2022.05.06 Lenka és Palkó – Szegedi Katalin bábelőadása 

Beszámoló

Népes gyermeksereg gyűlt össze szüleikkel együtt  2022. május 6-án a helsinki Liszt Intézetben  Szegedi Katalin ”Lenka és Palkó”  című bábelőadására.

Az előadás igen nagy sikernek örvendett,   kb. 70-en  jöttek el megnézni, teltház volt.  Éppen, hogy jutott mindenkinek űlőhely.

A rendezvény alkalmával könyvvásár is volt, az előadó jóvoltából különböző mesekönyveket  és kifestőkönyveket lehetett vásárolni nagy választékban.

A remekül sikerült alkalomról  fényképek   ITT  láthatóak:

2016.10.15-Családos buszkirándulás Tamperébe

Kedves barátaink!

Az FME október 15-én szombaton egész napos családos buszkirándulás tervez Tamperébe. Odafele Hämenlinna nevezetességeit is megnézzük. A kiránduláson természetesen nem FME tagok is részt vehetnek. Az 53 fős busz bérleti díjából az FME tagok kb. 5-7 euró/ülőhely összeget, a nem FME tagok pedig 10-12 eurót fizetnek. áron vehetnének részt az utazáson. Minden ezen felüli kiadás (belépődíj, étkezés) szabadon választható, kinek-kinek tetszése szerint.

Kérek GYORS visszajelzést, hogy kiket érdekelne (hány fővel) a dolog, mert csak elfogadható, 30 feletti létszámmal indulunk neki a konkrét szervezésnek.

A jelentkezéseket a címzett rovatban is szereplő ösztöndíjasunk, Búzás Eszter Bíborka gyűjti, kérem neki válaszoljatok! Email címe: buzaseszterbiborka[kukac]gmail.com

2016.11.10-Márton Áron emlékest és filmvetítés

image


Márton Áron (1896-1980) Erdély katolikus püspöke olyan kiemelkedő személyisége a magyarság 20. századi történelmének, akinek életművét mindnyájunknak ismernie kellene, hiszen mindennapjainkban is erőt adó lehet bátor, hitvalló személyiségének, közösségépítő pályájának ismerete.

Születésének 120. évfordulója alkalmából van 2016-ban Márton Áron-emlékév.

A magyar közösségek huszadik századi sorsa, a Kárpát-medence jelentős részén kisebbségi létben élő magyarság nagy formátumú személyiségei közül is kiemelkedik Márton Áron, az emberi jogok és a keresztény szeretet következetes, bátor képviselője, aki egyaránt fellépett a nemzetiszocialista és a kommunista diktatúrák súlyos igazságtalanságai ellen. A nép körében igen népszerű püspök felemelte szavát a zsidók deportálása ellen, majd többször is a román kommunista diktatúra fogságába került. Életműve a vallásszabadság, az emberi jogok és a magyar közösség érdekei melletti bátor kiállás példája.
(forrás: http://www.martonaron2016.hu)

Az ő tiszteletére tartunk rövid megemlékezést és filmvetítést és november 10-én, csütörtökön 18:00 órai kezdettel. Az eseményen való részvételi szándékotok kérlek jelezzétek, aki teheti, facebookon az alábbi eseménynél: https://www.facebook.com/events/1655417488104486/

Búzás Eszter Bíborka/KCSP ösztöndíjas (buzasezterbiborka[kukac]gmail.com)

2016.11.05-Meghívó időutazásra

MEGHÍVÓ IDŐUTAZÁSRA
A program időpontja: 2016. november 5. 15:00 óra 
A helyszín a jelentkezések függvényébe valamelyik könyvtár (Helsinki, Espoo, Vantaa)

A Finnországi Magyarok Egyesülete ismert tagja és elismert szakácsa Krenner Zoltán fantasztikus hobbinak hódol: olyan ritka és múzeumokban is csak ritkán látható papírrégiségeket – leveleket, dokumentumokat – gyűjt, amelyek különleges betekintést adnak régebbi és közeli múltunk érdekes eseményeibe. Gazdag gyűjteményének bemutatására, és azok történetén keresztül egy időutazásra hívunk minden érdeklődőt.

Zoli szavai:
”Érdekel, és gyűjtök minden olyan régi levelet, iratot, postai borítékot, fényképet, képeslapot, névjegyet, egyszóval papírrégiséget, ami valamilyen érdekesebb eseményhez kötődik, vagy valamelyik ismertebb személy által írt vagy aláírt dokumentum.
Láttál-e már pl. kolera-levelet, vagy ismered—e a történetét? 
Volt-e a kezedben 1554-ben keltezett levél III. Gyula pápa udvarából? 
Tudod-e hogyan néz ki egy indiai maharadzsa 1726-ban kannada nyelven írt rendelkezése?”

Ezen a délutánon ilyenekkel is ismerkedhetsz. Arra is választ kaphatsz, hogy hol működött az a náci koncentrációs tábor, ahol a rabok esténként színházba járhattak, boltokban vásárolhattak, a tábornak saját “hivatalos” pénze volt, és délutánonként labdarúgó és kézilabda mérkőzéseken vehettek részt.

De olvashatod Hajnald Lajos püspök, Zichy Mihály festőművész, Krisztina királynő, Rákosi Jenő, Kádár János, Rátonyi Róbert levelét, vagy kezedbe tarthatod Mr. George Smith PATTON tábornok, Dr. Constantin Theodor Dumba gróf nagykövet, vagy a frankhamisítási botrányba keveredett Othon de Windisch Greatz herceg névjegykártyáját, valamint sok más olyan érdekes iratot, levelet, amit az évek során összegyűjtöttem. ”

Kérjük mindazokat, akiket érdekel egy ilyen fantasztikus időutazás, hogy az alábbi e-mail címen 2016. október 19-ig jelezzék részvételüket!
krennerz@hotmail.com

Finnországi Magyarok Egyesülete

2016.11.18-Mácsai Pál és Huzella Péter Villon estje

villon

A Finnországi Magyarok Egyesülete és a Magyar Kulturális és Tudományos Központ közös programja.

