2022.08.16-Az Albert család Örökségeink c. komoly- és népzenei koncertje a Liszt Intézetben.

Milyen népzenei anyagot formált gyűjtőjük, Bartók Béla zongoraművekké? Az Albert család koncertjén előbb autentikus népi hangszereken, majd zongorán szólalnak meg Bartók gyűjtései, illetve ihletésükből született művei augusztus 16-án, kedden 18:00 órától a helsinki Liszt Intézetben (Kaisaniemenkatu 10, Helsinki). A koncertműsort finn nyelven elhangzó ismeretterjesztő szövegek és vetített képek tarkítják, a koncert után pedig tánctanítással egybekötött moldvai táncházat tartanak az előadók.

Közreműködnek: Várallyai Simon – zongora, Albert Janka – oboa, Albert Anna – népi ének, Albert János Árpád – kecskeduda, Pertis Szabolcs – népi furulyák, A. Joób Emese – műsorvezetés.

Az Albert család a Kangasniemiben augusztus 18–21. között zajló UNKARIFESZTEN is fellép.

A program ingyenes, a műsorfüzet ára 10 €.

Jelentkezés augusztus 15., hétfő 12:00-ig a https://forms.office.com/r/cjJVxcKzK9 linken.

Magyar Kulturális és Tudományos Központ

Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki

+358 (0)9 6229 4610

hungarian.culture@unkarinkulttuuri.fi

culture.hu/helsinki

Minkälaista kansanmusiikkiaineistoa Béla Bartók muokkasi pianoteoksiksi? Albertin perheen konsertissa Bartókin keräämiä kansanlauluja esitetään ensin alkuperäisessä muodossaan autenttisilla kansansoittimilla, ja sitten Bartókin säveltäminä teoksina pianolla. Konsertti pidetään tiistaina 16.8. klo 18 Liszt-instituutissa (Kaisaniemenkatu 10, Helsinki). Konserttiohjelmaa höystetään suomenkielisellä juonnolla sekä kuvaesityksellä, ja esiintyjät pitävät konsertin jälkeen tanssiopetusta sisältävän tanssituvan.

Esiintyjät: Simon Várallyai – piano, Janka Albert – oboe, Anna Albert – kansanlaulu, János Árpád Albert – unkarilainen säkkipilli, Szabolcs Pertis – huilut, Emese A. Joób – juonto.

Albertin perhe esiintyy myös Kangasniemellä järjestetyssä UNKARIFESZTISSÄ 18.–21.8.

Tilaisuus on ilmainen, käsiohjelma: 10 €.

Ilmoittautuminen ma 15.8. klo 12 mennessä: https://forms.office.com/r/cjJVxcKzK9.

2022.08.18-Kiállításmegnyitó a Művészetek Éjszakáján: Magyar iparművészek designkiállítása a Liszt Intézetben 18.00 órakor.

A kiállításon szereplő alkotók az iparművészet és formatervezés különböző területeit képviselik, azonban mindannyiukra jellemző a kíváncsiság, az innovativitás, az új utak keresése, a kísérletező kedv. A kísérletezés vonatkozik többek közt az eljárásokra, anyaghasználatra, anyag(újra)hasznosításra. A kiállításon látható üvegtextil, képregény, művészi grafika, régi filmnegatívokból szőtt textil, hagyományos hímzésmotívumok ihlette installációk, különleges ékszerek, porcelán- és ötvösmunkák.

A kiállító művészek a Magyar Művészeti Akadémia hároméves ösztöndíjprogramjában vettek részt. A program 2018-ban indult, az első hároméves szakasz lezárulta után idén tavasszal az iparművészeti és formatervezési ösztöndíjasok munkáiból kiállítást rendeztek Budapesten. Ebből a kiállítási anyagból látható ízelítő most Helsinkiben.

A tárlaton részt vevő alkotók: Balás Benedek, Fóris Katalin, Gelley Kristóf, Hegedűs Andrea, Lenzsér-Mezei Kata, Németh Levente, Simon Zsolt József, Tóth Zoltán, Vígh Krisztina.

Kiállításmegnyitó augusztus 18-án, csütörtökön 18 órakor. A kiállítást Richly Gábor, az MMA főtitkára nyitja meg. Kérjük, részvételi szándékát jelezze előre a https://forms.office.com/r/tXkx97HPDq linken augusztus 17, szerda 12 óráig. A részvétel ingyenes.

