2012.03.15-Szolidaritás Magyarországgal! – tüntetés az EU-komisszió helsinki képviseleténél

A tüntetés során Nagy Gábor, az FME elnöke felolvasta a tiltakozó nyilatkozatot magyarul és finnül, majd a tüntetés végezetével átadtuk azt az EU képviseletnek. A nyilatkozat magyar szövege itt olvasható. Ez a tüntetés a NyEOMSzSz (Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége) által kezdeményezett tüntetés-sorozat része volt, azaz hasonló megmozdulások zajlottak számos nagyobb európai városban és fővárosban, az adott országbeli magyar szövetség szervezésében.

A tüntetésről beszámolt a Suomen Kuvalehti, az UutisAalto és a Metro.

Rövid videofelvétel ITT látható, illetve ITT

tuntetes

2013.03.10-Szekelyföld autonómiájáért – tüntetés Románia nagykövetsége előtt

Az eredeti meghívó

Március 10-én Marosvásárhelyen pártoktól független, össznemzeti tüntetés lesz Székelyföld autonómiájáért. A tüntetéshez a világ több országában csatlakoznak a magyarok, akik a román nagykövetségek, konzulátusok előtt így fejezik ki egyetértésüket a székelyek önrendelkezési törekvéseivel. Ehhez a nagyívű tüntetés-sorozathoz társulva, a Finnországi Magyarok Egyesülete is szeretettel hív és vár mindenkit, aki a nemzet egységében gondolkodik, Románia Helsinki nagykövetsége (Stenbäckinkatu 24, 00250 Helsinki) elé március 10-én, vasárnap 17 órakor tartandó csendes tüntetésre.

Az FME és a SMOSZ közös állásfoglalása/levele a finnországi és svédországi román nagyköveteknek:

Magyarul
Románul

Üzenet Erdélybe: A NYEOMSZSZ Nyilatkozata a marosvásárhelyi autonómia-tüntetéssel kapcsolatban

2012.04.19-Filmvetítés és előadás: Drakula árnyéka

draculafilm poster kicsi 1

 Amit a filmről előzetesben még el lehet mondani, az a rendező honlapján  is megtalálható:  

http://www.romanianrevolutionfilm.com/index_hu.htm 

Toldaléknak még talán annyit, hogy Szőczi Árpád ezért a filmért megkapta a legjobb dokumentumfilm rendezőjének járó Duna díjat a  41. Magyar Filmszemlén ( 2010.feb. 8.)

  ——-—————————————

Ceausescu, a román diktátor maga volt Drakula – és mi, amerikaiak és kanadaiak alkotta maroknyi csapat, árnyékként követtük minden lépését. Különösen figyelemmel kísértük azirányú erőfeszítéseit, hogy felszámolja a jelentős számú erdélyi magyarságot. Többek között igyekeztünk megvédeni Tőkés Lászlót, Temesvár bátor, szókimondó református lelkészét is.

 A 70-es, 80-as években számos sajtótájékoztatót tartottunk, tüntetést szerveztünk, és szakértők bevonásával tártuk fel azokat a szégyenteljes kapcsolatokat, amelyeket a Nyugat ápolt Kelet-Európa legbrutálisabb vezetőjével.

 Csapatunk munkája hatékony volt; tevékenységünket az amerikai törvényhozásban is elismerték, és jelentős médiafigyelmet kaptunk. Mindezek ellenére szervezetünk csupán egy volt a nemes ügyekért harcoló NGO-k közül.

 Mindez megváltozott 1988 decemberében, amikor két vállalkozó szellemű kanadai került a képbe. Általunk szervezett akciójuk az események olyan sorozatát indította meg, amely a román kommunista rezsim Európában példátlanul véres megdöntéséhez vezetett.

 Szőczi Árpád

2012.05-09-A Helsinki KTK programjai

Kocsis Brigitta festményei (Magnetic Fields), Galleria U, V.22–VI.30.

Kocsis Brigitta Kanadában élő magyar művész. Alkotásai a figuratív és absztrakt művészet kaotikus és vizuálisan erős kombinációi, melyekben a különböző stílusirányok ütköztetésének eredménye-ként egészen újfajta viszonyok születnek a vásznon. Kocsis Brigitta több alkalommal részesült a kanadai művészeti tanács ösztöndíjában, számos jelentős nemzetközi művészeti eseményen vett részt, s többek között Párizsban és Berlinben folytatta tanulmányait.