Helyszíne: Magyar Kulturális és Tudományos Központ
Címe: Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki
Időpontja: 2016. november 18. 19.00

Belépődíjak:
Felnőtt – 15 euró
Gyermek (7-16 év) – 7 euró

A Finnországi Magyarok Egyesülete tagjainak
Felnőtt – 10 euró
Gyermek – 5 euró

Bővebb információ az előadásról itt.

2016.12.10-11-Kinizsi Pál bábjáték

KINIZSI PÁL- Históriás bábjáték Tóth Kálmán hőskölteménye alapján

Rendező: Szőke Kavinszki András

kinizsi 1

Kinizsi Palkóról szól ez a mese. Hét képben láthatja a közönség, miként válik az egyszerű molnárlegény főkapitánnyá, s hogyan lesz a vitéz harcos szíve rabbá egy gyönyörű hölgy rebbenő pillantásától.

Bábok, maszkok, pompás jelmezek és ódon vízimalom lesz látható a díszes színpadon. A játékot élőzene kíséri és a gyerekek is bekapcsolódhatnak az izgalmas történetbe.

Az előadás kb. 60 perces

Helyszínek:

VANTAA
Vantaan kansainvälinen koulu, amelyik a Pakkalan oppimis- ja informaatiotalo POINT-ban található

Cím: Hagelstamintie 1, 01520 Vantaa
Időpont: 2016. december 10. 15.00 óra

TAMPERE
Nekalan seurakuntatalo
Cím: Kuoppamäentie 23, 33800 Tampere
Időpont: 2016. december 11. 16.00 óra

Jegyek:
Gyermek (3+) és felnőtt – 15 euró

A Finnországi Magyarok Egyesülete tagjainak
Gyermek (3+) és felnőtt – 10 euró

Vantaa-ban a befogadó iskola diákjainak ingyenes.

MINDENKIT SZERETETTEL VÁRUNK!

Meghívók letöltése: VANTAA és TAMPERE

2016.12.03-Magyar Bál

Meghivó a Magyar Bálra

A Finnországi Magyarok Egyesülete hagyományteremtő Magyar Bált rendez Helsinkiben 2016. december 3-án.

A program: három fogásos vacsora, közös énekelés, játék, tombola és tánc. (A vacsorához jár egy pohár bor vagy alkoholmentes ital is és természetesen víz. További italok is vásárolhatók a helyszínen.)

Időpont: 2016. december 3., 17.00–23.00
Helyszín: A Pakilai VPK nagyterme,
Pakilantie 64, 00660 Helsinki

A részvétel díja 30 euró.
Gyerekeknek (7 – 16 év) 20 euró
Az FME tagjainak 20 euró
Gyermekeiknek (7 – 16 év) 10 euró

Az est magyar nyelvű, de magyarul nem tudók részvétele esetén finnül (esetleg angolul is) ismertetjük a fontosabb tudnivalókat.

Jelenkezés november 12-ig az arpad.jelinko@gmail.com címen!

Kérjük jelezni az átlagostól eltérő étkezési szokást!

Jelinkó Árpád
FME elnök
arpad.jelinko@gmail.com

2016.12.03-Beszámoló a Magyar Vásárról

December 3-án rendezte meg a Finnországi Magyarok Egyesülete az első helsinki Magyar Vásárt. A széles körben – igaz főképpen csak magyarok körében meghirdetett rendezvényen a 14 eladónak bejelentkezettből csupán négy rakta ki az áruit. Vilisics Feri, az immáron elismert nevet szerzett “kolbászgyáros” finomabbnál finomabb kolbászai osztatlan sikert arattak itt is. A versenyben szorosan mögé zárkózott fel a sok más mellett finom káposztasalátát is kínáló Krenner Zsuzsi. De aki izgalmasabbra vágyott, az Juhos Botond nagyszerű társasjátékai közül is válogathatott.

A legnagyobb választékot igazi hazai ízekkel az FME asztala kínálta. Ezen a leghíresebb budapesti cukrászdák egyikének, a Frer cukrászdának a diós és mákos beiglijeitől a különböző formában feldolgozott paprikán át egészen a darált mákig, a Túró Ruditól a Negrón át a Parenyica sajtig és a cérnametéltig, valamint a különböző szaloncukrok széles választékáig minden megtaláltatott. Fogyott is rendesen. Ami pedig nem, mint pl. a Balaton szelet az az esti Magyar Bálon talált gazdára.

Az érdeklődők-vásárlók száma nem érte el a száz főt, noha a magasan lobogó magyar zászló és a csalogató finn nyelvű molinó könnyen megtalálhatóvá tette a pakilai VPK “vásárcsarnokát”.
Jövôre veletek ugyanitt!!

Képek az eseményről itt.

2017.02.11-Magyarok a világ nyolcezresein – előadás

Kedves FME tagok!

“Magyarok a világ nyolcezresein” címmel előadást tart az FME szervezésében Kollár Lajos és Mécs László. Mindketten a 12 nyolcezer méter fölötti hegycsúcs megmászásáról számolnak be. Megemlékeznek a Kancsendzöngan maradt Erőss Zsolt és Kiss Péter hegymászókról is.

Az előadás helye a Sello bevásárlóközpont könyvtárának Akseli – termében lesz.
Cím: Leppävaarankatu 9; 02600 Espoo.
Időpont: 2017 Február 11 (szombat) délelőtt 12.00 — 15.00 között.
http://hakemisto.kirjastot.fi/sello

Útvonaltervező tömegközlekedéssel: http://www.reittiopas.fi/?to_in=Sellon%20kirjasto+Espoo

Az előadás magyar nyelven történik, de jöhetnek finn ismerősök, barátok, akiknek tudjátok tolmácsolni, amit nem értettek meg az előadásból.
A 2 órát tartó filmvetítéssel egybekötött előadás után kb. egy órás beszélgetés lesz, kérdésekre válaszolnak az előadók. A finnek angolul tehetnek föl kérdéseket.

