2015.10.03-Gombaszedő kirándulás

Az FME szervezésében október 3-án gombászattal egybekötött kirándulás lesz Lapinjärvi környékére (kb. 90 km Helsinkitõl). Ez alkalommal főleg rókagombát (kantarelli) és tölcséres rókagombát (suppilovahvero) keresünk.

Gyülekezés és indulás a Vanta-i Ikea udvaráról (Porttisuontie 18, 01200 Vantaa) délelött 10 órakor.

Az időjárás ismét kedvező lesz, eső nem várható, de meleg ruhát, gumicsizmát hozzon mindenki. Ételről italról gondoskodjatok, mert a végén tűz mellett ebédelünk egy sziklafal tetején.

Legkésőbb, délután 6 órára érkezünk vissza az indulási helyre.
A túravezető Gálfi István lesz (050-3446456).

2015.10.23-25.-Gryllus Vilmos finnországi koncertsorozata

MEGHÍVÓ GRYLLUS VILMOS KONCERTJEIRE
OULU – ESPOO – TAMPERE

gryllus vilmos meghivo

A Finnországi Magyarok Egyesületének meghívására Espooban, Tamperében és Ouluban ad koncerteket a KALÁKA együttes alapító tagja GRYLLUS VILMOS.

A 70 perces program során magyar nyelvű gyermekdalok, versek és mesék hangzanak el énekes-mesés formában, saját gitárkísérettel. A műsor gyermekeknek és felnőtteknek is élvezetes élményt nyújt.

Az oului koncert helyszíne: Kellon Nuorisoseuran Talo,
Címe: Kellontie 272, 90820 Kello (Oulu)
Időpontja: 2015. október 23. 17.00

Az espooi koncert helyszíne: Saunalahden koulu
Címe: Brinkinmäentie 1, 02070 Espoo
Időpontja: 2015. október 24. 17.00

tamperei koncert helyszíne: Takahuhdin pappila
Címe: Tanhuankatu 40, 33560 Tampere
Időpontja: 2015. október 25. 16.00 óra

Belépődíjak helyszínenként és korosztályonként változóak (felnőtt max. 15 euró).

 Beharangozó itt

2015.12.05-Bóbita Mikulás az FME támogatásával

mikulas

(információ FME tagoknak lejjebb)

Kedves Szülôk!

Az idei Mikulás ünnepségünket december 5-én, szombaton 17.00 órás kezdettel rendezzük meg az Opinmäen oppimiskeskus:ban, ahol az Espoo International School mûködik. Megpontosabb helyszin: az iskola étterme, közvetlenül a fôbejárattól jobbra (Suurpelto, Lillhemtintie 1, 02250 Espoo)

A gyermekek csomagja egységesen 4 euróba kerül /gyermek. A csomagok viszonylag egyformák. Egy fajta külön csomag van, az csoki és cukorka mentes, amibe csak keksz és gyümölcs kerül. Ezt lehet külön kérni! Szülôk által készített csomagot nem csempészünk a Mikulás puttonyába, mivel a nagyobbak már figyelmesek és megnézik egymás csomagját. Megértéseteket elôre is köszönjük!

A Bóbita Egyesület idén is ingyen adja a csomagot az egyesületi tagok gyermekeinek (akik befizették a 2015-16-os tanévre a tagdíjukat). Idén a Finnországi Magyarok Egyesülete is átvállalja az FME tagok gyermekeinek csomagjait. Részvételi visszajelzést és átutalást november 30-ig várunk a bobitaklub@gmail.com címre. Átutalási lehetôségrôl is egyénileg adunk további információt. Jelentkezéskor kérjük feltüntetni a gyermek nevét illetve, hogy Bóbita avagy FME egyesületi tag vagy sem!!! FME tagok lehetőség szerint küldjék el a jelentkezés másolatát (CC) az FME számára is (fmevezetoseg@gmail.com vagy arpad.jelinko@gmail.com)

Szokásunkhoz híven a Mikulás megérkezése után kötetlen beszélgetés lesz. Kérjük, hogy minden kedves résztvevô hozzon magával a közös asztalunkra enni-innivalót!

A közös költségek fedezésére családonként 4 euro hozzájárulást kérünk! Ez a pénz fedezi a bérletidíjat, közös sonkát, eldobható tányérokat, poharakat, stb.

Az ünnepségre csak az aulát/éttermet kapjuk meg, ennek tudatában kérünk minden szülôt, hogy fokozottan figyeljenek gyermekeikre és ne engedjék a folyosón, lépcsôkön való futkosást!

A takarítást legkésôbb 19.00 elkezdjük. Vállalkozók jelentkezését várjuk!
Köszönjük szépen!

Szeretettel várunk mindenkit:
Bóbitások és FME

Kedves FME Tagok!

A Bóbita klub által december 5-én megszervezendő Mikulás ünnepséghez az FME is partnerként csatlakozik. Anyagilag is hozzájárulunk és segítünk a lebonyolításban is.

Az egységes Mikulás csomagok 4 eurós árát az FME tagok gyermekeinek az FME fogja átutalni a Bóbitának. Akkor is, ha a gyermek jár a Bóbita foglalkozásaira és akkor is, ha nem jár és csak erre a rendezvényre jelentkezik.

