni) – 8 db hosszú ág (ezt majd beáztatjuk, hogy jól hajlítható legyen)

– fenyőgallyak

– 4 db gyertya (méhviasz vagy fehér)

– szalag (hagyomány szerint kék illetve a katolikus templomokban 3 lila + 1 rózsaszín)

– díszként csipkebogyó (de a mai világban ízlés szerint mást is tesznek)

– esetleg vékony drót

Mindenkit szeretettel várunk!

Bóbita, FME

adventi koszoru
Koszoru

2013.11.21-Megjelent a 2014-es finn-magyar naptár

Megérkeztek az FME 2014-es finn-magyar nyelvű falinaptárai. A 2013-as, nagy sikerű naptárhoz hasonlóan magyar feltalálók és találmányaik a téma, ismert találmányok (pl transzformátor, Eötvös-inga) mellett újak (pl intelligens szike, 3D rajzolóprogram) is szerepelnek benne. A Németországi Magyarok Egyesületeszerkesztette, itt élő magyarok és finnek fordították finnre, illetve lektorálták.

A mérete és kivetele hasonló az ideihez, de még szebb, plusz szerepelnek benne a magyar ünnepnapok.

A naptár ideális ajándék karácsonyra, pl rokonoknak, kollegáknak, finn és magyar barátoknak.

Megvásárolható (egyelőre): maria.karancsi(kukac)gmail.com, illetve a Magyar Kulturális Intézetben (Helsinki, Kaisaniemenkatu 10., nyitva hétköznapokon 10-18 ó), ára 10 € / db.
Itt lehet végignézni a naptárat. 

2013.12.12-FME 20. születésnap – a Berka együttes koncertje

Azon az esten id. Csoóri Sándor – a Magyarok Világszövetsége akkori elnöke – beszámolt finnországi meghívásának okáról, mesélt annak eseményeiről, a magyarországi rendszerváltásról, majd egy kötetlen beszélgetés alakult ki. Az esten részt vett az itt élő magyarok karizmatikus személyisége, Rácz Pista bácsi is. A beszélgetés során felvetődött, hogy miért nincs az itt élő magyaroknak – hasonlóan más országokhoz – egyesülete. Csoóri Sándor roppant egyszerű választ adott: „tessenek alapítani”! Így indult az egész, s egy esztendőre rá meg is alakult az egyesület abból a célból, hogy az addig spontánul találkozgató, önállóan szervezkedő itt élő magyarokat egy közösséggé összefogja. Megfogalmazódott mint alapelv, hogy a magyarság legfontosabb pillére a család s tágítsuk ki a fogalmat úgy, hogy az itt élő külhoni magyarság egy nagy család legyen. Rögzítődött az is, hogy az egyesület feladatának tekinti a magyar nyelv, a magyar kultúra és a magyar hagyományok ápolását. Ebben a szellemben szeretne működni.

Az elmúlt évek ezt a törekvést igazolták, s a jövőben is ezen szeretne munkálkodni. Végül név szerint felsorolta a húsz esztendő alatti elnökök és vezetőségi tagok neveit.

Elnökök (időrendi sorrendben): Dr. Kárász Imre, Ilkka Firon, Lukácsfy Kristóf, Kurucz Zoltán, Tanító Béla, Lukácsfy Kristóf, Nagy Gábor, Karancsi Mária

Vezetőségi tagok (abc sorrendben): Bálint Bea, Dávid István, Gálfi István és Irénke, Halász Béla, Halonen Hajnalka, Hiekkanen Ildikó, Makkai Mihály, Panigai Emilia, Pásztor D. Ágnes, Simon Csaba, Strasszer Boglárka, Sundberg Zsuzsa, Szemerédi Zsuzsa, Szilágyi Sándor, Szűcs Áron, Vajda András

Befejezésképpen jó egészséget, töretlen erőt kívánt az egyesület vezetôségének jövőbeni munkájához, megköszönve az előző vezetőségi tagok és egyesületi tagok munkáját, s egyben felkérte a jelenlévőket, hogy fél perc néma fölállással emlékezzenek a közben eltávozottakról.