Azért, hogy időben elő tudjuk készíteni a termet az ülőhelyekkel még egyszer, megkérem az érdeklődőket, hogy jelentkezzenek az itt ismételten megadott linken keresztül legkésőbb február 5-ig.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1pP7pJo2b-M3IzeEg0snlDy6GurKS9MaEZM29-sIYmaw/edit#gid=0

Üdvözlettel,
Gálfi István – főszervező

2017.02.03-Elek Ányos bemutatkozó előadása

Kedves barátaink!

Egy hirtelen jött lehetôségre invitállak benneteket Helsinkibe.
Elek Ányos sokoldalú elôadómûvész február 3-án du. 18.30 tartana nekünk egy bemutatkozó elôadást, amelynek alapján azután majd eldönthetjük, hogy szeretnénk-e tôle a jövôben több gyermek és vagy felnôtt programot kérni/rendelni.

Ányos jelenleg rövid ideig Helsinkiben tartózkodik.

Olvassátok el a bemutatkozó levelének általam készített és mellékelt kivonatát és ha érdekel benneteket, akkor az alábbi linken jelentkezzetek be a gyerekekkel együtt (vagy nélkül) a mûsorra.

Akkor szervezzük meg, ha összejön legalább 15-20 érdeklôdô

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Std49AN4hJWSm0NrNOLo6rcMQDgrN4n9QedsldjAV8M/edit#gid=0

A rövid határidô miatt gyors válasz fontos a hely kereséséhez, a program véglegesítéséhez.

Szabad hívni ismerôsöket is!

Jelinkó Árpád/FME

Kivonat a Jelinkó Árpádnak írt levélből

Elek Ányos vagyok, elsősorban improvizációs színházzal, gyerekekkel foglalkozó szakember. 28 éve a színházi világban dolgozom különféle területeken, színészként, kaszkadőrként, rendezőként, koreográfusként egyaránt kipróbálhattam magam. Az évek folyamán leginkább az improvizációs színház területén mélyedtem el, szereztem szerteágazó tudást és tapasztalatot.

A Veled Kerek csapatának megálmodója, létrehozója és vezetője vagyok. 20 éve táboroztatok. Csapatunk kreatív, az improvizáció iránt fogékony fiatalokból áll, akikkel közösen tréningeket, improvizációs kurzusokat, gyerektáborokat és egyéb gyerekprogramokat tartunk minden korosztály számára. Bővebb információkat itt talál rólam:
https://www.facebook.com/elekanyos

Táborunkról itt talál információkat:
https://www.facebook.com/veledkerek
http://veledkerek.hu/

Az elmúlt években az alábbi színházakban, műhelyekben tartottam különféle tréningeket: Vígszínház, Győri Nemzeti Színház, Weöres Sándor Színház, Kultkikötő Balatonföldvári Szabadtéri Színház, Ördögkatlan Fesztivál, Dumaszínház, Szputnyik Hajózási Társaság, KoMa Társulat, K. V. Társulat, Momentán Társulat, Színház- és Filmművészeti Egyetem, Testnevelési Egyetem, Bajor Gizi Színészmúzeum

Rólunk mondták:
„Ez az improvizációs kurzus olyan kurzus, amiről menet közben ki sem derül, hogy kurzus. Játszunk, nevetünk, okulunk, elrontjuk, újra kezdjük, és csak a végén jövünk rá, mi mindent tanultunk. Legfőképpen azt, hogy merjünk belevágni, segítsünk egymásnak, és ha bukunk, örömmel bukjunk – vagyis ugyanazt kell csinálni, mint az életben, csak kicsiben. És ugyanúgy nem tudjuk, mi lesz a vége.” Kovács András Péter – Dumaszínház
http://veledkerek.hu/egyesulet/rolunk-mondtak/

Mosolygaranciát vállalunk minden termékünkre. Amennyiben a programunkon nem érzik jól magukat a gyerekek, akkor ingyen dolgoztunk.

Az alábbiakban bemutatom improvizációs tréningjeinket és improvizációhoz kapcsolódó színházi ajánlatainkat Önöknek.

Jelinkó Árpád kiemelése:

Bőröndmesék:
Interaktív mesés tárgyjáték a gyerekekkel, ahol ők maguk is a történet szereplőivé válnak közben. La Fontaine: A molnár a fia és a szamár meséje alapján. 649-szer játszottuk már, ha igényt tartanak rá, Finnországban tarthatjuk a jubileumi 650. előadást.
Játék idő: 60 perc
Célközönség: Minden korosztálynak ajánlott (A 14 év alatti gyerekektől az idősebb testvéreiken, szüleiken át a nagyszülőkig mindenkinek garantált kikapcsolódás). Létszám: maximum 120 gyerek

A bőröndmesékről az alábbi linkeken találhat kedvcsináló képeket, videókat:
Facebook: https://www.facebook.com/borondmesek/

Ördögkatlan fesztivál: http://www.ordogkatlan.hu/2015/08/videonaplo-az-elso-naprol.html?m=1

Bőröndmesék három percben: https://www.facebook.com/borondmesek/videos/vb.192064694199156/2065564524317/?type=2&;theater

Képek a bőröndmesékről: https://www.facebook.com/pg/borondmesek/photos/tab=album&;album_id=1361664307239183

2017.02.18-Farsangi mulatság

Beszámoló

A Finnországi Magyarok Egyesülete 2017. február 18-án rendezte meg hagyományos farsangi bálját idén Farsangi mulatság címmel. A név végül telitalálat lett, mert a közel 70 fős vendégsereg valóban igen jól mulatott a többségében különböző jelmezekbe, álarcokba és parókákba beöltözött gyermek és felnőtt mókázásán, a jelmezhez kerekített kisebb-nagyom történeten vagy tréfán.