FIGYELEM! Az FME a saját tagjainak kifizeti a családonként további 4 eurós költséget is az enni-innivalókra. Ezért is fontos, hogy jelezzétek majd az ünnepségre a Bóbitánál történő jelentkezésnél azt, hogy az adott család FME tag-e!!! Örülnénk ha a jelentkezéseteket copyban nekünk is elküldenétek ((fmevezetoseg@gmail.com”; data-mce-href=”mailto:fmevezetoseg@gmail.com”;>fmevezetoseg@gmail.com vagy arpad.jelinko@gmail.com”; data-mce-href=”mailto:arpad.jelinko@gmail.com”;>arpad.jelinko@gmail.com).

A terep előkészítési, továbbá lebonyolítási és takarítási munkáihoz 2-3 fős FME segítséget szeretnénk biztosítani.

Kérem azokat az FME tagokat, akik jelentkeznek a Mikulás ünnepségre, hogy vállaljanak részt ebből a munkából és jelezzék nekem ki és a munka melyik részében tudna besegíteni!

Üdvözlettel,
Jelinkó Árpád/FME

2015.12.13-Mézeskalács díszítés

mezeskalacs

Kedves finnországi magyarok!

Az ünnepi időszakra való tekintettel az FME 2015. dec. 13-án (vasárnap) 10-12 h között mézeskalács díszítést szervez a Balassi Intézetben, Kaisaniemiben (Helsinki). A foglalkozásra szeretettel várjuk a díszíteni vágyó felnőtteket, valamint gyerekeket, lehetőség szerint szülői kísérettel.

A részvételi díj 3 €/fő, FME tagoknak INGYENES!

Az esemény alatt személyenként egy 10-15 db mézeskalácsból álló csomagot, valamint írókát és cukorgyöngyöt, illetve papírtányérokat biztosítunk, amiben mindenki hazaviheti a mézeseit! (A tészta, valamint a díszítés eszközei az Evira élelmiszerbiztonsági előírásainak megfelelnek, valamennyi bolti termék. Igény szerint laktózmentes mézeskaláccsal is tudunk készülni)

Részvételi szándékotokat kérjük előre jelezzétek legkésőbb péntek (december 11) estig az ildikovarga@hotmail.hu e-mail címre, hogy mindenkinek jusson mézes, amit díszíthet!

Üdv, az FME manói

2016.02.06-FME Farsang

Sziasztok!

Az FME idén is megrendezi hagyományos farsangi buliját, aki szeretne jönni, már most tegye be a naptárjába a dátumot. A szervezést elkezdtük, a részletekkel (helyszín, időpont, menü, program, árak, jelentkezési határidő) hamarosan jelentkezünk. A jelen állás szerint a tavalyihoz hasonló farsangunk lesz (gyermek és felnőtt jelmezverseny, vacsora, büfé, tombola, zene, esetleg egyéb kulturális blokk, néptánc, versmondás…).

Akik tavaly részt vettek és idén is szeretnének jönni, hozzájuk szól a következő kérés: mi az ami tavaly jó volt, mi az, amit hiányoltatok, és mi az, amit jobb lenne kihagyni?

Továbbá kérés az FME tagokhoz (és nem csak hozzájuk): van, aki szeretne a szervezésben részt venni? Rengeteg feladat van (hangosítás, rendrakás, takarítás, büfé, belépőjegyek, tombola, gyereksarok…) tehát önkénteseket keresek, elsősorban FME tagokat. Szeretnénk hasonló programokhoz összeszokott szervező gárdát verbuválni. Ha van kedved ebben részt venni, kérlek írj ide: juhosbf@gmail.com.

Botond/FME

2015.04.30-Cserkésztábor Aitolahtiban

Aitolahti a Tamperéhez közel fekvő Näsijärvi tó partján fekszik. Szép, csendes vidék a fák között meghúzódó régi tanyáival és a tó partján álló hétvégi házaival.

A tó partján áll az a gyönyörű, de ma már csak táborként működő parókia is, amelyet évente, egy hosszú hétvégére az egyház – Szemenyei Sándor jóvoltából – a magyarok rendelkezésére bocsát. Sanyi, a hely lehetőségeit kihasználva, cserkésztábort szervez ide rendszerint május elseje körül.

Az idén is volt cserkésztábor. Tamperei, helsinki illetve espoo-i családok gyűltünk össze ide örülni az együttlétnek, a jó levegőnek, a fafűtésű szaunáknak és a közös programoknak.

A tábor zászlófelvonással vette kezdetét, majd a napi beosztásoknak megfelelően mindenki igyekezett eleget tenni a feladatának.

A tábor idején több érdekes programba is bekapcsolódhattunk. Kicsik és nagyok közösen vehettünk részt a Veres Zoltán vezette síp-, tilinkó- illetve zúgattyúkészítő foglalkozáson.

Nagy Gábor – Bigus és a szervező Szemenyei Sanyi jóvoltából lehetett íjászkodni, de volt focizás és palacsintasütés is. A gyerekek körében pedig nagy sikert aratott a gólyalábon való járás.

A tábortűz sem maradhatott el. Szerencsére a tábor idején nem esett az eső, így esténként a tűz mellett jókat beszélgettünk és énekeltünk. A tó partján fekvő fafűtéses szaunák is nagy népszerűségnek örvendtek. A bátrabbak a forró szaunából egyenesen a hideg tó vizébe ugrottak majd egy kis úszkálás után újból szaunázni mentek.