Ezután Karancsi Mária jelenlegi elnök szólt néhány ḱöszönő szót az előző vezetőség munkájáról, valamint méltatta a közel egy éve kialakult kitűnő kapcsolatot a Kultúrintézettel, bízván abban, hogy ez az egymást segítő, közös ügyért végzett munka a jövőben is folytatódik.

Végezetül bejelentette az est magyarországi vendégeit, a Berka együttest, akik színvonalas kitűnő előadóestet tartottak, a jelenlegi határainkon belüli és kívüli magyar tájegységek népzenéjéből, fűszerezve ezt azzal, hogy a zenészek egyike-másika illusztrálta, hogyan is táncolnak némelyik népzenére. Az együttes nagy élményt szerezett az est vendégeinek, akik visszatapsolással ki is fejezték hálájukat!

  • Másnap, december 13-án a jubileumi ünnepség másnapján, a leppävaarai Albergin Kartanóban élőzenés tánhcáz volt a Berka együttes résztvételével. Este hét órára volt meghirdetve, egy órával későbbre, mint általában szokás itt. Aggódni kezdtünk, mert lassan szállingóztak az emberek. Egy kis pálinkázással enyhült a feszültség, a zenészek is feloldódtak, hiszen picit izgultak, milyen is lesz ez a táncház külföldön. Odahaza jelenleg az egyik legnépszerűbb táncház az övék, de az odahaza van! Aztán hét után lassan megtelt a terem s elkezdődött a tánc! Fantasztikusra sikeredett az este. Mintegy hatvan-hetven résztvevő – magyarok és finnek – több órán keresztül járták a moldvai csángók, a székiek, a mezőségiek, a nyárádmentiek táncait. Felejthetetlen élmény volt mindenki számára! Majd’ éjfél lett, mire elindultunk hazafelé.
  • Harmadnap, december 14-én délután a Magyar Nagykövetségen volt állófogadás a húsz éves egyesület tiszteletére. Nagykövet Úr fogadta a vendégeket, majd megnyitotta az estet, méltatva az egyesület munkáját.

Bihari Szabolcs a NYEOMSZSZ, valamint a svédországi magyarok (SMOSZ) üdvözletét hozta, megemlítve a külhoni magyar egyesületek jelentőségét. Kitért arra, hogyan segítették a svédországi magyarok az alakuló FME-t. Végül a NYEOMSZSZ nevében három emléklapot adott át, név szerint Nagy Gábornak, Lukácsfy Kristófnak és Karancsi Máriának. A felsoroltak röviden megköszönték az elismerést, Nagy Gábor egyben átadta az észtországi magyarok üdvözletét is az évforduló alkalmából. (Lukácsfy Kristóf akadályoztatás miatt nem volt jelen a fogadáson.) A hollandiai magyarok jókívánságait Urbán Ákos és felesége hozta el. Ajándékként – nagy taps közepette – egy nagy holland sajtot adott át az egyesület jelenlegi elnökének, Karancsi Máriának.

Ezután következett a Berka együttes mintegy félórás koncertje. Egy gyönyörű moldvai csángó adventi énekkel indítottak! Valami gyönyörűséges volt! Az ember hátán futkosott a hideg, olyan szép volt. Most csak a moldvai és gyimesi csángók népzenéjét szólaltatták meg virtuóz módon. Fantasztikus furulyajátékot hallhattunk. Természtesen itt is óriási sikere volt a zenészek „beugrásának” táncosként!

Majd következett az otthonról érkezett szakács csodálatos alkotásainak próbája, az ételek elfogyasztása! Tökéletes volt!! Köszönet érte! Ritkán adódik alkalom ilyen eredeti ízeket megkóstolni!

Még aznap, a fogadás után összejöttünk Matinkylä-ben, ott, ahol a táncház is van minden pénteken. Az összejövetel célja beszélgetés volt. Ettünk-ittunk, beszélgettünk. Egy kicsit danásztunk is, meg táncolgattunk is csak úgy finoman.

Itt kell megemlíteni Veres Zolit, aki az egész rendezvénysorozat egyik jelentős szereplője volt a háttérben. Ő szerzett a Berka együttes számára dobot (moldvai csángó zenékhez), valamint nagybőgőt, illetve saját ütőgardonját is kölcsönözte (gyimesi csángó zenékhez). Nemcsak szerezte s kölcsönözte, hanem szállította is ezeket a hangszereket. Emellett még be is ugrott egy kis muzsikálásara a táncházban (koboz). Hálás köszönet érte!