Az új helyszín Tikkurilában sem vallott szégyent. Kicsit távolabb van ugyan Helsinki központjától, mint a régi, sokak által megkedvelt pakilai VPK terem, de mind autóval, mind pedig tömegközlekedéssel könnyen elérhető, jól megtalálható. Berendezése, kínált szolgáltatásai pedig elegánsabb, jobb volt a réginél.
Konyhája lehetővé tette a vacsora helyszíni elkészítését is, így nem felmelegített, hanem frissen készült ételeket élvezhettünk. A résztvevők döntő többsége szerint mind a brassóira hasonlító húsos sertés csíkok, mind pedig a vegetariánus adagok ízletesek voltak. Köszönet érte Krenner Zolinak Zsuzsának, no meg a segítőiknek is.

A programban szokás szerint szerepelt gyermek és felnőtt jelmezverseny is. A gyermekeknél a legkisebb, 3 éves résztvevő,, Koskenmäki Olívia apró rózsaszín szárnyas pillangó jelmeze, a felnőtteknél pedig Viktória, a csinos ifjú hölgynek öltözött nyurga fiatalember, Gálfi Botond – vitte el a képzeletbeli pálmát, a nyertes jutalmát. A gyermekeknél minden további szereplő második helyezett lett. A felnőtt verseny második helyezettjei a jelmezüket tréfás saját költeménnyel díszítő lappeenrantai Kleopatra és Tutanhamon királyi páros, Simon Kati és Simon Mihály lettek, amíg a harmadik helyezést a Star Wars filmek főszereplőit visszaidéző páros – Sundberg Pertti és kislánya Nina kettőse érte el. A felnőtteknél az utóbbi éveket messze meghaladó számú versenyző lépett pástra. A nyertesek mellett egy igazán ötletes vattacukor és árusa páros, egy romantikus vacsora kellékeit tréfás kitalálós formában bemutató trió, továbbá egy fogavesztett jégkorongozó, egy lelkes magyar fociszurkoló, valamint egy Mexikóból bevándorolt finnországi vendégmunkás is a közönség elé lépett. Csapatukat egy három fős kalózcsalád, a középfinnországi Pieksämäkiből éppen errefele hajózó “rettegett Pelles família” tette teljessé.

Sokan nem vállalva a verseny izgalmát nem vettek részt a megmérettetésben. A képeken azért megismerhetitek az ő jelmezeiket is a Turkuból érkezett rózsaszín malackától a Star Wars robotjáig és a vak tonttu büféstől a 60-as évek polgárasszonyának öltözékéig.

A jelmezekről és az egész mulatságról készült fotókat az alábbi címen nézhetitek meg. Sajnos a gyermek nyertes még az eredményhírdetés előtt ágyba parancsoltatott. De a képeken a rózsaszín jelmezű pillangó azért megtalálható.

A farsagon készült képek ide kattintva tekinthetők meg.

A műveltségi vetélkedő magyar és finn témájú kérdései mellett még egy-két általánosabb ismeretet is megkívánó kérdéssel hozta izgalomba a versenyző csapatokat. A hármas holtverseny végén azután az un. szétlövést már leggyorsabb válaszaival Sipos Sándor nyerte meg a csapata számára.

A már igen jó hangulatra azután a Nagy Gábor “Bigus” vezette tombolasorsolás tette fel a koronát, aki ez alkalommal is hozta formáját és élvezetes humorával oldotta a nyerési izgalom feszültségét. Legnagyobb meglepetésre a fődíjat egy magyar barátnőjével Lohjából érkező idős finn vendégünk, Soile Wirkola nyerte, aki éppen ezen a napon döntött úgy, hogy fizető tagként csatlakozik a közösségünkhöz.
A program utolsó részében azután össznépi tánccal vezettük le az izgalmakat – a mozdulatainkat a kígyóbűvölő Sándor Flóri talpalávaló zenéjének parancsa szerint.

Köszönet a szervező csapatnak és a résztvevőknek is!

Remek szórakozás volt. Reméljük jövőre is velünk lesztek! 

Betlehen Gábor Alapítvány

Eredeti felhívás itt:


Kedves érdeklődők!

A mellékelt meghívóval szeretnénk meginvitálni benneteket és barátaitokat az FME Farsangi Mulatságára.
Finnek is jöhetnek de csak kb. 100 fő fér be kényelmesen!

Kérem, hogy figyelmesen olvassátok el a meghívót, mert új helyszínre megyünk és elsô ránézésre a belépô díj is eltér a tavalyitól. De ez utóbbi egészen könnyen áthidalható, ha jelmezben jössz (vagy ott veszed fel a verseny elôtt, amiben nem kötelezô, csak jó lenne részt venned). A jelmez nélküli belépô 5 euróval magasabb a felnôttnek és 3 euróval a gyermekeknek.

Az alábbi címen tudsz bejelentkezni és választani is a menûajánlatokból, illetve az egyéb választási lehetőségekből.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Togbc_Fv_XqPsBkObvhPvjm78h_-1FSHCddPBy_j1Ws/edit#gid=0

Ha nem sikerül, akkor a meghívón szereplő E-mail címen is lehet jelentkezni.

Figyeljetek rá: Az FME tagok belépő díja azokra vonatkozik, akik már 2017-ben is befizették az éves tagdíjat.

Ha valamilyen oknál fogva nem tudsz eljönni a rendezvényünkre, akkor is kérjük fizesd be az idei tagdíjat – azzal is segítve az erre az évre tervezett programjaink sikeres megvalósítását!

A még nem tagoknak:
A tagsággal nem jár más kötelezettség, mint az alapszabályunk elfogadása. De előnye lehet nem is kevés.
Ha pedig semmiképpen nem akarsz tagunk lenni, akkor azzal az összeggel támogathatod a programjainkat, amelyeket nem csak a tagjainkért, de érted és gyermekeidért is szervezünk.

Már eddig 10 olyan új tagunk van ebben az évben, akik korábban még nem voltak az egyesületünk tagjai.
Lesz még számos olyan programunk, ahol kamatoztathatod a tagság előnyeit.