A tábor végén az Ortutay Csaba celebrálta áhítaton adtunk hálát Istennek a sikeres táborért, az együttlétért és a gondviselésért.

És ahogyan az lenni szokott, a tábor végét a Himnusz eléneklése és a zászlólevonás jelezte.

A gyönyörű hely, a jó társaság, az érdekes programok és a jól szervezett közös foglalkozások szép emlékeket hagytak bennünk. Köszönet mindezért Szemenyei Sanyinak és mindenkinek, aki besegített neki. Adja Isten, hogy találkozhassunk jövőben is az aitolahti cserkésztáborban!

Richter Zsófi összefoglalója

A tábort az FME-tag Szemenyei Sándor szervezte immáron sokadik alkalommal és az FME anyagilag is támogatta. Ezúton is köszönjük Sándor és a programokat levezető Veres Zoltán és Nagy Bigus, valamint a meg nem nevezett további segítők munkáját! Jelinkó Árpád/FME

2016.02.06-FME Farsang – MEGHÍVÓ

Kedves barátunk!

Szeretettel meghívunk a Finnországi Magyarok Egyesülete FARSANGI BÁLJÁRA, melyet 2016 február 6-án 17:00 órai kezdettel tartunk a Pakinkylän VPK báltermében (Helsinki, Pakilantie 64)

A műsorban többek között:
– Gyermekek jelmezversenye 18:00 órakor – Az első három helyezettet díjazzuk.
– Vacsora 19:00 órakor – Szakácsunk a farsangi sütés-főzés veteránja: Krenner Zoltán! Menü: székelykáposzta, tejföllel, fehér kenyérrel, hozzá egy pohár bor vagy üdítő a ház kontójára. Gondolunk a vegetáriánusokra is. Az igényeket jelentkezéskor írjátok meg!
– Felnőttek jelmezversenye 20:30-kor – A három legötletesebb jelmezt oklevéllel és folyékony ajándékkal jutalmazzuk.

Valamint:
– Gyereksarok
– Tombola értékes nyereményekkel!
– Természetesen zene, ének, és tánc – A magyar talpalávalóról DJ Flóri gondoskodik.
– A büfében házisütemények, üdítők, magyar bor, sör, és kávé kapható. A büfébe hozott süteményekért cserébe 3-3 tombola szelvényt adunk.

Belépődíj: Felnőtteknek 20 Euro, 7-14 éves gyermekeknek 10 Euro, 7 év alatt ingyen. Diákoknak és 2016-os tagdíjukat befizetett FME tagoknak 15 ill. 8 Euro.
Jelentkezés: e-mail-ben az fme.farsang@gmail.com címen, vagy telefonon a 040-6693543 telefonszámon Juhos Botondnál legkésőbb február 2-ig.

Mindenkit szeretettel várunk!

FME

2016.02.06-FME Farsang – beszámoló

Maszkabál – avagy finnországi farsang magyar módra
Gryllus Vilmos novemberben megénekelte nekünk és a Finnországi Magyarok Egyesülete februárban megrendezte

A januári magyar órákon szinte kivétel nélkül minden csoportban előkerült már a farsang témája és a hozzá kapcsolódó magyar szokások, leírások, dalok. Busók és szalagos farsangi fánkok, maszkák képei kerültek a kivetítőkre.

Február 6-án végre kilépett a magyar órák és előző évi élmények elbeszéléseinek köréből a farsang és Helsinkiben összegyűltek finnországi magyarok, mintegy száz fő felnőtt és gyermek, hogy egy vidám, örömteli estét töltsenek el farsang jegyében. Még távoli városokból, pl. Saloból, Tamperéből, Karjaaból is érkeztek vendégek.

A finom vacsoráról az előző évekhez hasonlóan Krenner Zoltán és Krenner Zsuzsa gondoskodott, míg a sok-sok finomabbnál-finomabb házi sütemény, fánk személyes felajánlások alapján, valamint ildiKOKKI (Varga Ildikó) konyhájából kerültek a büfé kínálatába.

Az asztalok körül legalább olyan jó ízű beszélgetések alakultak ki régi ismerősök és új arcok között, mint a felsorolt ételek, hiszen mi más is lehetne fontosabb egy ilyen esemény során, mint a találkozások és az együttlét öröme.

Emellett azonban, az FME részéről a farsangi szervezők gondoskodtak jó hangulatú, informatív vetélkedőről, amit Jelinkó Árpád állított össze nagy gonddal és vezényelt is le. Színre került még az est folyamán egy legényes tánc a Kárpátia néptánccsoport tagjainak előadásában, tombolasorsolás, és természetesen az elmaradhatatlan jelmez verseny.

A gyermekek között leopárd, kis róka és indiánlány, Darth Vader, Zombi és „Super Girl” is volt. A felnőttek pedig újra bizonyították, hogy elvégre ők is csak gyerekek, hiszen a gyermekekhez hasonló izgalommal készültek jelmezeikkel, melyek szintén osztatlan sikert arattak. Egy finnországi magyar farsang az a hely, ahol egy állítólag Damaszkuszból érkezett ’Rabbi’, a fergeteges ’Conchita és Chiquita Wurst páros’ valamint a meglepetés vendég ’Tolvaj Paradicsom’ és táncos léptű ’Party Rat’ magyar népmese motívumos díszlettel a háttérben együtt táncolnak.