  • Negyednap, dec. 15-én délután a Berka együttes Tamperében tartott koncertet, majd táncházat. A siker hasonló volt a Helsinkiben tartottakhoz.

Köszönjük az együttes részvételét az ünnepség sorozaton. Kitűnő minőségi zenével ajándékoztak meg minket. Mivel mind a gyimesi, mind a moldvai csángók messze élnek a jelenlegi határainktól, de még a Mezőségtől is, így meglehetősen ritkán hallható, régi magyar népzenét hoztak el hozzánk. Hálás köszönetünk érte! Reméljük, hogy egyszer–egyszer sikerül még eljutniuk hozzánk!

Litkey István

Berecz Kata fotói

Eredeti meghívó és plakát a “Bővebben” link után.

Idén ünnepli a Finnországi Magyarok Egyesülete alapításának 20. évfordulóját. Ennek alkalmából december 12-én, 18 órától a Berka együttesnépzenei koncertje lesz a Magyar Kulturális és Tudományos Intézetben (Helsinki, Kaisaniemenkatu 10.), a belépés ingyenes.

2014.01.18-FME közgyűlés

Napirendi pontok:

1./ A közgyűlés megnyitása
2./ A közgyűlés elnökének, titkárának, jegyzőkönyvi ellenőrének és szavazatszámlálójának megválasztása
3./ A közgyűlés szabályszerűségének és határozatképességének megállapítása
4./ A napirend jóváhagyása 
5./ A költségvetés, pénzügyi beszámoló és a pénzügyi ellenőrök jelentéseinek megtárgyalása. Az éves tevékenység értékelése
6./ Felelősség-felmentési döntések
7./ A tárgyévi működési terv jóváhagyása. A költségvetési és kiadási tervezet, valamint a tagsági díjak megállapítása
8./ Évente a megüresedő vezetőségi teendőkbe új tagok és póttagok megválasztása – a vezetőség a Magunkról/Vezetőség lapon látható
9./ Két költségvetési ellenőr és egy pótellenőr választása
10./ Pártolótagok és tiszteletbeli tagok jóváhagyása
11./ Más, egyéb ügyek
12./ A közgyűlés bezárása

2014.02.15-Farsang

farsang

Az idei farsangot február 15-én tartottuk a VPK termében (Helsinki, Pakilantie 64), 17 órától. 90-en gyűltünk össze, hogy változatos programokkal töltsük az estét. A nyitótánc után a gyerekek jelmezversenye következett. Vacsora és a felnőttek jelmezversenye után tombolával és sok-sok tánccal zártuk az estét.

Kristóf fotóiMiki fotóiPéter fotói

A DunaWorld Öt kontinens c. műsorában (2014. márc. 8-i adás) szerepelt egy riport az FME-ről, benne rövid részlet a farsangról, a 20. születésnapi Berka koncertről és egy riport Lukácsfy Kristóffal. Megtekinthető itt: http://www.mediaklikk.hu/musor/ot-kontinens-egy-nemzet/, 21. rész, 5:31-10:36.

Meghívó és program

2014.02.08-Magyar önkéntesek a téli háborúban – kiállítás Hämeenlinnában, Visilics Ferenc tárlatvezetése

Meghívó:

Megnyílt Vilisics Ferenc és Niina Ala-Fossi “Hétköznapi történetek” c. kiállítása a hameenlinnai Museo Militariában.

A kiállítás témája az 1940-ben a finn-szovjet Téli háborúban a finnek oldalán harcolni kívánó Első Magyar Önkéntes Hadosztályról Lapua városban megőrzött emlékek bemutatása. Magyarán: hogyan látták a finnek a magyar katonákat? Mi maradt meg róluk 70 év után?

Az alkotók, Vilisics F. és N. Ala-Fossi idős szemtanúkkal interjúkat készítettek, valamint átkutatták a helyi fotóarchívumot, a napilap archívumát és a könyvtárat. Céljuk az, hogy minél többen megismerjék a magyar történelemnek ezt a sokáig rejtett darabját, amelyben (egyedülálló módon) a magyarokról csak jó emlékek maradtak fenn.