További információk: http://www.b–k.ca

Kozári Hilda képzőművész kiállítása a galleria U-ban, VIII.17‒IX.15.

Kozári Hilda Helsinkiben élő képzőművész munkáiban többek között az illatok vizuális tapasztalatra gyakorolt hatását vizsgálja. Művészetének központi témái az emlékezet és az érzékelés, valamint az érzékelés kultúrához kötődése.

Az augusztus 14-én 18 órakor kezdődő megnyitón Kaszás Ágnes és Kozma Dávid Kakukk c. performansza színek, illatok és hangok segítségével kelti életre a kiállítást. Improvizációjuk nemcsak a kiállított művekkel, de a közönséggel is kölcsönhatásba kerül.

2012.04.20-Táncház a Folker együttessel

A tánc szüneteiben pihenésként felcsíki népdalokat tanultunk.

A jó hangulatú program 10 óra után ért véget.

A táncok részletes listája:

Moldvai (csángó) táncok:

  • körtáncok
    • kezes
    • pálmácska
    • csipkés
    • tűzlángja
    • ördög útja
    • magyarocska
  • páros táncok
    • hojna
    • kecskés
  • sortánc
    • lérem

Felcsíki (székelyföldi) táncok

  • körtánc
    • hojsza
  • páros táncok
    • kezes
    • lassú-gyors csárdás
    • ceppel

2012.05.25-Táncház a Magyar Állami Népi Együttessel

tancosok

A Magyar Állami Népi Együttes a Külügyminisztérium és a Hagyományok Háza támogatásával májusban Finnországban népszerűsíti a magyar táncházat.

Ezúton tisztelettel meghívom Önöket a Magyar Állami Népi Együttes négy zenészből és egy táncospárból álló csoportjával közös magyar táncházba.

Időpont: 2012. május 25-én pénteken 18.00 óra

Helyszín: Albergan kartano, Flyygelisali, Sokerilinnantie 7, 02600 Espoo (Leppävaara)

A táncház Litkey Istvánnal, a magyar táncház vezetőjével, valamint a Finnországi Magyarok Egyesületével együttműködésben valósul meg.

Mindenkit szeretettel várunk!   A belépés ingyenes!

Forrai Kristóf
nagykövet

Kérjük, hogy részvételi szándékát 2012. május 18-ig az info.hel@mfa.gov.hucímen vagy a (09)484-144-es telefonszámon jelezze

2012.02.18-Az FME farsangi bálja

A program 6-kor kezdődött a gyerekek jelmezversenyével. A 9 versenyző bátran mutatkozott be és járt körbe, hogy a zsűri pontozhassa őket, végül a Cica nyert.

img 2495 gyerekek

Ezután táncoltunk, amihez a kolozsvári Tarisznyás együttes húzta a talpalávalót. Jólesett utána a vacsora: Krenner Zoltán kolozsvári rakott káposztája nagy sikert aratott.

A felnőttek jelmezversenyén 11 versenyző vonult fel, volt köztük légikisasszony, Csizmás Kandúr, de az első díjat a legötletesebb jelmez kapta: Halonen Hajni Bigusnak öltözött. Miután a mit sem sejtő áldozatot kihívták a teremből a jelmezesek felvonulása előtt, Hajni beállt a helyére jelmezben és ő vezette tovább a műsort.

img 2529a hajni

A jelmezverseny pontozása közben folytatódott a tánc, Litkey Pista bá szívesen tanította a táncházba (eddig még) nem járókat.

img 2504 tanc

Pihenésképpen kisorsolták a tombola nyereményeket, a fődíj egy torta volt, stílszerűen álarccal díszítve. Utána éjjel 1-ig folytatódott a tánc és beszélgetés.

img 2534 torta

Köszönjük a szervezőknek ezt a jó hangulatú, emlékezetes estét!