Az est további része vidám, zenés táncos mulatsággal telte el és a vendégek örömteli elégedettséggel távoztak a rendezvényről. A talp alá valót DJ Flóri szolgáltatta.

Az est programjából meglepetésünkre mintegy három percben a magyar MTV M1 csatornája is beszámolt.

Az FME köszöni mindazoknak a segítségét, akik önfeláldozó munkájukkal hozzájárultak a rendezvény sikeréhez. Jövőre veletek ugyanitt!!! Folytatjuk e nemes hagyományt!

Gergye Eszter és Jelinkó Árpád

2016.03.26-Húsvéti tojásfestés – Beszámoló

Kedves finnországi magyarok!

Az ünnepi időszakra való tekintettel az FME 2016. március 26-án (nagyszombat) 16-18 óra között húsvéti tojsáfestést szervez a Magyar Kultúrális és Tudományos Központban, Kaisaniemiben (Helsinki). A foglalkozásra szeretettel várjuk a díszíteni vágyó felnőtteket, valamint gyerekeket, lehetőség szerint szülői kísérettel.

Az esemény minden résztvevő számára INGYENES!

Az eseményre kérjük hozzátok magatokkal a díszíteni vágyott kifőtt vagy kifújt tojásokat, kb. egy kisebb dobozzal (6-8 db). A rendezvényen a tojásfestéshez szükséges tovább eszközöket a FME biztosítja! A rendezvény során hagyományos tojásfestő technikával, tojásbatikolással, valamint karcolással és rajzolással is sor kerül a tojások díszítésére. Az ügyesebbek megpróbálkozhatnak a tojásírással is.

Részvételi szándékotokat kérjük előre jelezzétek legkésőbb kedd (március 22) estig az ildikovarga@hotmail.hu e-mail címre, hogy megfelelően fel tudjunk készülni a fogadásotokra!

Köszönettel, FME

2016.04.16-Szavalódélután – beszámoló

Kedves FME-tagok és Barátok!

A Magyar Költészet Napja alkalmából a Finnországi Magyarok Egyesülete és a Balassi intézet közös szervezésében 2016. április 16-án délután 14.00 órai kezdettel kerül megrendezésre a hagyományos Szavalódélutánunk.
Helyszíne a Balassi intézet, amelynek címe: Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki

Innen letölthetitek a rendezvény programját.

Szeretettel várunk mindenkit!

A program után a Finnországi Magyarok Egyesülete üdítőt és szendvicseket kínál a szereplőknek és a közönségnek. Kérjük, hogy az asztal kínálatát gazdagítsátok pogácsával, aprósüteménnyel, bármivel!

2016.06.05-Tom Lumen koncert Espooban

tom lumen

A világszerte ismert magyar gitárművész koncertjeit virtuóz gitárjáték és jókedv jellemzi. Különleges elektro-akusztikus gitárján, fingerstyle-technikával egy egész zenekar szólal meg: szólódallam, kísérő, basszus és dob.

Műsorában lendületes dalok váltakoznak romantikus melódiákkal. Saját szerzeményein kívül kedvenc előadóinak – Queen, Nat King Cole, Beatles, Billy Idol – számait is eljátssza, illetve a dalokhoz kapcsolódó humoros és érdekes személyes történeteit is megismerhetjük. Közvetlensége minden alkalommal garancia a felszabadultságra és a jó hangulatra.

A koncert helyszíne: Saunalahden koulu
Címe: Brinkinmäentie 1, 02070 Espoo

Időpontja: 2016. június 5. 17.00 óra

Belépődíjak:
Felnőtt belépőjegy – 15 euró
Gyermekjegy (7-16 év) – 10 euró

Finnországi Magyarok Egyesülete tagjainak és a Helsinki Finn Magyar Társaság tagjainak:
Felnőtt belépőjegy – 10 euró
Gyermekeik belépőjegye – 6 euró

Belépőjegyet a helyszínen készpénzzel lehet vásárolni.

Szeretettel várunk mindenkit!

2016.05.16-Vilisics Ferenc magyar nyelvű beszámolója finnországi vállalkozói tapasztalatairól

vilisics


Vilisics Ferenc május 16-án 18 órakor magyar nyelvű beszámolót tart finnországi vállalkozói tapasztalatairól a Magyar Kulturális és Tudományos Központban (Kaisaniemenkatu 10.).

Vilisics Ferenc, vagy immár sokaknak “Kolbászos Feri” biológusként érkezett Finnországba, majd a kutatási támogatások beszűkülése miatt fenyegető munkanélküliség elől előbb a szezonális fizikai munka, majd saját vállalkozás irányába indult. Nincs egy éve, hogy elkezdett kolbászokat gyártani, mára éttermek, üzletek árulják termékeit. A média által közvetített “siker” sok finnországi magyar érdeklődését is felkeltette. Vilisics Ferenc kötetlen beszélgetés formájában mutatja be, mi a “siker” valójában, és azt, hogy hogyan valósulhatott ez meg Finnországban.

