A tüntetés során Nagy Gábor, az FME elnöke felolvasta a tiltakozó nyilatkozatot magyarul és finnül, majd a tüntetés végezetével átadtuk azt az EU képviseletnek. A nyilatkozat magyar szövege itt olvasható. Ez a tüntetés a NyEOMSzSz (Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége) által kezdeményezett tüntetés-sorozat része volt, azaz hasonló megmozdulások zajlottak számos nagyobb európai városban és fővárosban, az adott országbeli magyar szövetség szervezésében.
Március 10-én Marosvásárhelyen pártoktól független, össznemzeti tüntetés lesz Székelyföld autonómiájáért. A tüntetéshez a világ több országában csatlakoznak a magyarok, akik a román nagykövetségek, konzulátusok előtt így fejezik ki egyetértésüket a székelyek önrendelkezési törekvéseivel. Ehhez a nagyívű tüntetés-sorozathoz társulva, a Finnországi Magyarok Egyesülete is szeretettel hív és vár mindenkit, aki a nemzet egységében gondolkodik, Románia Helsinki nagykövetsége (Stenbäckinkatu 24, 00250 Helsinki) elé március 10-én, vasárnap 17 órakor tartandó csendes tüntetésre.
Az FME és a SMOSZ közös állásfoglalása/levele a finnországi és svédországi román nagyköveteknek:
Toldaléknak még talán annyit, hogy Szőczi Árpád ezért a filmért megkapta a legjobb dokumentumfilm rendezőjének járó Duna díjat a 41. Magyar Filmszemlén ( 2010.feb. 8.)
——-—————————————
Ceausescu, a román diktátor maga volt Drakula – és mi, amerikaiak és kanadaiak alkotta maroknyi csapat, árnyékként követtük minden lépését. Különösen figyelemmel kísértük azirányú erőfeszítéseit, hogy felszámolja a jelentős számú erdélyi magyarságot. Többek között igyekeztünk megvédeni Tőkés Lászlót, Temesvár bátor, szókimondó református lelkészét is.
A 70-es, 80-as években számos sajtótájékoztatót tartottunk, tüntetést szerveztünk, és szakértők bevonásával tártuk fel azokat a szégyenteljes kapcsolatokat, amelyeket a Nyugat ápolt Kelet-Európa legbrutálisabb vezetőjével.
Csapatunk munkája hatékony volt; tevékenységünket az amerikai törvényhozásban is elismerték, és jelentős médiafigyelmet kaptunk. Mindezek ellenére szervezetünk csupán egy volt a nemes ügyekért harcoló NGO-k közül.
Mindez megváltozott 1988 decemberében, amikor két vállalkozó szellemű kanadai került a képbe. Általunk szervezett akciójuk az események olyan sorozatát indította meg, amely a román kommunista rezsim Európában példátlanul véres megdöntéséhez vezetett.
Kocsis Brigitta festményei (Magnetic Fields), Galleria U, V.22–VI.30.
Kocsis Brigitta Kanadában élő magyar művész. Alkotásai a figuratív és absztrakt művészet kaotikus és vizuálisan erős kombinációi, melyekben a különböző stílusirányok ütköztetésének eredménye-ként egészen újfajta viszonyok születnek a vásznon. Kocsis Brigitta több alkalommal részesült a kanadai művészeti tanács ösztöndíjában, számos jelentős nemzetközi művészeti eseményen vett részt, s többek között Párizsban és Berlinben folytatta tanulmányait.
Kozári Hilda képzőművész kiállítása a galleria U-ban, VIII.17‒IX.15.
Kozári Hilda Helsinkiben élő képzőművész munkáiban többek között az illatok vizuális tapasztalatra gyakorolt hatását vizsgálja. Művészetének központi témái az emlékezet és az érzékelés, valamint az érzékelés kultúrához kötődése.