Február 8-án (szombat) Vilisics Feri magyar nyelvű “tárlatvezetést” tart, amin sok plusz érdekességgel egészíti ki a kiállítás anyagát. Itt lehetőség lesz jóval többet megtudni annál, mint amit a kíállított anyag elmond.

Dátum: február 8., szombat.

Találkozás: 11 órakor a Museo Militaria előtti murvás parkolóban (Tampereentie 20, 13100 Hämeenlinna). Helsinkitől pont 100 km a Tampere felé vezető autópályán.

Ebédlehetőség, kávé és mosdó a múzeumi “lounasravintolában”.

A kiállításról bővebb info és fotók: http://finnisztan.blogspot.fi/2013/11/nem-hetkoznapi-tortenet.html

2014.03.12-Potápi Árpád látogatása

Eredeti meghívó:

Időpont: 12-én (szerda) du 5-1/27

Helyszín: Magyar Kulturális és Tudományos Központ (Helsinki, Kaisanimenkatu 10.), tárgyaló

potapi.jpg

Március 11-13 közt Finnországba látogat Potápi Árpád, az Országgyűlés Nemzeti összetartozás bizottságának elnöke. Szerdán találkozik az FME tagjaival és röviden bemutatja a bizottság munkájának a finnországi magyarokat érintő részét, illetve válaszol kérdéseinkre.

A bizottságról:
Az Országgyűlés önálló és állandó Nemzeti összetartozás bizottsága 2010. december 23-án az Országgyűlés évi utolsó döntéseként jött létre, 2011. január 1-jei hatállyal. A parlamenti pártok és képviselők többsége támogatta a bizottság létrehozását (szavazati arány: 314 igen, 46 nem, 3 tartózkodás). Miután 2010-ben megalakult az új parlament, majd a kormány, annak programjában jelentős szerep jutott a nemzetpolitikának. Elképzeléseik megvalósításának olyan mérföldkövei voltak 2010-ben, mint például az állampolgárság visszaszerzésének megkönnyítése azok számára, akik valamilyen oknál fogva az elmúlt 94 évben elveszítették azt; a trianoni békediktátum aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává emelték; meghirdették a Határtalanul! programot, amelynek köszönhetően az érettségi megszerzéséig minden magyarországi iskolás legalább egyszer eljuthat a határon túli magyarok által lakott, volt magyar területek valamelyikére.

Ezen intézkedések sorába illeszkedett, hogy 2010. december 23-án a magyar parlament létrehozta a Nemzeti összetartozás bizottságát. Ennek a lépésnek szimbolikus jelentősége is volt, hiszen a Magyar Országgyűlésben nemzetpolitikával vagy a határon túli magyarság kérdéskörével még sohasem – sem az utóbbi 24, de az elmúlt 94 esztendőben sem – foglalkozott önálló bizottság. 

A korábban említett szemléletváltás már magában a Nemzeti összetartozás bizottságának a létrehozásában is megmutatkozott, amennyiben úgy gondoljuk, hogy a nemzetpolitika nem a külügy része, hiszen magyar-magyar kapcsolatokról van szó. Ennek megfelelően élő kapcsolatot szeretne a bizottság tartani a határon túli politikai és társadalmi szervezetekkel, és figyelemmel kísérni a határon túli magyarság életét befolyásoló eseményeket (honosítás, választási regisztráció, szavazás) és a támogatásukat végző legfontosabb hazai intézményeket, a Bethlen Gábor Alap és a Balassi Intézet működését is.”

A bizottság munkájáról, tagokról részletesebb információ az alábbi oldalon található.