2012.08.18-Gulyás Grand Prix

ggp8


Az idei, a 10. (jubileumi!)  gulyásfőző verseny (Gulyás Grand Prix – GGP) aug. 18-án lesz  az FME szervezésében a megszokott helyen, Karjaaban.

Program: a csapatok megfőzik a finom gulyásokat, du 6-kor zsűrizés, díjazás, utána tánc/szaunázás/sörözés/borozás…

Az idén is lesz egy csapat, akik vega gulyást fognak főzni (konkrétan babgulyást hús nélkül), tehát vegák is nyugodtan jöhetnek a GGP-re. A helyszín a régi, a Jogging Team házikója a folyóparton. (Térképek a levél végén.) Tavaly nyolc csapat volt, az idén többet várunk… Az évek során kialakult szabályok szerint az idén is lesz kóstolóbizottság, a nyertes csapatnak aranyozott fakanál, oklevél, díjak az első három helyezettnek, valamint közönségdíj.

>>bővebben>>

Beszámoló képekben, videóban (2012.aug.25.):

Felfalusi Péter képei: ITT

Szilágyi Laci képei: ITT

Denut Miklós beszámolója, videója: ITT

2012.10.25-28-Helsinki Könyvvásár és színházi előadás

Az FME és a Helsinki KTK jóvoltából az előadás ingyenes. Mindenkit szeretettel várunk, egyúttal arra kérünk, hogy minél szélesebb körben terjesszétek a hírt.

Idézet a színház weboldaláról:
Az író saját szavaiból összeállította:
Bereményi Géza és Mácsai Pál

“Mi lenne, ha Örkény István egy nap újra megjelenne, egy színészben, egy
színházban, egy este, leülne, venne egy lélegzetet, mesélni kezdené –
olykor felállna – az életét, azután megint eltűnne?”

Ezen az estén az író a színész testét ölti magára.

2012.09.22-23-Népviselet- és néptáncbemutató

Részletek és program:

A Rimóczi házaspár egy évtizede készíti a legkülönfélébb magyar tájegységek viseleteit, számos néptáncegyüttes használja az általuk varrt darabokat. A viseleteket az eredeti ruhák hű másolataként készítik, részben a saját gyűjtésű régi darabok alapján. Ezekből idén kiállítás nyílt a Lengyeltóti Örökségünk Múzeumban. Az általuk készített viseletek megtekinthetők honlapjukon: http://hajnalka-nepviselet.hu/munkaink

A program: (mindkét helyszínen ugyanazok az időpontok)

– 17:00-18:00 előadás és kiállítás a különféle magyar tájegységek népviseletéről
(Az előadás magyar nyelvű, szükség esetén finn tolmácsolással)
– 18-18:30 táncbemutató: őrkői cigánytánc, somogyi és szatmári táncok
– 18:30 – 19:00 szünet és beszélgetés (Tamperében 18:30 – 19:00 büfé)
– 19:00 – max. 21:00 táncoktatás és táncház

Belépődíj:felnőtteknek (14 év fölött) 8 €, a 2012-es tagdíjat befizetett FME tagoknak 6 €, gyerekeknek (6-14 év) 4 €,  6 év alatt ingyenes.

Kapcsolat: Tel. 0504824962 , E-posta: Vezetoseg-fme(at)magyarutca.org

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

rimoczi
mezosegi
bujka

Rimóczi Hajnalka és László Priccses és kalotaszegi bujka

esküvői viseletben

2012.12.07-A Pro Kalondiensis egyesület látogatása

kalodlogo
bbi logo
fme3c

Őshonos kisebbségek jogállása  az EU tagországaiban – szeminárium, XII.7. 10.00-14.30 óra

Nyilvános szakmai szeminárium a Magyar Kulturális és Tudományos  Központban (Kaisaniemenkatu 10) ) XII.7-én, pénteken, amely a szlovákiai, felvidéki Kalondán bejegyzett  Pro Kalondiensis Polgári Társulás  „Nyugat-Európa Kelet-Európáért” c. európai partnerségi hálózati programjának a keretein belül valósul meg. 
Meghívó, program:

Üdvözlet Palócországból – XII.7. 17:00 óra

Helsinkiben élő magyarok és magyarul tudó finnek számára összeállított rendezvény a Magyar Kulturális és Tudományos Központban (Kaisaniemenkatu 10) XII.7-én, pénteken 17 .00 órai kezdettel.  Kézimunka- és népviselet-bemutató, fellép a Pitypang Néptáncegyüttes. 
A Magyar Kulturális és Tudományos Központ, a Finnországi Magyarok Egyesülete és  a Pro Kalondiensis Egyesület közös szervezésében. 
Meghívó, program:

2013.04.13-Szavalódélután

Költök

“Jót, s jól. Ebben áll a nagy titok” (József Attila)

Április 11-én, a költészet napja alkalmából versmondó délutánt tartottunk a Magyar Kulturális és Tudományos Intézetben. Az MKTK-FME közös szervezésű esemény nagy népszerűségnek örvendett, több mint kilencven ember hallgatta meg a Turkuból, Tamperéből, Espooból, Vantaaból, Helsinkiből és Salóból érkező diákok szavalását.

A programot Dr. Richly Gábor a Magyar Kulturális és Tudományos Intézet igazgatója nyitotta meg, majd Karancsi Mária, a Finnországi Magyarok Egyesületének vezetője szólt az egybegyűltekhez. A műsor közös énekléssel kezdődött, melyet Veres Zoltán koboz játékával kísért. A versmondó kicsik és nagyok egyaránt kimagaslóan teljesítettek a színpadon. Jutalmul minden gyerek ajándékkönyvet kapott és mellé egy finn nyelvű, Magyarországról szóló füzetet valamint egy kitűzőt. A műsor végén Kaszás Ágnes színésznő meglepetés produkcióval örvendeztette meg a hallgatóságot, ezután mindenkit vártak a terített asztalok.

A felkészítő tanárokat Richly Gábor, az MKTK igazgatója és Lukácsfy Kristóf az Őrszavak szerkesztője szakmai továbbfejlődésükkel kapcsolatos hírekkel és információkkal látta el. 

Az eseményről összefoglalót április 21–én a Duna Televízió Öt kontinens, egy nemzet című műsora közvetített, a video itt is megtekinthető:https://www.youtube.com/embed/g5p9YSnOBrw?version=3&rel=1&showsearch=0&showinfo=1&iv_load_policy=1&fs=1&hl=en&autohide=2&wmode=transparent

Egyesületünk ezúton is szeretné megköszönni a tanárok és a szülők áldozatos munkáját!

2013.04.26-27-Nyugat-Európa Kelet-Európáért – zárókonferencia

páért” c. rendezvénysorozat zárókonferenciáját Érden rendezték meg, a felvidéki civil szervezetek és a NyEOMSzSz (EU-országokban levő) tagszervezeteinek részvételével. Az FME-t Karancsi Mária és Szakács Miklós képviselték. Ugyanennek a rendezvénysorozatnak volt része a 2012. december 7-i program (Üdvözlet Palócországból) is.

pénteki konferenciát szombaton az Országházban az Együttműködési nyilatkozat ünnepélyes aláírása követte. Fotók itt.

2013.08.17-Gulyás Grand Prix

Az idei gulyásfőző verseny (Gulyás Grand Prix – GGP) aug. 17-én lesz a megszokott helyen, Karjaaban.

Program: a csapatok megfőzik a finom gulyásokat, du 6-kor zsűrizés, díjazás, utána tánc/szaunázás/sörözés/borozás…

Az idén is lesz egy csapat, akik vega gulyást fognak főzni (konkrétan babgulyást hús nélkül), tehát vegák is nyugodtan jöhetnek a GGP-re. A helyszín a régi, a Jogging Team házikója a folyóparton. (Térkép és fotó a cikk végén.) Tavaly tíz csapat volt. Az évek során kialakult szabályok szerint az idén is lesz kóstolóbizottság, a nyertes csapatnak aranyozott fakanál, oklevél, díjak az első három helyezettnek, valamint közönségdíj.

2013.08.24-Kirándulás Pirttimäkiből

Eredeti meghívó:

Az őszi első kirándulásunk augusztus 24-én, szombaton volt. Espoo-ban, Pirttimäkiben találkoztunk 11:45 és 12:00 között, indulás 12:00-kor.