A Finnországi Magyarok Egyesületével közösen szervezett rendezvény célja, hogy a résztvevők kézzelfogható tanácsokat is kapjanak a vállalkozói lét kezdeti lépéseivel kapcsolatban, ami meglehetősen nehéznek tűnik még haza pályán is, nemhogy idegenben. Más finnországi vállalkozók hozzászólásait, észrevételeit is örömmel látjuk!

A részvétel ingyenes.

Fénykép: Helsingin Sanomat / Kaisa Rautaheimo

2016.05.06-08.- Beszámoló a 2016-os Magyar Táborról

Május első hétvégéjén újra megrendezésre került a Magyar Tábor Aitolahtiban, mely immáron több mint tíz éves múltra tekint vissza Szemenyei Sándor táborszervező jóvoltából. A Näsijärvi tó partján fekvő régi parókiát és a hozzá tartozó táborhelyet újra betöltötte a hangos gyerekkacaj, jókedv és magyar szó. Tamperéből, Espooból, Kirkkonummiból és Karjaaból érkeztek családok, sokan közülük már régi ismerősökként üdvözölték egymást, de szeretettel és örömmel fogadták az új táborozókat is. Összesen 48-an gyűltünk össze, s a táborozók fele kiskorú volt.

Péntek délután a magyar zászló felvonásával vette kezdetét a tábor, melyet követően mindenki elhelyezkedett és próbált eleget tenni beosztásának. A tóparton lévő fafűtésű szauna már befűtve várta a pihenésre vágyókat, s bár a tó vize még dermesztő volt, a bátrabbak megmártóztak benne szaunázás közben.

Változatos programok várták idén is a kicsiket s nagyokat. Nagy Bigus és Szemenyei Sanyi jóvoltából íjászkodhattunk, de volt számháborúzás, lóverseny faparipákkal a kisebbeknek, palacsintasütés s az esti tűznél szalonna- és kolbászsütés és jókedvű éneklés, amit Zoli, Csaba és Lea kísért gitár és furulyaszóval.

A gyerekek, a lelkes apukák segítségével, madárházakat készítettek, csatlakozva ezzel az Yle – Finn Médiaszolgáltató Cég által indított “Millió madárház” kampányhoz (http://yle.fi/aihe/miljoona-linnunponttoa), Halonen Hajni irányításával pedig anyák napi kedves ajándékok készültek.

Vasárnap délelőtt közös áhítaton vettünk részt a tábori kápolnában, melyet Ortutay Csaba celebrált, majd ebéd után a gyerekek kedvenc szórakozására, a számháborúra és lóversenyre került sor. Délután a zászló levonása és a Himnusz eléneklése jelezte a Magyar tábor végét.

Idén is számos élménnyel gazdagodtunk, élveztük az érdekes programokat, a közös szórakozást, a kellemes beszélgetéseket, az együttlétet. Köszönjük Szemenyei Sanyinak a lelkes szervezést és a besegítőknek a közös munkát, mely lehetővé tette a tábor gördülékeny lezajlását. Reméljük jövőre is találkozunk az aitolahti Magyar Táborban!

Vajda Andrea

2016.12.08-13-Kabóca Bábszínház Finnországban

Kedves Finnországban szerteszét élő magyarok!

December 8-i kiutazás és 13-i hazautazás közötti időben a Finnországi Magyarok Egyesületének vendége lesz Kinizsi Pál című előadasával a veszprémi Kabóca Bábszínház (4 fő). Szeretnénk minél több gyermekhez eljuttatni az élményt, ez azonban egyelőre csak a Helsinki-Espoo-Vantaa körzetben és Tamperében látszik biztosnak.

A vendégek vállalják a napi több elôadást is, azaz pl. egy Tamperei délelôtt és egy Turku vagy Jyväskylä délután előadás együttes is elépzelhető. Oulunak vagy más távolabbi városnak valószínűleg egész nap kell. Kérlek jelezzetek vissza nekem (arpad.jelinko kukac gmail.com), hogy hol jönne össze annyi nézô, hogy az elűadásonként 300 euró tiszteletdíj valamint az oda-vissza utazás költsége és esetleg egy éjszaka magánszállás (vagy hotel) megoldható. Ahova tudjuk, oda autóval elvisszük a vendégeket, azaz repülűjegynél olcsóbban meg lehet “úszni” az elűadást. Az FME költségvetése minimum az ott élő FME tagok tagdíjával, de talán annál valamivel többel is segíteni tudja a vidéki rendezvényeket.

Jelinkó Árpád/FME

Kinizsi Pál bábelöadás

2016.08.20-XV. Gulyás Grand Prix

Helló Mindenki!

Mint arról már volt szó, az idei GGP (Gulyás Grand Prix) aug. 20-án lesz, szombaton, a megszokott helyen, Karjaa-ban. (Ez sorrendben már a 15-ik GGP 🙂

Szokásom szerint megismétlem a fontosabb tudnivalókat:

– A csapatok megfõzik a finom gulyásokat, (gulyásleves, vagy gulyáspörkölt – mindegy ) aztán zsürizés, aztán megevés, aztán díjazás, utána meg táncikálás/szaunázás/sörözés/borozás, ki milyen kedvében lesz.
– Vege-gulyást is szabad fõzni, pl. babgulyást. Tehát vegák is nyugodtan jöhetnek a GGP-re 🙂
– A helyszin a régi, a “Jogging Team” házikója a folyóparton. (Képek/térképek mellékletben.)