Az augusztus 14-én 18 órakor kezdődő megnyitón Kaszás Ágnes és Kozma Dávid Kakukk c. performansza színek, illatok és hangok segítségével kelti életre a kiállítást. Improvizációjuk nemcsak a kiállított művekkel, de a közönséggel is kölcsönhatásba kerül.
A program 6-kor kezdődött a gyerekek jelmezversenyével. A 9 versenyző bátran mutatkozott be és járt körbe, hogy a zsűri pontozhassa őket, végül a Cica nyert.
Ezután táncoltunk, amihez a kolozsvári Tarisznyás együttes húzta a talpalávalót. Jólesett utána a vacsora: Krenner Zoltán kolozsvári rakott káposztája nagy sikert aratott.
A felnőttek jelmezversenyén 11 versenyző vonult fel, volt köztük légikisasszony, Csizmás Kandúr, de az első díjat a legötletesebb jelmez kapta: Halonen Hajni Bigusnak öltözött. Miután a mit sem sejtő áldozatot kihívták a teremből a jelmezesek felvonulása előtt, Hajni beállt a helyére jelmezben és ő vezette tovább a műsort.
A jelmezverseny pontozása közben folytatódott a tánc, Litkey Pista bá szívesen tanította a táncházba (eddig még) nem járókat.
Pihenésképpen kisorsolták a tombola nyereményeket, a fődíj egy torta volt, stílszerűen álarccal díszítve. Utána éjjel 1-ig folytatódott a tánc és beszélgetés.
Köszönjük a szervezőknek ezt a jó hangulatú, emlékezetes estét!
Az idei, a 10. (jubileumi!) gulyásfőző verseny (Gulyás Grand Prix – GGP) aug. 18-án lesz az FME szervezésében a megszokott helyen, Karjaaban.
Program: a csapatok megfőzik a finom gulyásokat, du 6-kor zsűrizés, díjazás, utána tánc/szaunázás/sörözés/borozás…
Az idén is lesz egy csapat, akik vega gulyást fognak főzni (konkrétan babgulyást hús nélkül), tehát vegák is nyugodtan jöhetnek a GGP-re. A helyszín a régi, a Jogging Team házikója a folyóparton. (Térképek a levél végén.) Tavaly nyolc csapat volt, az idén többet várunk… Az évek során kialakult szabályok szerint az idén is lesz kóstolóbizottság, a nyertes csapatnak aranyozott fakanál, oklevél, díjak az első három helyezettnek, valamint közönségdíj.
Az FME és a Helsinki KTK jóvoltából az előadás ingyenes. Mindenkit szeretettel várunk, egyúttal arra kérünk, hogy minél szélesebb körben terjesszétek a hírt.
Idézet a színház weboldaláról: Az író saját szavaiból összeállította: Bereményi Géza és Mácsai Pál
“Mi lenne, ha Örkény István egy nap újra megjelenne, egy színészben, egy színházban, egy este, leülne, venne egy lélegzetet, mesélni kezdené – olykor felállna – az életét, azután megint eltűnne?”
Ezen az estén az író a színész testét ölti magára.
A Rimóczi házaspár egy évtizede készíti a legkülönfélébb magyar tájegységek viseleteit, számos néptáncegyüttes használja az általuk varrt darabokat. A viseleteket az eredeti ruhák hű másolataként készítik, részben a saját gyűjtésű régi darabok alapján. Ezekből idén kiállítás nyílt a Lengyeltóti Örökségünk Múzeumban. Az általuk készített viseletek megtekinthetők honlapjukon: http://hajnalka-nepviselet.hu/munkaink
A program: (mindkét helyszínen ugyanazok az időpontok)
– 17:00-18:00 előadás és kiállítás a különféle magyar tájegységek népviseletéről (Az előadás magyar nyelvű, szükség esetén finn tolmácsolással) – 18-18:30 táncbemutató: őrkői cigánytánc, somogyi és szatmári táncok – 18:30 – 19:00 szünet és beszélgetés (Tamperében 18:30 – 19:00 büfé) – 19:00 – max. 21:00 táncoktatás és táncház
Belépődíj:felnőtteknek (14 év fölött) 8 €, a 2012-es tagdíjat befizetett FME tagoknak 6 €, gyerekeknek (6-14 év) 4 €, 6 év alatt ingyenes.