A tagdíj összege a január 14-i éves közgyûlés értelmében nem változott, az alábbiakban megtaláljátok a szükséges információkat:
Az egyesület számlaszáma:

FI50 1011 3000 2200 03 NORDEA – Suomen unkarilaisten yhdistys.

Amennyiben egyesületi tag szeretnél lenni, a fenti számlaszámra kell befizetni a tagsági díjat, ami Nagy-Helsinki körzetében 20€, azon kívül 15€/család/év, ill. a diákoknak és nyugdíjasoknak 10 €/év. Kérjük add meg a párod nevét és a gyerekek számát és korát is!

Szeretettel várunk a farsangi bulin!

Jelinkó Árpád/FME

2017.02.08-FME Társadalomtudományi Klub – Nőnap

Kedves érdeklődő!

Az alábbi címen jelentkezhettek az FME Társadalomtudományi klubbja elsô rendezvényére, amelyik február 8-án 18.00 órai kezdettel indul.
Helyszíne: A Leppävaarai könyvtár (kirjasto), amelyik az I. gyûrû mellett, a Sello bevásárlóközpont tetején található.
Címe: Kauppakeskus Sello, Leppävaarankatu 9, 02070 Espoo
Az Akseli terem a miénk már 17.30-tól.

A bevezetôt dr. Mikóssy Katalin, az Aleksanteri Intézet vezetô kutatója tartja, aki a beszélgetést is levezeti majd.

További jelentkezések az alább címen:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UhCEBYUxF59rlr3nACUkA0J0f3FI1VntbRKJd4HkovY/edit#gid=0

Magyarul is tudó finneket is szeretettel várunk!

Jelinkó Árpád/FME

2017.04.28-Magyar tábor beszámoló

Kedves Barátaim, Elvtársaim!

Meghírdetem Május 1.-i tábort! A már megszokott hely le van foglalva ápr.28-tól május1-ig. Tehát péntektöl hétföig, így hosszabb idöt tölthetnénk együtt, mivel május 1 hétfö.

Kérlek válaszoljatok, hogy kiket érdekel a tábor! Mellékletben elküldöm a 2015-ös tábor programját ízenítönek, valamint, hogy lássátok, hogy milyen módon lehetne eltölteni azt a hosszú hétvégét.

tbor program 2015

Kérlek Benneteket, hogy ha van valami jó ötletetek a táborral kapcsolatban írjátok meg (pl. mit lehetne barkácsolni, enni stb.). Úgy emlékszem a múltkor palócleves volt szombaton, vasárnap krumplipaprikás, hétfön meg lehetne “rakettispagetti” darálthús öntettel.

Szívesen veszek minden ajánlatot segítséget! Szóljatok ismeröseiteknek, barátaitoknak erröl a lehetöségröl.
A tábor nagyságát a már megszokott 60 fö körülire gondolnám.

Tehát, várom ötleteiteket, megjegyzéseiteket!

Fürészporos kézfogásom Mindenkinek!

Sanyi / főszervező (szemenyei.s@gmail.com)

2017.04.08-Magyer vers- és mesemondó délután + beszámoló

A Finnországi Magyarok Egyesülete és a Magyar Kulturális és Tudományos Központ a Magyar Költészet Napja alkalmából idén is megszervezi hagyományos, ez alkalommal mesékkel kibővített magyar nyelvű vers- és mesemondó délutánját.

Helyszín: Magyar Kulturális és Tudományos Központ, Kaisaniemenkatu 10., 00100 Helsinki.
Időpont: – 2017. április 8. 14.00. 

Jelentkezési határidő: 2017. április 2.

Várjuk mindazon gyerekek jelentkezését, akik szívesen megosztanák egy-egy kedves versüket, mondókájukat vagy meséjüket a közönséggel. Az egyéni szereplőkön kívül barátok, testvérek, illetve szülők és gyerekeik közös előadásait is szeretettel fogadjuk!
Jelentkezni ezen az oldalon elérhető táblázat kitöltésével lehet.

A büféasztalra kérünk valami saját készítésű hozzájárulást!

2017.03.10-Családi délután Helsinkiben

Március 10-én délután a Finnországi Magyarok Egyesülete és a Magyar Kulturális és Tudományos Központ közös szervezésében került megrendezésre egy Magyarország nemzeti ünnepéről is megemlékező családi délután Helsinkiben.

Az esemény bensőséges hangulatban, mosolygó gyermekarcok ragyogásában zajlott le. 40 pár gyermek és felnőtt kéz szorgoskodott a nagszerűen előkészített bevezető kézműves foglalkozáson. Kicsik, még kisebbek és nagyok is készíthettek filc kokárdát, megtanulták, hogyan következnek sorrendben a magyar zászló, és így a kokárda színei. Sőt, még azt is megtanulhatták, hogy mi a megfelelő folyamat egy cérnaszál tűbe fűzésénél, vagy hogyan kell egy gombot tartósan odarögzíteni filc anyaghoz. A kokárda elkészültével mindenki büszkén viselte szíve fölött saját alkotását.

Ezzel párhuzamosan nemzeti színű szélforgók is készültek, amik olyan gördülékenyen működtek, mint ahogyan Táncsics Mihály kiszabadítása zajlott annak idején, 1848 március 15-én.

A kézműves blokk után egy kis nassolás következett, majd a nagyobbaknak Pojják Klári egy alkalomhoz illő mesenovellát keltett életre. A gyerekek maguk is bekapcsolódhattak a ki is vetített történetbe, és átérezhették, megérthették a történelmi korszak velük egyidős gyermekeinek mindennapjait. Ráadásul a hősiesség fogalma, mint a történet tanulsága is megelevenedett számukra.

Nagyszerű program volt. Köszönet az esemény megálmodásáért és levezetéséért Pojják Klárának, a Balassi intézet új, prgramszervező munkatársának.

A programon készült fotók az itt tekinthetők meg.