A kiállítás a Helsinki Design Hét programjának a része. Szeptember 8-án 17 órától lehetőség nyílik a Magyar Kulturális Központban személyesen is találkozni a kiállító művészekkel és mentorukkal, Szenes Istvánnal.

Magyar Kulturális és Tudományos Központ

Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki

+358 (0)9 6229 4610

hungarian.culture@unkarinkulttuuri.fi

culture.hu/helsinki

2022.05.27-29.-NYEOMSZSZ közgyűlés

Beszámoló a NyEOMSzSz közgyüléséről

őŐűŰ Az idei NyEOMSzSz (Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége) közgyűlését Svájcban, Baselben tartottuk meg. A remek hangulatban, konstruktív szellemben lezajlott közgyűlésen – Portugália kivételével- jelen voltak mind a 18 tagország magyar szervezeteinek küldöttei, a Magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság
részéről pedig Pótápi Árpád államtitkár és Pirityiné Szabó Judit főosztályvezető.
Jelen volt még Dr. Czukor József, Magyarország svájci nagykövete és Pappné Farkas Klára, az Országgyűlés Hivatalának főosztályvezetője is. Az FME részéről Kádár Ildikó elnökhelyettes valamint Fodor Gabriella gazdasági felelős képviselte egyesületünket.
Jómagam ( Nagy Gábor Bigus) a NyEOMSzSz elnökségi tagjaként vettem részt a közgyűlésen.
Külön figyelmet érdemel, hogy az idén, május 26-28. között, ugyancsak Baselben, első ízben lett megtartva a Nyugat-Európai Ifjúsági Konferencia, ahol az FME is két küldöttel képviselte magát: Peura Noémi és Peura Matias (Sándormátyás) személyében.
A NYEOMSZSZ közgyűlésről készült fotókat az alábbi linken láthatjátok, a zárónyilatkozat szövege is alább.

https://photos.google.com/share/AF1QipPNiFgJAaGV4wXkob8TMrYwyE7aJ0L6J7hcy-Tp9jJP3I4rKN9B3eFdXuEoTJoPPw?key=NjNUYV95QjJUejhYaHhNWnJubk40d2txcHZEQmVR


Mindenkinek kellemes nyarat kívánva,

2017.03.11-Családi délután Turkuban

Az Finnországi Magyarok Egyesülete (FME) első 2017. évi turkui programja, a Magyarország nemzeti ünnepe, március 15-e alkalmából szervezett családi délután március 11-én került megrendezésre. A programon a reméltnél kevesebben vettek részt, de akik ott voltak, azok remek hangulatban tölötték el az időt. A gyerekek többféleképpen foglalhatták el magukat: készíthettek huszárcsákót vagy díszíthettek pártát, színezhettek papírzászlót, de a témához kapcsolódó színezők is nagy sikert arattak.

Az 1848–49-es történéseket a kisebbek egy leegyszerűsített folyamatábrán követhették végig, a felnőttek pedig egy játékos kvíz segítségével frissíthették fel történelemtudásukat.

A rendezvények készült képeket itt lehet megtekinteni.

Terveink szerint az FME következő turkui programja egy a Magyar Költészet Napja tiszteletére megrendezendő versmondó–vershallgató délután lesz április elején.

Sinikka Ojala

2017.05.16-18-Berecz András Finnországban

Ahogyan azt korábban már jeleztük 2017. május 16-án Helsinkiben, 17-én Ouluban és 18-án Vaasaban lesz vendégünk Berecz András énekes-mesemondó és népmesegyűjtő, Kossuth díjas előadóművész.

mellékelt meghívón megtaláljátok a három előadás részletes tudnivalóit.

Az alábbi címen be lehet jelentkezni az előadásokra. Mindazoknak, akik a táblázatban előzetesen bejelentkeznek lefoglaljuk majd a kért helyeket.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/14xdQsPHd9bJ0sDBvC6F2lx-C9GSPHBH1MFqDg1shc2Q/edit#gid=0

Ha az előzetes jelentkezés Helsinkiben jóval meghaladná a kulturális intézetünk befogadó képességét, akkor nagyobb helyet bérelünk hozzá. Ezért fontos lenne tudni a kb. várható létszámot!

Kérem jelezzétek, ha érdekel benneteket az előadás!