A tavalyihoz képest egy változás lesz:

– az ”udvari diszkót” pontban 22 órakor sajnos be kell fejezzük, (tehát nem lehalkítani, hanem befejezni), mivel a folyó másik oldalán lakóházak is vannak, ahonnan könnyen kihívják a rendõrséget csendháborításért. (Mint ahogyan ez egyszer már elõ is fordult – elég nehezen tudtam megoldani…) No de más megoldás is van: a GGP-tõl nem messze van egy diszkós hely, (piával-kajával), ott lehet folytatni a táncikálást reggel 3-ig.

Idén is MINÈL TÖBB CSAPATOT szeretnénk!
Tavaly kb. 140-en voltunk, tizenöt csapattal… Ez az eddigi rekord, vajon az idén túlszárnyaljuk-e? :-).

———————
Lebonyolítás a hagyományok szerint:
– Az évek során kialakult szabályoknak megfelelõen az idén is lesz kóstolóbizottság, a nyertes csapatnak aranyozott fakanál, oklevél, stb. díjak az elsõ három helyezettnek, meg minden…
– A versenyben CSAK a gulyások vesznek részt (de bármilyen gulyás részt vehet)!
– A csapatok -ahogyan eddig is volt- megvásárolják a hozzávalókat kb. 18-20 adagra. Vagyis egy átlagos, 12-13 literes bográcsra valót. TEHÁT NEM PICIKE BOGRÁCSBAN fözünk 4-5 adagot, hanem MINÉL NAGYOBB, MINÈL TÖBB BOGRÁCSBAN minél több adagot! (Egy-egy csapat persze két bográccsal is versenyezhet, vagy hárommal, stb., ebben az esetben minden bogrács külön-külön vesz részt a versenyben, sokkal nagyobb a nyerési lehetöség!! (Persze azt is jelezzétek nekem elöre, ha több bográccsal fõztök.)
– A költségeket a bolti bizonylatok fejében ott helyben megtérítjük. (Arra kérek ismét mindenkit, hogy amikor vásároltok, akkor a GGP-re valókat a kasszánál lehetõleg KÜLÖN bizonylatra irassátok, így sokkal könnyebb összeszámolni.)

– Annyi kikötés van, hogy a hozzávalók nem kerülhetnek többe, mint max. 50 juró/bogrács. (Ezt azt is jelenti, hogy a hozzávalók ára is versenytényezõ lehet, pl. ha két csapat egyforma pontszámot kap, akkor az olcsóbban vásárló csapat a nyerõ, egyszerüen azért, mert ügyesebbek voltak. )
– FONTOS: okulva az alkoholmámor ihlette gulyásokból az idei évtől kezdve költégtérítést csak értékelhető (tehát minimum ehető, de semmiképpen sem korommá égett) gulyások esetében áll módunkban kifizetni!
– Végül -de nem utolsó sorban: attól függetlenül, hogy fõz vagy nem fõz, minden kedves megjelentet kérünk, hogy a közös költségekbõl részt vállaljon. Ez is nagyon egyszerüen történik: a magával hozott KÈSZPÈNZZEL / APRÓPÈNZZEL ott helyben kifizeti a nevetségesen olcsó belépõt – és meg is vagyunk.

Egy felnõtt belépõ az idén is fejenként mindössze 10 (!) juróba (EUR) fog kerülni.

– A 2016-os tagdíjukat befizetett FME tagoknak pedig CSAK 6 JURÓ / FELNõTT KOPONYA !!!
Gyerekek 7- 14 év: 5 juró.
Gyerekek 1-7 év: 0 juró.

Az FME tagdíjat erre a számlára lehet befizetni, vagyis nem ott helyben, hanem pár nappal elötte:
Suomen unkarilaisten yhdistys FI50 1011 3000 2200 03 (Nordea)
Az üzenetmezöbe írjátok be a neveteket!

A tagdíjról részletesebben itt: http://www.magyarutca.org/index.php/magunkrol
——————————————-
Még egy fontos és abszolut kikötés van:

LEGKÈSÖBB 18 ÓRAKOR A CSAPATOK LEGYENEK KÈSZEN A GULYÀSSAL MERT AKKOR KEZDÖDIK A KÒSTOLÀS/ZSÜRIZÉS. Tehát pontban 18 órakor kezdjük a minták vételét. Ettöl nem tágíthatunk semmiféleképpen.