Búzás Eszter Bíborka, az FME KCSP ösztöndíjasa

2022.05.19-21.-Öves Együttes koncert és táncház

Beszámoló az Öves együttes szerepléséről      

Kedves Mindenki,

A koncertet nagy érdeklődés, az utánna tartott táncházat pedig fergeteges siker jellemezte a marosvásárhelyi Öves együttes  szereplésével  2022. május 20-án  a helsinki Liszt Intézetben.  Az együttes a moldvai csángó és az erdélyi furulyás és vonós népzene gyűjtésével,  tolmácsolásával és népszerűsítésével foglalkozik már jó ideje.

A koncert előtt üdvözlőbeszédet mondott  Szabó Endre a Liszt Intézet igazgatója, valamint Litkey István, a néptánc-tanítás veteránja, az 1990-ben létrehozott finnországi magyar táncház alapítója. (Litkey úr beszédének teljes szövege lejjebb.)

Az Öves együttes nagy sikerű előadást tartott még Tallinnban és Hollolában is.

A rendezvény  egészéről video is készült de ez még szerkesztés alatt áll.

Fényképeket és két rövidebb videofelvételt itt láthattok:  

https://drive.google.com/drive/folders/1vZYni0YT6numaXST0T4NL6L4JgRKG_f_

Litkey István beszéde:

                                             Tisztelt vendégeink.

Az a megtiszteltetés ért, hogy mint az 1990-ben létrehozott finnországi magyar táncház alapítója az ÖVES együttes ma esti fellépése elôtt pár mondatot szóljak.
Öröm számunkra, hogy olyan együttest sikerült meghívni Finnorszába, amely többek között egy nehéz sorsú, sokat szenvedett moldvai csángó kisebbség hangszeres zenéjét, dalait s táncait is elsajátította, megôrzi és tovább adja .

Az együttes tevékenységérôl így vall:

Moldvai és az erdélyi furulyás és vonós népzene gyűjtésével tolmácsolásával és népszerűsítésével foglalkozunk már jó ideje. Együttesünk nevét, a moldvai csángók “Öves” nevezetű körtáncáról kapta.
Moldvai, gyimesi, felcsíki, nyárádmenti dalok szépségét igyekszünk megosztani közönségünkel. Autentikus népzenét játszunk hagyományos hangszerekkel. Szándékunk nemcsak a közönséget szórakoztatni, hanem felkelteni figyelmét kulturális értékeink iránt.

A magyarországi táncházmozgalom idén 50 éves évfordulóját ünnepli.
A sors keze, hogy alkalmam volt aktívan részt venni kialakulásában, mint Tímár Sándor tanítványa. Kallós Zoltán inspirálására hamarosan Erdélyben is megalakultak a táncházak s azokat kiszolgáló zenekarok. Az idô folyamán az anyaországban is egyre több zenekar alakult .Halmos Béla és Sebô Ferenc hamar rájöttek, hogy nélkülözhetetelen a zenész utánpótlás megszervezése, amelyben tevékenyen részt vettek. Nem volt könnyû feladat politikai és anyagi támogatás hiányában.
A megalakult zenekarok kezdetben igyekeztek az autentikus zenét játszó,  adatközlôktôl mindent elsajátítani.
Késôbb néhány kiváló együttes bár továbbra is szolgáltatta a táncházaikban az ilyen zenét, a különbözô zenei irányzatok iránti érzékenységük , az egyre jobban elterjedô úgynevezett „világzene” elterjedése hatására nem tartották fontosnak az autentikus zenei elôadásmódot koncertjeiken.

Úgy gondolom ez nem olyan nagy baj!

A népzenészek körében megosztottság van ebben a témában. Való igaz, hogy már az egyes tájegységeken élô emberek életkörülményei, így szokásaik, kultúrájuk is változóban van. Ilyen változások régen is történtek, csak sokkal-sokkal lassúbb tempóban. Manapság az internet elterjedésével „kinyílt” a világ ezen emberek elôtt is. Sok fiatal elhagyja szülôfaluját s városokba költöznek különbözô okok miatt. Szívükben még benne élnek a régi hagyományaik, de már nem gyakorolják csak kevesen, hiszen erôsebben hat rájuk a városi környezet. Hallatlan gazdag értékes kultúra tûnhet el. Ne hagyjuk! Felbecsülhetetlen értékek!

Magam, Kallós Zoltánnal jártam Gyimesközéplokon, Zerkula Jánoséknál.
A moldvai csángókhoz sajnos nem jutottam el, táncaikat nem volt módom ellesni, mert 1988-ban Finnországba költöztünk.

Pár nevet nevet megemlítenék, akiknek hatalmas köszönet jár a csángó kisebbség érdekében kifejtett tevékenységeikért. Munkásságuk elérhetôk az interneten.


Dr. Tytti Isohookana-Asunmaa volt finn kulturális és oktatási miniszter, egykori parlamenti képviselő, s korábban az Európa Tanács, Kulturális, Tudományos és Oktatási Bizottságának tagja. Európa-tanácsi munkája során került kapcsolatba a csángókkal. Részletesen megismerkedett a csángók történelmével, kulturális értékeivel. 1999 júliusában felkereste a jelentősebb moldvai csángó településeket.
Helyszíni tapasztalatait és következtetéseit egy nyolc pontból álló jelentésben fogalmazta meg. Fontosnak ítélte a csángók korrekt tájékoztatását arról, hogy milyen alapvető emberi jogok illetik meg őket. Szorgalmazta az anyanyelv bevezetését az iskolákban és a templomi liturgiában.