2017.06.01-Márton Áron ösztöndíj

A Külgazdasági és Külügyminisztérium (továbbiakban KKM) pályázatot hirdet Márton Áron ösztöndíjra, 10 hónap időtartamra

– szlovén állampolgárságú, vagy
– valamely más külföldi (Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna kivételével) ország állampolgárságával rendelkező, vagy
– állandó letelepedési engedéllyel Lettországban élő, lettországi állandó lakcímmel rendelkező, magát magyar nemzetiségűnek valló személyek számára a KKM magyarországi felsőoktatási előkészítő képzésében történő részvételre a 2017/2018-as tanévben.

További részletek ide kattintva érhetőek el.

2017.06.23-FME piknikek Turkuban – beszámoló

turku1

Juhannus előestéjén és egy héttel később, vasárnap két FME-pikniket szerveztünk Turkuban. Mindkét alkalommal jó kis társaság gyűlt össze a ruissalói Saaronniemi-strand grillezőhelyén, összesen kb. 25-en vettek részt a két találkozón.
turku2
A kisebbek a hűvös időjárás ellenére a tengerben is megmártóztak, és a fáradhatatlan magyar tacskó is mindkét alkalommal nagy sikert aratott a piknikezők körében. Egészen biztos, hogy nem utoljára gyűltünk így össze!

Ojala Sinikka

2017.10.15-Gombászó kirándulás

Kedves barátaink!

Október 15-én vasárnap az FME szervezésében gombászó kirándulást, túrázást tartunk.
Értesülésem szerint az idén jó a tölcséres rókagomba termés. Lehet, hogy közületek sokan már begyűjtöttétek a szükséges mennyiséget és nem lelkesedtek a kirándulás miatt mert évekkel ezelőtt jártatok Lapinjärvibe vagy a változó esős időjárás inkább otthon tart, de azoknak akik még soha nem vettek részt nagyon ajánlom.
A gombászás után árkon, bokron keresztül egy étvágycsináló körülbelül 2 km-es túrát tartunk egy mesébe illő kilátó-szikla tetejére ahol tüzet rakunk és ebédelünk.

Ajánlott: gumicsizma vagy vízálló bakancs, meleg ruha, esőköpeny, enni- és innivaló.

A kiránduláson részt vehetnek gyerekek is a szülők felügyelete mellett.
Indulás reggel 9 órakor a Vantaa-i IKEA udvaráról (Porttisuontie 18, 01200 Vantaa) saját autóval, tele kocsi megoldással. Legkésőbb délután 5 órára visszaérkezünk ugyanide.

Üdvözlettel,
Gálfi István, túraszervező

2017.08.19-XVI. Gulyás Grand Prix

XVI. Gulyás Grand Prix
2017. augusztus 19.

A hagyományos, immáron 16. FME Gulyás Grand Prix 2017.augusztus 19-én került megrendezésre Karjaaban, a szokott helyen. A karjaai Jogging Team hétvégi háza és annak parkja, folyópartja ez alkalommal is remek, jól felszerelt helyszínnek bizonyult ehhez a nagyszabású programhoz.
A borús, esős idő nem ígért sok jót a szervezőknek, sem a korábbi élmények alapján idén is részvételüket tervező gyakorlott picknikezőknek. A délelőtti órákban csendesen esett az eső és egy kissé késleltette a terep berendezését is. Szerencsére a GGP ötletének atyja, Nagy Bigus már sok mindent megért a 15 korábbi év során. Fedelet is kerített az eső fenyegette csapatoknak. A kipróbálásra váró sátortetők felállítása nem vitt el sok időt és mire valamennyi elkészült – láss csodát – el is állt az eső. Mintha menetrend szerint történt volna éppen a legjobb időpontban. A legbátrabbak ugyanis elkezdtek szállingózni a felállított 16 tűzhely köré.
Így azután lassan, szép sorban meggyúltak a lángok a bográcsok alatt és elkezdődhetett a versenyfutás az aranyozott fakanál birtoklásáért.
Idén is sokfelől érkeztek a programra. Az ország közepéről és keleti határa vidékéről is jöttek versenyezni vagy csupán ismerkedni, szórakozni vágyók. Tamperéből több csapat is fakanalat rántott. De a legtávolabbi versenyzők Magyarországról, Veszprémből jöttek el hozzánk. A pár nappal korábban megszületett unokája tiszteletére „ringbe szálló” autodidakta szakácsmesterük kiváló ízeket varázsolt a fortyogó bográcsba.