A kellékek:

-Papírtányérokat, kanalakat, poharakat a szervezõk biztosítják, úgy mint a ”pirotechnikát” is.
-Bográcsokat + LÀBAKAT + mindenki hozzon magával, akinek nincs, írjon a listára, hátha akad olyan, akinek van bográcsa de az idén nem fog eljönni és kölcsön adja.
– A házikóban konyha is van, hütõszekrény, mikró, kávéfõzõ, villanytüzhely, stb., de edények és konyhaszerszámok NINCSNEK, szóval azt hozni kell.
MERÖKANALAT IS HOZZATOK – ez el szokott felejtõdni!
– Grillsütö is lesz, aki tehát nem szereti a gulyást, az hozza magával a saját sütnivalóját. Sõt: ha van valami más finom magyarkaja-ötlete, akkor abból ajánlatos többet is készíteni, hogy mások is megkóstolhassák.
-INNIVALÓKAT HOZZATOK, ezen kívül a hölgyek hozhatnak mindenféle savanyúságot, meg (házi)kenyeret is persze, ( meg mindent…:-)
-A buli rossz idõjárás esetén is megtartható. (sátortetõk.)
-A házikóban van egy nagy szauna, a közvetlen közelben folyó is van, meg faponton (stég) meg minden. Szóval törölközõt mindenképpen hozzatok, ha jó idõ lesz, azért, ha esni fog, akkor meg azért 🙂
– Zenegépek, zenék: lejátszó (CD/MP3/+ laptop ) valamint erõsitõ cájg is lesz, de a KEDVENC ZENÈKET hozzátok magatokkal, ezt MINDEN ÉVBEN megírom. Itt persze elsõsorban a népszerü, táncolható, és lehetõleg magyar zenékre gondolok.

(TEKNÒT/RAPPET ne hozzatok, mert az nem oda való…)

Minden évben többen érdeklõdnek az alvás felõl:

– Igen, a házikóban is lehet aludni, a padlón. Ehhez hálózsák, vagy valami matrac/pokróc sükséges. Továbbá: mindenféle lakókocsi, sátor, stb. kombináció is lehetséges, mert hely van bõven. A házikó és az udvar szombat reggeltõl vasárnap délután 14 óráig van kibérelve.

Várom szeretettel a csapatok jelentkezését, lehetõleg e-mail-ben: nagy.bigus@gabriel.fi (Ha emilen valami okból nem megy, akkor a 040 960 7559 számon.) Akik nem ismerik a járást, kérem hozzák magukkal a csatolásból kinyomtatott térképet.
Koordináták nyaligátorba:

60* 04’ 35’’ N
23* 39’ 48’’ E

Üdv,
Bigus (főszervező) & FME vezetõsége

(A

képek nagy méretűek, lementés vagy új ablak/tabban való megnyitás után teljes méretben láthatóak)

gulyas 2
gulyas 3
gulyas 1

2016.08.27-FME – Diplomata válogatott futballmeccs beszámoló

7-én került megrendezésre. A ragyogó napsütésben lejátszott mérkőzésre még Kouvolából (Rajnai Csaba), Iittalaból (Vereb-Dér Botond) és Hämeenlinnaból Pummer András is megérkezett – erősítve a lelkesedésben legyőzhetetlen csapatunkat.

Sajnos mi gólt nem tudtunk rúgni, de azért sikerült egy sor veszélyes támadást nekünk is vezetni.

A kapott hat gól azt mutatja, hogy van még hova fejlődnünk. Ebben számítunk a csapatban már korábbi játéktapasztalattal játszó néhány alapemberünkre és a tudásuk fele törekvő, a nagy pályás mérkőzés sajátosságaival még csak ismerkedő játékosainkra is.

Mellékelek néhány fotót a mérkőzésről. A csoportképeken mindenkit felismerhettek a csapatunkból.

Köszönet a játékosoknak és a nagyon lelkes, egyelőre még foghíjas szurkolói gárdánknak!!!

FONTOS!!!!

Ha van valaki közöttetek, aki felvállalná az FME foci ügyét, az kérem jelezze nekem. Azon a pályán, ahol játszottunk, minden hétvégén (néhány foglalástól eltekintve) bárki szabadon játszhat több kisebb pályán is – keresztbe a rendes pályán. Vannak kapuk, öltöző és zuhanyzó is, azaz kulturáltan játszhatnánk együtt, bevéve a gyerekeket is.

Jelinkó Árpád/FME

Képek a meccsről

2016.09.01-Gárdos Péter Helsinkiben – beszámoló

gardos peter

„Nincs más. Vagy ő van, vagy meghalok.”

Gárdos Péter színház- és filmrendező, aki immáron író is nagy sikerű első regénye a Hajnali láz finn nyelven is kiadásra került 117 kirjettä címmel. A könyv bemutatójára a szerző is Helsinkibe érkezett.

Szeptember elsején az esti órákban a Magyar Kulturális és Tudományos Központ adott otthont a Gárdos Péterrel való író-olvasó találkozónak. Az eseményen, melyet a Magyar Kulturális és Tudományos Központ és a Finnországi Magyarok Egyesülete közösen szervezett, az írón kívül részt vett a finn kiadó igazgatója, Aleksi Siltala és a könyv finn nyelvre fordítója Juhani Huotari is. Utóbbi az eseményen tolmácsként is tevékenykedett, így a beszélgetés két nyelven folyhatott. Az est moderátora Huotari Olga volt.

A találkozó beszélgetéssel kezdődött, ahol az író az elsőként megírt forgatókönyv, majd a később megírt könyv és végül a film keletkezésének hátterébe engedett bepillantást. A regényből készült magyar játékfilmet is ő rendezte, amit a beszélgetés után a közönség magyar nyelven és angol felirattal filmet tekinthetett meg. Majd a film vetítése után kérdéseket intézhettünk az íróhoz, aki a helyszínen kedvezményes áron megvásárolható regényét is dedikálta. A jó hangulatú és időnként szinte megható esemény a sok-sok kérdés miatt jócskán elhúzódva, tíz óra körül ért véget.