Az Európa Tanács Kulturális, Oktatási és Tudományos Bizottsága 2001 áprilisában jóváhagyta a Tytti Isohookana-Asunmaa asszony által elkészített jelentéstervezetet. Ennek alapján a Strasbourgban ülésező Parlamenti Közgyűlés 2001. májusában elfogadta az 1521/2001-es Ajánlást, amely konkrét javaslatokat tartalmaz a csángó kultúra védelmében. Ez a dokumentum a maga nemében az első volt, amely egy európai fórumon ilyen kendőzetlenül és részletességgel mutatta be a csángó közösség valós helyzetét. Visszavonulva az aktív politikusi tevékenységtől, az Oulu-i egyetem tanáraként változatlanul megőrizte kapcsolatát a csángókkal. Rendszeresen felkeresi Csángóföldet, gyakori vendég a kisebbségek helyzetével foglalkozó szakmai rendezvényeken. 2003-ban a Csángó Kultúráért Díjjal , 2011-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki.

Nyisztor Ilona népdalénekes és dr.Nyisztor Tinka néprajzkutató etnográfus.

Aki követte az ezredforduló után immár hazánkban is idônként közvetített csángó miséket,az megcsodálhatta varázslatosan csengő énekhangjukat. Kik is ők,és hogyan lettek Pusztina szószólói? A vezetéknevük sorsszerűen összecseng, párhuzamos az életrajzuk is, de egymástól függetlenül végzik küldetésüket, a magyar szó megőrzésének küzdelmes hivatását. Őszinte szavaik, zord időben is bátor helytállásuk példa és érték lehet mai világunkban! Józanul gondolkodó embernek talán érthetetlen, hogy a Dani Péter és Keszáp Ilona törvényes gyermekeként született leányukat miért hívják Nyisztor Tinkának- immáron ötven esztendeje. De aki ismeri a moldvai csángó-magyarok különös sorsát és nehéz életét, az tisztában van a jelenség okával. Tőlük ugyanis a román hatóságok sok egyéb-identitásuk, anyanyelvük – mellett a családnevüket is elvették, felváltották, lecserélték. Így lett Tinka édesapjából ( vagy talán már a nagyapjából is), kit az egész falu Daniként ismert, „hivatalosan” Nyisztor.


Petrás Mária népdalénekes, kermaikusmûvész

Csángó földműves szülők gyermekeként 1957-ben Moldvában, Diószénben született.Nyolcan voltak testvérek. Diószén elemi iskolájában elvégezte a tíz osztályt, majd Hétfaluban folytatta tanulmányait egy szakmunkás képzőben, amelyet kitüntetéssel fejezett be.Szakirányú tanulmányait 1975 és 1978 között Brassóban kezdte a Képzőművészeti Népfőiskola grafika szakán, majd felsőfokú tanulmányit 1990-től Magyarországon folytatta:
2001 óta laki Pomázon, ahol saját műtermében dolgozik.
Népdalénekesként szólóban is, de a Muzsikás együttes énekeseként is gyakran fellép.


Hitvallása:

Abban a világban, amelyben születtem, imádságos harangozással kezdődött a nap, és avval is ért véget.
A családok gazdagságát nyolc-tíz-tizenkét gyermek jelentette. Az öt évestől a legöregebbekig mindenkinek nélkülözhetetlen szerepe volt. Hétköznap azért dolgozott az ember erővel és szorgalommal, mert előtte állt egy-egy ünnep. Az ünnep előtt mindig nagy készülődések voltak. Az emberek kitisztították lelküket, életüket, házukat, istállóikat, ólaikat, kertjeiket, falujukat, megbocsátottak, megbékültek, misére mentek szép ünneplő ruhában, és délután megjárták egymást. Az ünnepek nagy örömmel teltek, mindent meg tudtak maguknak teremteni úgy, hogy nem voltak senkinek a szolgái. Tudták, hogy mi a rendje a világnak, mert a nap, a hold, a csillagok, az időjárás és a mélységes hitük útbaigazították őket. Akármit nem cselekedtek, akármit nem ejtettek ki a szájukon. Névtelen szentek között nőttem fel, akik a sereg gyermekükkel körülvéve tudtak énekelve szőni, fonni, gyönyörűen hímezni, varázslatossá tenni azt a nehéz világot. Böjttel és imádsággal, Mária erejével elmesszítették a testi-lelki bajokat. Az ő képüket szeretném példaként a világ elé tárni.

Mielôtt átadnám a terepet az Öves együttesnek, hadd köszönjem meg a Finnországi Magyarok Egyesületének, a Helsinki Liszt Intézetnek azaz a Helsinki Magyar Kultúrális Központnak, hogy hozzájárultak az ÖVES együttes finnországi útjához!

Önöknek szép, élményekben gazdag estét kívánok!

2022.05.26-28.-NYEOMSZSZ ifjúsági konferencia

2022-ben a svájci Magyar Ház alapítvány lelkes támogatásával sikerült megszervezni a NyEOMSzSz-ban már régóta emlegetett ifjúsági konfe-renciát. A cél a fiatalabb generáció bevonása a szórványban működő ma-gyar egyesületek munkájába. A működési forma egy önnálló ifjúsági tagozat lenne a NyEOMSzSz keretén belül, saját vezetőséggel és alap-szabállyal. A konferenciáról készült beszámoló alább.

2022.06.11-Nyárköszöntő – a dél-finnországi magyarok találkozója

Beszámoló

Napsütéses, kellemes időt  kaptunk  június 11-re, a  Dél-finnországi magyarok találkozójára,  a  ”Nyárköszöntő piknikre”.  A helyszín kiválasztása Gálfi István javaslatára történt és igen  szerencsésnek bizonyult, mivel a Talma Active parkban úgy a gyerekek mint a felnőttek is sokféle szórakozási lehetőség között választhattak. A parkról itt:    http://www.talmaski.fi/kesa/

A kb. 58-60 létszámú, döntő részben magyar társaság olyannyira jól érezte magát a különféle játékoknál, hogy alig lehetett összeterelni őket ebédre. Az felszolgált remek gulyást Magyarország nagykövetségének köszönhettük, Péntek Tamás kivitelezésében igazán finom ebédben volt részünk. Eredetileg a ”Nyárköszöntő”  tulajdonképpen Breuer Klára Nagykövetasszony  ötlete volt, aki személyesen is részt vett a találkozón. Az FME nevében ezúttal is köszönöm a programjaink iránti érdeklődését / támogatását.