És idén is indult a versenyben a helsinki magyar nagykövetség is. Igaz, ez alkalommal a nyári szabadságok miatt a korábbinál kisebb, de egy Tallinnból érkezett kollégájukkal kiegészülve annál lelkesebb csoportjuk adogatta a jobbnál-jobb fűszerezési ötleteket a másfajta ételeivel nívós díjakat is nyert mesterszakácsuknak. Péntek Tomi, aki ez alkalommal szarvas húsával és saját szedésű gombával próbált egyedi recept alkotni és új utat kijelölni a gulyás sok évszázados fejlődése történetében – a maga szelíd mosolyával fogadta a bíztatásokat. De nem csak ő volt ilyen kísérletező kedvű. Az eredeti pusztai receptet pontosan követő marhagulyástól a mai fantáziát igencsak megmozgató különlegességekig, mint pl. a vegetáriánus (borosüveg dugójával alkalmilag ékesített) babgulyásig sokfajta finomság fortyogott a megmérettetés felé.

Történt mindez az egyre szebbé váló időjárást élvező, és egyik-másik csapat vidámkodásait kedvtelve szemlélő, ahhoz csatlakozgató mintegy 150-170 jelenlévő nagy-nagy örömére. Amit csak betetőzött az, hogy a verseny kiértékelése után a vendégek közösen fogyasztották el a versenyműveket. Volt olyan, aki számos alkotás megkóstolása után sem tudott dönteni, így megismételte ízhalmozó körútját. Majd annak végén azután elégedetlenül konstatálta, hogy a 8 fős zsűri nem az ő kedvenceit jutalmazta.

A bográcsokból este 6 órakor történt meg a mintavétel a rendezvény fő szervezője, Bigus (Nagy Gábor) vezetésével. A végeredmény a készülő ételekbe rendre bele-belekóstoló vendégek és versenytársak közül csak keveseket lepett meg. Többek között állítása szerint a nyertest is. A gulyásfőzőversenyt ez alkalommal Czéh János – feleségével Mirkával és kislányával Emíliával alkotott – Aranycsaládi csapata nyerte egy remekül sikerült, ízében, illatában és színében egyarát harmonikus, de a hagyományokat jól megőrző gulyással. A rendezvényen második helyezést ért el Vámosi Péter és Gallusz Fanni Fanny duója, míg a harmadik legjobbnak ítélt gulyást Sebők Mihály és Adamik László főzte. Méltó helyre került a fődíj, az „Arany fakanál”, de a többi díj is.
A Gulyás Grand Prix a Finnországban élő magyarok egyik legnagyobb rendezvénye minden évben. Olyan, ami magyar hagyományt idéz fel és ad tovább gyermekeinknek, finn barátainknak és ismerőseinknek, és amelyik sok – néha csak ezen alkalommal- egymással találkozó magyarnak ad lehetőséget ismerkedésre, új barátságok kialakítására. Idén is több tucat első alkalmas vendég érkezett ebbe a Helsinkitő csaknem 100 km-re található városkába.
A további program fontos része volt a tombolasorsolás is, amelyik során kisebb ajándékok mellett értékes nyeremények is – mint pl. Fiskars kések és ollók, finom magyar borok vagy a főnyeremény öntöttvas bogrács is gazdára találtak.
Az est további része társalkodással, barátkozással, néhányaknak a már korábban megkezdett fürdőzés és szaunázás folytatásával, táncolással-zenehallgatással folytatódott. A hangulatot a magyar nép- és tánczenék, a beszélgetések és finom magyar borok és pálinkák tették még színesebbé.
A rendezvény megvalósításában ez alkalommal is komoly érdeme volt a magyarországi Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-nek, amelyik anyagi támogatásával segítette azt.

Fényképek: https://drive.google.com/drive/folders/0B0RmBhIX4T7bM1NTNkpJRWtDVXc

Jelinkó Árpád

2022.11.12_Magyar Bál

Márton napi magyar bál   –  beszámoló.