Őshonos kisebbségek jogállása az EU tagországaiban – szeminárium, XII.7. 10.00-14.30 óra
Nyilvános szakmai szeminárium a Magyar Kulturális és Tudományos Központban (Kaisaniemenkatu 10) ) XII.7-én, pénteken, amely a szlovákiai, felvidéki Kalondán bejegyzett Pro Kalondiensis Polgári Társulás „Nyugat-Európa Kelet-Európáért” c. európai partnerségi hálózati programjának a keretein belül valósul meg. Meghívó, program:
Üdvözlet Palócországból – XII.7. 17:00 óra
Helsinkiben élő magyarok és magyarul tudó finnek számára összeállított rendezvény a Magyar Kulturális és Tudományos Központban (Kaisaniemenkatu 10) XII.7-én, pénteken 17 .00 órai kezdettel. Kézimunka- és népviselet-bemutató, fellép a Pitypang Néptáncegyüttes. A Magyar Kulturális és Tudományos Központ, a Finnországi Magyarok Egyesülete és a Pro Kalondiensis Egyesület közös szervezésében. Meghívó, program:
“Jót, s jól. Ebben áll a nagy titok”(József Attila)
Április 11-én, a költészet napja alkalmából versmondó délutánt tartottunk a Magyar Kulturális és Tudományos Intézetben. Az MKTK-FME közös szervezésű esemény nagy népszerűségnek örvendett, több mint kilencven ember hallgatta meg a Turkuból, Tamperéből, Espooból, Vantaaból, Helsinkiből és Salóból érkező diákok szavalását.
A programot Dr. Richly Gábor a Magyar Kulturális és Tudományos Intézet igazgatója nyitotta meg, majd Karancsi Mária, a Finnországi Magyarok Egyesületének vezetője szólt az egybegyűltekhez. A műsor közös énekléssel kezdődött, melyet Veres Zoltán koboz játékával kísért. A versmondó kicsik és nagyok egyaránt kimagaslóan teljesítettek a színpadon. Jutalmul minden gyerek ajándékkönyvet kapott és mellé egy finn nyelvű, Magyarországról szóló füzetet valamint egy kitűzőt. A műsor végén Kaszás Ágnes színésznő meglepetés produkcióval örvendeztette meg a hallgatóságot, ezután mindenkit vártak a terített asztalok.
A felkészítő tanárokat Richly Gábor, az MKTK igazgatója és Lukácsfy Kristóf az Őrszavak szerkesztője szakmai továbbfejlődésükkel kapcsolatos hírekkel és információkkal látta el.
Az eseményről összefoglalót április 21–én a Duna Televízió Öt kontinens, egy nemzet című műsora közvetített, a video itt is megtekinthető:https://www.youtube.com/embed/g5p9YSnOBrw?version=3&rel=1&showsearch=0&showinfo=1&iv_load_policy=1&fs=1&hl=en&autohide=2&wmode=transparent
Egyesületünk ezúton is szeretné megköszönni a tanárok és a szülők áldozatos munkáját!
páért” c. rendezvénysorozat zárókonferenciáját Érden rendezték meg, a felvidéki civil szervezetek és a NyEOMSzSz (EU-országokban levő) tagszervezeteinek részvételével. Az FME-t Karancsi Mária és Szakács Miklós képviselték. Ugyanennek a rendezvénysorozatnak volt része a 2012. december 7-i program (Üdvözlet Palócországból) is.