Köszönet azoknak az FME vezetőségi tagoknak is, akik segítettek a rendezvény lebonyolításában,   valamint azoknak a résztvevőknek is akik finom süteményekkel kedveskedtek a megjelenteknek.

Fényképeket  ITT  láthattok. (Ha valakinek még vannak képei, kérem küldje el nekem és azokat is feltesszük.)

Az időjárástól is függően remélhetőleg jövőre is sikerül megrendeznünk a  ”Dél-finnországi magyarok találkozóját”, valamikor május végén- június elején.

Ez volt az FME 2022-es  tavaszi-nyári idényzáró eseménye, legközelebbi rendezvényünk a  GGP ( XXI. Gulyás Grand Prix ) lesz,  aug. 20-án  Karjaa-ban.

Kellemes nyarat Mindnyájatoknak,

************* ************

Meghívó: Nyárköszöntő – a dél-finnországi magyarok találkozója, VI. 11.

Június 11-én, szombaton nyárköszöntő pikniket rendez a Finnországi Magyarok Egyesülete a TALMA ACTIVE PARKBAN (Talmantie 341, 04240 Sipoo). A résztvevők a Magyar Nagykövetség jóvoltából finom gulyáslevest kapnak ebédre 13:00-kor az előre lefoglalt központi sátorban (kota). Ugyanitt grillezni is lehet a magukkal hozott hozzávalókból.

Kérjük, hogy aki teheti, hozzon süteményt. A kávét/teát a szervezők biztosítják.

Találkozó 11:30-12:00 között a parkolóban, ahonnan a belépők kifizetése után lehet is indulni a kalandparkba. Aki később érkezik, az hívja Gálfi Istvánt a 050 344 6456-os számon.

A csoport tagjai kedvezményes belépőjegyre jogosultak: a kalandpark eszközeinek használata csupán 5 € felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt. A drótkötélpálya (kiipeilypuisto) használata kedvezményesen 20 €.

2022.07.08-14 Összmagyar Anyanyelvi Tábor Sátoraljaújhelyen

Beszámoló a táborról

2022 július 8 és július 14 között került sor a Rákóczi Szövetség által szervezett anyanyelvi táborra. 

A külhoni szórványban valamint tengerentúli diaszpórában élő általános iskolásokat, mintegy 600 diákot Sátoraljaújhelyen a Rákóczi Tábor fogadta. A tábor a nyugat-európából és tengeren túlról érkezőknek Budapesten kezdődött a Benczúr Hotelban.  A következő napot teljes egészében Budapesten tölthettük,  a gyerekek többsége először láthatta a Parlamentet és a Hősök terét.

Az “Álmok álmodói 20” című kiállítás valamennyinket lenyűgözött. A több mint 600 magyar innováción keresztül vezető 3-4 órás múzeumi séta után is lelkesen vettek részt a gyerekek a különféle interaktív játékokban.

Július 10-én indultunk tovább Sátoraljaújhelyre, ahol a kisebbségi területekről érkezőkkel és a Rákóczi Szövetség lelkes fiataljaival együtt nyithattuk meg közösen a tábort. A Rákóczi Szövetség a Magyar Kormány jóvoltából 2019 márciusa óta tulajdonosa ennek a rendezvényközpontnak. A tábor területén 2021 óta hatalmas felújítási munkálatok zajlottak. Megépült a Rákóczi Hotel, átadták a Halzl József Sportcsarnokot, a kültéri sportpályákat és az úszómedencét. A barakk épületeket teljesen felújították. A nyugati diaszpórából érkezettek – nagy örömükre- a Rákóczi Hotelben lettek elszállásolva, többek között a Finnországból velem együtt érkező 6 gyerek is.  

Felemelő érzés volt találkozni a világ minden részéről érkezett magyarokkal. Többek között Ausztriából, az Egyesült Államokból, Spanyolországból, Svédországból is jöttek gyerekek. Csehországból jöttek legtöbben a nem kisebbségi területekről. A kisebbségi területekről érkezők közül a Csángó földről, Moldovából és Kárpátaljáról érkezők történetei az ottani kihívásokról nagyon megindítóak voltak.

A tábor programja az időjárásnak megfelelően igen változatos volt. Megérkezéskor a gyerekeket korosztályok szerint csoportokra osztották, ami megkönyítette az ismerkedést és a barátkozást. A rendezvények közül kiemelkedö sikert aratott a vizes feladatokkal is megtűzdelt Sportnap, az ősi mesterségek kipróbálása és a Karos honfoglalási temető és panoptikum meglátogatása. A bemutatkozó estre a Finnországról készített pár perces bemutató rendkívül jól sikerült és felszabadította a finn- magyar gyerekeket, akik finn himnusz eléneklésével zárták az előadást. A kulturális élményt az esti néptánc, a humoros előadás és a Disco biztosította a tábori estéken.  Ez igen kellemes változás volt  az elmúlt két évi lezárásokhoz és  korlátozásokhoz képest. 

A hazautazás a búcsúzkodás jegyében indult. A 10 éves kisfiam két nagyon jó barátra lelt, azóta a neten keresztül már többször beszélgettek. Remélem, hogy folytatódik a Rákóczi szövetség hagyománya és minden évben szerveznek táborokat a különféle korosztályoknak. A részvétel minden magyar származású külföldön élő gyereknek és fiatalnak elérhető 10-25 éves korig,  egy évben egyszer. Eddig a tábor részvételi költségét valamint utazási költségek egy részét is a Rákóczi szövetség fedezte. 

Remélem. hogy jövőre még több Finnországban élő magyar gyerek és fiatal szülő él majd ezzel a lehetőséggel. 

Peura Sarolta.

Még több fénykép itt:

https://drive.google.com/drive/folders/1inelEDSGv-89E-pTDBqwphFQAJ4wxAam