2014.03.22-A Stockholmi Magyar Kamarakórus koncertje

Eredeti meghívó

Időpont: 22-én (szombat) du 6-tól

Helyszín: Magyar Kulturális és Tudományos Központ (Helsinki, Kaisanimenkatu 10.)

korus

A kórusról:

A Kamarakórus 2007-ben alakult. 2007-2011-ig Mokos Imre zongoraművész vezényelte, 2011-ben Muzsnáki Mokos Magdolna csellóművész vette át a kórus vezetését. 2012 tavasza óta Harmat László zenetanár és pszichológus, a karvezetőnk. A kamarakórus repertoárjában megtalálhatók reneszánsz, barokk szerzők művei, valamint a bécsi klasszikusok, Haydn, Mozart, továbbá magyar szerzők művei is – Bartók, Kodály, Eszterházy, Bárdos – de spirituálék, svéd és magyar egyházi énekek is. A kórus fellépett számos jótékonysági rendezvényen a stockholmi Magyar Házban és a Francia Református Templomban, magyar misén és istentiszteleteken, húsvétkor és karácsonykor, valamint egy alkalommal a tallini Magyar Intézetben is. A kórustagok között van diák, nyugdíjas, mérnök, tanár, fizikus, informatikus, fodrász, gyógytornász, jogász, nővér, óvónő és orvos.

A kórus FB-profilja

2014.04.12-Szavalódélután

Eredeti meghívó

Költök

Időpont: április 12. du 2-től

Helyszín: Magyar Kulturális és Tudományos Központ (Helsinki, Kaisanimenkatu 10.)

Április 12-én, a költészet napja alkalmából versmondó délutánt tartunk a Magyar Kulturális és Tudományos Intézetben. Az MKTK-FME közös szervezésű eseményen a Tamperében, Espooban, Helsinkiben és Jyväskyläben magyart tanuló diákok mondanak verseket.

2014.04.19-Húsvéti tojásfestés

Eredeti meghívó:

Április 19-én, nagyszombaton tojásfestés lesz Espooban a matinkyläi Kylämajaban (Matinkatu 7) du 4-től 1/2 7-ig.
A program felnőtteknek és 6 évesnél idősebb gyerekeknek szól. Sokféle színezési és díszítési technikát lehet majd kipróbálni.
Hozzatok magatokkal:
   – Festendő tojásokat – ezek lehetnek már kifújtak vagy főttek. Nyerset is lehet hozni, akkor azonban több idő megy el az elsődleges befestéssel.
   – Ollót névvel ellátva (annyi nincs, hogy mindenkinek jusson).
   – Lyukas harisnyát, ha véletlenül akadna otthon.
   – Írókát és gyertyát, ha szeretnéd kipróbálni az írókázást.
   – Szükség esetén kötényt.
   – Aprópénzt, ha szeretnéd használni a közös festéket és egyéb hozzávalókat.
   – Uzsonnához némi enni- innivalót.
Ha szeretnél jönni, légy szíves jelezz vissza április 17-ig. A visszajelzésben kérjük feltüntetni a résztvevők létszámát, ill. a gyermekek életkorát!
Mindenkit szeretettel várunk!

2014.05.02-04-Magyar tábor Aitolahtiban

Aitolahden-vanha-pappila-ta

A korábbi évekhez hasonlóan idén is lesz családi tábor Tamperében, Aitolahtiban, Szemenyei Sándor szervezésében, az FME támogatásával. A programban többek között íjászat, tábortűz, hangszerkészítés, számháború.

2014.05.13-MTV arculati fotózás

arculat logo

Időpont: május 13. du 6-7. (kedd)

Helyszín: Best Western Hotel Katajanokka (Merikasarminkatu 1A, 00160 Helsinki)

Az MTV arculati irodájának munkatársa, Szabó Judit Finnországba látogat. Március 13-án találkozik az itt élő magyarokkal, akik szeretnének részt venni az MTVA „Közösségi Arculat” kampányában.

A kampányról: “Az MTVA 2012-es arculatváltásával egy időben debütált az MTVA Arculat kampánya, melyben már több ezer magyarországi illetve határon túl élő honfitársunk vett részt. A kampányban fotókat készítünk a jelentkezőkről, amikből egy hozzájárulási nyilatkozat kitöltését követően egy speciális videó generálódik. Ezeket a videókat a reklámokat és ajánlókat megelőző blokkokban sugározzuk az M1 csatornáján. A jelentkező a vetítés időpontjáról az általa megadott e-mail címen értesítést kap, aminek továbbításával tájékoztatni tudja, akár távolabb élő családtagjait, barátait.” Példa videó linkelve.