Pirttimäki címe: Kunnarlantie 110, 02740 Espoo, link a térképhez (Espooból a 86-os busz ott áll meg).

A túra hossza 6 km, a helyszínen lehet grillezni vagy egyebet sütni, fürödni, áfonyászni, gombászni.

A bátraknak lehetőség adódik kipróbálni a kötélen való ereszkedést is. Visszaindulás Pirttimäkibe délután négy órakor.

Bármilyen korú gyereket lehet hozni, kocsiban a helyszínig tolható.

Enni-, innivalóról gondoskodjék mindenki.

Túravezető Gálfi István (050-3446456).

2013.08.31-Séta a Viikki öko-városban és a környező zöld területeken

Eredeti meghívó:

Séta a Viikki öko-városban és a környező zöld területeken. A túra két részből áll: városi zöld építészet (1-2 óra sok magyarázattal) és madárles + bogyószedés (1 óra, kevés magyarázattal).

A Viikki öko-város, a finn “zöld” városépítészet egyik első próbálkozása, amely minden magyarnak újat mondhat. Évente külföldi szakértők tömegei zarándokolnak ide, hogy élőben lássák ezt a boldog “kísérleti telepet”. Júniusban, az első túrán csak futólag említettük, és most bemennénk a sűrűjébe, hogy lássuk, hogyan képzeltek 1994-ben komfortos városi lakónegyedet építeni úgy, hogy a természettel is harmóniában maradjanak? 

Terítéken lesznek többek között a zöldtetők, tetőkertek, napelemek, a legzöldebb irodaház, a mesterséges biodiverzitás-övezet, “zöld ujjak”, a csapadékvíz okos megtartása, városi és közösségi kertészet és az öko-óvoda.

A túra során a Viikkiben pihenő költözőmadarak ezreit is módunk lehet megfigyelni (távcső!) és vörösáfonyát is gyűjthetünk a közeli erdőkben. A program első fele unalmas lehet a kisgyerekeknek.

Találkozó: Viikki templom előtt 14 órakor. Túravezető: Vilisics Ferenc biológus

A túra több megállással kb. 5-7 km, kb. 3 óra.

2013.09.29-Kirándulás a többezer éves sziklafestményekhez

Az FME által szervezett őszi kirándulások részeként szeptember 29-én vasárnap, Gálfi István vezetésével megcsodálhatjuk a Mikkeli környékén található több ezer éves sziklafestményeket.

Találkozás 12:00-kor Ristiinaban a Shell parkolójában.

Címe: Brahentie 2. 52300 Ristiina

Az út az autóval 235 km (egy irány), tehát kérjük, hogy mindenki pontosan érkezzen, hogy idejében el tudjunk indulni. Hely azoknak is biztosan jut, akik nem kocsival érkeznek.
Enni-innivalót, túrázásra alkalmas felszerelést hozzon mindenki. Grillezésre 50% esélyünk lehet, inkább hideg, gyors ételeket hozzatok. Az út hossza oda-vissza 5 km az autó parkolótól. Bátrak hozzanak fürdőfelszerelést, nagy fejeseket lehet ugrani a 90 m mély tóba.

További érdeklődés e-mailben vagy telefonon Gálfi Istvántól (050-3446456).

2013.10.13-Gombaszedés grillezéssel

A hétvégi gombaszedő kirándulást október 13-án vasárnap tartjuk. Ez alkalommal tölcséres rókagombát és sárga rókagombát gyűjtünk, mert ezeket garantáltan ismerjük. Ha mást is találunk, ellenőrizzük a gombáskönyvben lévő leírás és fénykép segítségével.

Gyülekezés a Vantaa-i Ikea udvarán délelőtt 9-kor, cím: Porttisuontie 18, 01200 Vantaa.

Az út egy irányba 90 km. Gombaszedés után délben grillezünk, ennek megfelelő ennivalót hozzatok. Ajánlott gumicsizmába jönni, mert mohás, vizes helyeken járkálunk majd. A gombának 10 literes műanyag vödröt vagy kosarat hozzatok.

A grillezőhelyről gyönyörű a kilátás, ugyanis egy sziklafal tetején van.

Jelentkezni Gálfi Istvánnál lehet a 050-3446456 telefonszámon.