Az idei gulyásfőző verseny (Gulyás Grand Prix – GGP) aug. 17-én lesz a megszokott helyen, Karjaaban.
Program: a csapatok megfőzik a finom gulyásokat, du 6-kor zsűrizés, díjazás, utána tánc/szaunázás/sörözés/borozás…
Az idén is lesz egy csapat, akik vega gulyást fognak főzni (konkrétan babgulyást hús nélkül), tehát vegák is nyugodtan jöhetnek a GGP-re. A helyszín a régi, a Jogging Team házikója a folyóparton. (Térkép és fotó a cikk végén.) Tavaly tíz csapat volt. Az évek során kialakult szabályok szerint az idén is lesz kóstolóbizottság, a nyertes csapatnak aranyozott fakanál, oklevél, díjak az első három helyezettnek, valamint közönségdíj.
Séta a Viikki öko-városban és a környező zöld területeken. A túra két részből áll: városi zöld építészet (1-2 óra sok magyarázattal) és madárles + bogyószedés (1 óra, kevés magyarázattal).
A Viikki öko-város, a finn “zöld” városépítészet egyik első próbálkozása, amely minden magyarnak újat mondhat. Évente külföldi szakértők tömegei zarándokolnak ide, hogy élőben lássák ezt a boldog “kísérleti telepet”. Júniusban, az első túrán csak futólag említettük, és most bemennénk a sűrűjébe, hogy lássuk, hogyan képzeltek 1994-ben komfortos városi lakónegyedet építeni úgy, hogy a természettel is harmóniában maradjanak?
Terítéken lesznek többek között a zöldtetők, tetőkertek, napelemek, a legzöldebb irodaház, a mesterséges biodiverzitás-övezet, “zöld ujjak”, a csapadékvíz okos megtartása, városi és közösségi kertészet és az öko-óvoda.
A túra során a Viikkiben pihenő költözőmadarak ezreit is módunk lehet megfigyelni (távcső!) és vörösáfonyát is gyűjthetünk a közeli erdőkben. A program első fele unalmas lehet a kisgyerekeknek.
Találkozó: Viikki templom előtt 14 órakor. Túravezető: Vilisics Ferenc biológus
Az FME által szervezett őszi kirándulások részeként szeptember 29-én vasárnap, Gálfi István vezetésével megcsodálhatjuk a Mikkeli környékén található több ezer éves sziklafestményeket.
Találkozás 12:00-kor Ristiinaban a Shell parkolójában.
Az út az autóval 235 km (egy irány), tehát kérjük, hogy mindenki pontosan érkezzen, hogy idejében el tudjunk indulni. Hely azoknak is biztosan jut, akik nem kocsival érkeznek. Enni-innivalót, túrázásra alkalmas felszerelést hozzon mindenki. Grillezésre 50% esélyünk lehet, inkább hideg, gyors ételeket hozzatok. Az út hossza oda-vissza 5 km az autó parkolótól. Bátrak hozzanak fürdőfelszerelést, nagy fejeseket lehet ugrani a 90 m mély tóba.
További érdeklődés e-mailben vagy telefonon Gálfi Istvántól (050-3446456).
A hétvégi gombaszedő kirándulást október 13-án vasárnap tartjuk. Ez alkalommal tölcséres rókagombát és sárga rókagombát gyűjtünk, mert ezeket garantáltan ismerjük. Ha mást is találunk, ellenőrizzük a gombáskönyvben lévő leírás és fénykép segítségével.
Az út egy irányba 90 km. Gombaszedés után délben grillezünk, ennek megfelelő ennivalót hozzatok. Ajánlott gumicsizmába jönni, mert mohás, vizes helyeken járkálunk majd. A gombának 10 literes műanyag vödröt vagy kosarat hozzatok.
A grillezőhelyről gyönyörű a kilátás, ugyanis egy sziklafal tetején van.
Jelentkezni Gálfi Istvánnál lehet a 050-3446456 telefonszámon.