A műről és a szerzőről (forrás: moly.hu/konyvek/gardos-peter-hajnali-laz)

Meghalni most? Amikor az élet elkezdődhet végre? Amikor a szerelem beköszönhet? Svédország, 1945. Országszerte koncentrációs táborokból szabadult embereket ápolnak. A huszonöt éves Miklóst újra halálra ítélik: az orvos hat hónapot ad neki. De Miklós élni akar. Levelet ír 117 magyar lánynak, akik annak idején földijei voltak, s most itt vannak valamelyik rehabilitációs táborban. Feleséget keres, akivel odahaza elkezdheti az életét. Kedves Nóra, kedves Erzsébet, kedves Lili, kedves Zsuzsa, kedves Sára, kedves Szeréna, kedves Ágnes, kedves Giza, kedves Baba, kedves Katalin… Reggeltől estig ír – levelet, verset, cikket –, fordít, a hazai híreket lesi és várja a gyógyulást. És hamarosan rátalál az igazira. Mint aki megtáltosodott, úgy sodorja magával a tizenkilenc éves Lilit, hogy legyőzve szorongásait és kísértő álmait, nekiinduljon ő is új életük, az igazi élet felépítésének. A regény szerelmük szárba szökkenését meséli el, miközben az erőfeszítések, az árulások, az igaz és hamis barátságok szövevényei az olvasót is végleg magukkal ragadják. A Hajnali láz – nagy szeretettel, feszes mondatokban és erős képekben megírt igaz történet – az élet szerelmes regénye.

Gárdos Péter színház- és filmrendező 1948-ban született Budapesten. Legemlékezetesebb alkotásai az Uramisten, a Szamárköhögés, A skorpió megeszi az ikreket reggelire, A porcelánbaba és a legutóbbi, a Tréfa. Filmjei számos díjat nyertek a legjelentősebb hazai és külföldi fesztiválokon. A Hajnali láz az első regénye.

Búzás Eszter Bíborka

2022.04.09-Költészetnapi versmondó délután

Kedves Mindenki,         

Remekül sikerült április  9-én az FME  és a Liszt Intézet közös szer-vezésében megtartott szavaló délután. Külön örömünkre szolgált, hogy két év kimaradás után ismét élőben tudtuk megtartani a rendezvényt, ami teltházasra sikeredett.

A Költészet-napi versmondó délutánon  31  gyermek előadását hallgattuk meg, ezek után egy 16 perces video következett Kalajoki,  Tamperei és Kirkonummi gyermekek előadásaival.

A szavallatok után süteményes- hűsitős- kávés büfé  várta a népes közönséget.

Köszönjük a felkészítő tanárok: Richter Zsófia ( Espoo) Peura Sarolta (Helsinki) Tóth Viktória ( Tampere) Németh Regina ( Kalajoki) és a szülők támogató segítségét!

A rendezvényen készült fényképeket  valamint a Pojják Klára által szer-kesztett videot  ITT láthatjátok.

A viszont látásra 2023-ban!

2022.04.18_Húsvéti locsolás

Beszámoló

Kedves Mindenki,

A Finnországi Magyarok Egyesületének (FME)  szervezésében több év után sikerült ismét megrendezni az idei (2022)  húsvéti locsolást, közösségi formában,  Helsinkiben, az ASUKASTALO  SAUNABAARI   Metsäpurontie 25.  alatti teremben.

Ez a terem egyébként a finnországi Magyar Néptánc Egyesület http://unkarilainenkansantanssi.fi/

által bérelt gyakorlóterem. A táncház vezetőjének, Gálfi Istvánnak volt az a remek ötlete, hogy ebben a teremben gyüljünk össze a csoportos locsolásra.

A rendezvény remekül sikerült, kb.  70 gyermek és felnőtt jött el, hogy lássa és gyakorolja is ezt a nagyon régi, szép népszokást. A fiúk/férfiak előbb elmondták a locsoló verseket, miután a körben álló hölgykoszorú tagjait egy vízbe mártott fenyőfaággal meglocsolták. A locsolók piros tojásokat, valamint minden más szinü tojásokat is kaptak.

A résztvevők által hozott sütemények és húsvéti falatok büféje is igen bőségesre kerekedett.  Fényképek / videók  ITT.

Pár szót még a húsvéti locsolkodásról:

Ez a hagyomány több ezer évre, a messzi pogány időkig nyúlik vissza és sokat változott az évek során. Őseink szerint a víznek tisztító és megújító ereje van. A tavaszi rítus során az ifjú, hajadon nőket a víz erejével tisztították meg. A kereszténység ezt az ünnepet is felkarolta, és saját szimbolikát társított hozzá. A magyarság kultúrkörében leginkább az a jelentés társul ehhez a szokáshoz, hogy a virágokat meg kell öntözni, különben elhervadnak.

Bár sokan a húsvéti locsolkodás hagyományát magyar sajátosságnak tartják, azonban írásos feljegyzések a húsvéti locsolkodásról hazánkban csak a XVII. században keletkeztek, Erdélyben. A szokás azonban sokkal régibb.

Igyekszünk jövőre is ilyen formában megszervezni a húsvéti locsolkodást, ahová szeretettel várjuk honfitársainkat, valamint finn barátainkat is.