A portékat Szabó Judit előre elkészítve kéri a belinkelt tájékoztató szerint. A helyszínen kell majd aláírni a fotók felhasználásához szükséges nyilatkozatot. 
Bővebb információ a magyar-listán.

2014.05.11-Kirándulás Nuuksio-ba

Eredeti meghívó:

Az FME szervezésében az idei nyári kirándulások sorozata május 11-én kezdődik, a Nuuksio nemzeti parkba megyünk Gálfi István vezetésével. A kirándulás alkalmával szeretnénk megismerkedni (szerencsére lesz szükségünk) egy több ezer éve az északi népek gyógyászatában használt természetes gyógyszerrel, a nyírfataplósító gomba egyik melléktermékével (finn nevén pakurikääpä).

A pakurival kapcsolatos információk finnül és angolul.

Találkozás és indulás az espooi IKEA parkolójából pontosan 12:30-kor.

A túra hossza kb. 12 km, ezért kisgyerekeknek nem javasolt, de a szülők felelősségével jöhetnek.

Hoznivalók: 

  • Meleg öltözet, mert az idő hűvös lesz, esernyöt vagy esőkabátot hozzatok.
  • Hátizsák, enni-innivaló, “makkara ” is jöhet, megfelelő helyen tüzet gyújtunk.
  • Gumicsizma is kell, mert vizes helyeken is közlekedünk.

Az erdőben a  parkolóhely az autóknak elég kicsi, ezért igyekezzünk természetbarátok lenni és minél kevesebb autóval csoportosan indulni az IKEA-tól.

(Gálfi István)

2014.05.31-Kirándulás a Trollberga-i traktormúzeumba és Kalkkiruukki-ba

Eredeti meghívó: 

FME szervezésében kirándulás lesz május 31-én szombaton.

– Találkozás a Vanta-i IKEA udvarán délelőtt 10:00-kor. 

– 10.30 a Trollberga-i traktormúzeum megtekintése (4 €/fő belépődíj) 

        35 különbözö traktortípust lehet megcsodálni egy magángyűjtő otthonában

– 11.15 Kalkkiruukki vidékének bebarangolása (5,5 km táv)

– Hazafelé indulás kb. 16 órakor 

A kirándulás a rövid úttól eltekintve fárasztó, mert nagy szintkülönbségeket kell bejárni többször is (0-70m). Óvodás gyereknek nem ajánlott.

Felszerelés:

– A sziklás terep miatt a  túrabakancs ajánlott.

– Hátizsák, fényképezőgép, okostelefon, szúnyog elleni kenőcs vagy akármi, napszemüveg

– Ennivaló és főleg sok folyadék, mert a duplája fogy, mint más túrákon.

Túravezető Gálfi István

2014.05.17-Turizmus a világ végén – Siklód

Plakat resize


Siklód, az erdélyi Sóvidék gyönyörű fekvésű, elzárt faluja máig megőrizte hagyományos faluképét a körtornácos házakkal. A falu fejlesztési lehetőségeiről (pl turizmus) tartott tanácskozáson képviseltük az FME-t, Balázs Dávid, a Dávidvára Egyesület elnökének meghívására.

Az FME mellett a SMOSZ (Svédország) küldöttei vettek részt a diaszpóra szervezetek részéről. A felvidéki magyarokat Ipolynyék polgármestere, Kalonda, Hollókő és Rimóc küldöttei képviselték.

A tanácskozás programja:

    – Balázs Dávid – Köszöntő és bevezető

    – Szőcs László – Etéd község helyzete

    – Papp Sándor – A Palóc Út Egyesület bemutatása

    – Várday Zsolt építész – A 2011-es falufelmérésről

    – Mikula Péter – Hollókő, az élő falu

    – Köllő Miklós – Faluképvédelmi áttekintés és stratégiák

    – Hrubik Béla – Siklód – az “örök” falu

 A tanácskozás után megismerhettük Siklódot és környékét: Szováta, Korond, Parajd, Székelyderzs (unitárius templom).

Fotók (a tanácskozás, Siklód és a Siklód-kő)

(Karancsi Mária)