Két esztendő kényszerkihagyás után  2022. nov. 12-én az FME ismét megrendezte a hagyományos novemberi magyar bált. Mivel idén a kitűzött dátum Márton napjához esett közel, ezért „Márton napi magyar bál” elnevezéssel köszöntötte az egybegyűlteket az egyesület elnöke Nagy Gábor, alias Bigus, aki házigazdai minőségében kiemelten üdvözölte Breuer Klára nagykövet asszonyt és férjét, Rudas Pált, továbbá Szabó Endrét, a Liszt Intézet vezetőjét, valamint Vereb-Dér Botondot, a Finn-Magyar Társaság (FMT) igazgatóját. Köszöntőjében az aggodalomra okot adó jelenlegi európai helyzet mellett az egyesület jövőbeni terveire és a közelgő 30 éves jubileumra hívta fel a figyelmet. Breuer Klára nagykövet asszony beszédében a korok báljainak fontosságát emelte ki, miszerint van funkciója úgy a múltban, mint a jelenben is a báloknak. A közösségek számára a bál fontos megtartó erő minden körülmények között.

A teltházas rendezvényen finn vendégek is szép számmal részt vettek. A vacsoráról Péntek Tamás, a nagykövetség mesterszakácsa gondoskodott, a tánczenét Mágori Csaba DJ szolgáltatta. A felszolgálásban Darren O’Halloran és Péntek Bence serénykedtek. A vacsorát követően az idei Kőrösi Csoma Program ösztöndíjasa, Albertné Joób Emese rövid összefoglalót mondott a Márton napi népszokásokról, és ezzel invitálta a jelenlevőket az élőzenés táncos mulatságba. Gálfi Botond vezette a moldvai táncokat, és az erre az alkalomra összeállt zenekar (Veres Zoltán, Makfalvi Miklós, Murat Ermutlu, Albert János, Albertné Joób Emese) biztosította a talpalávalót.

A jó hangulatú tánc után, az elmaradhatatlan tombolanyeremények sorsolása következett, melyet az egyesület elnöke, Bigus vezetett fáradhatatlan humorával. Az est további részében nagyszerű magyar slágerekkel folytatódott a tánc.

Köszönet mindazoknak, akik munkájukkal hozzájárultak a bál szervezéséhez és lebonyolításához. Bízunk benne, hogy a tombolán befolyt összeg is gyarapítani fogja az egyesület munkáját. Jó volt együtt lenni, koccintani, finomat enni, jót táncolni. Reméljük, hogy ez a remek hangulatú Márton napi magyar bál elősegítette a kapcsolatok fejlődését a jelenlévő finnországi magyarok és a finn vendégek körében is. 

Albertné Joób Emese.

Kérjük a nagy.bigus@gabriel.fi címen jelentkezett résztvevőket, hogy az étel- és italválasztékra itt szavazzanak: szavazás

A nov. 5-ig beérkezett szavazatok függvényében: levesből egy féle lesz, főételből két féle, + vegetáriánus, desszertből pedig szintén egy féle készül. FIGYELEM: jelentkezni továbbra is csak a nagy.bigus@gabriel.fi címen lehet.

2022.09.16-17-A finnországi magyar tanárok módszertani tovább-képzése

Kedves Finnországi Magyartanárok!   

2013 óta hét alkalommal hirdettünk másfél napos szemináriumot annak érdekében, hogy a magyartanítással foglalkozó tanárok találkozhassanak, kicserélhessék tapasztalataikat, és olyan pedagógiai, módszertani ötleteket hallhassanak, amelyeket hasznosítani tudnak az oktatás során. A találkozók sikerét nem rendítette meg az oktatásra végérvényes hatást gyakorló világjárvány sem.  

A Magyar Kulturális Intézet a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemmel, a Finn–Magyar Társasággal és a Finnországi Magyarok Egyesületével együttműködve 2022. szeptember 16–17-én ismét magyartanári találkozót és továbbképzést hirdet, mely hibrid eseményként a Liszt Intézetben, valamint a Zoom platformon valósul meg. Főelőadóink idén azt a kérdést járják körbe, mihez kezdjen egy nyelvtanár, ha a tankönyvi feladatok nem feltétlenül illenek a csoport célkitűzéseihez.  

A képzés térítésmentes.    

Levelemhez csatoltam a programtervezetet is, a linkekkel kiegészített változatot a jelentkezőknek fogom elküldeni. A Zoom nem regisztrációköteles: a linkre kattintva egyszerűen lehet az adott alkalomhoz csatlakozni.   

Akik részt kívánnak venni a találkozón, azoktól kérjük, hogy legkésőbb augusztus 26. péntekig töltsék ki és küldjék vissza az alábbi rövid kérdőívet:    

Jelentkezem a Finnországi Magyartanárok 2022-es módszertani konferenciájára:    

név: ……………………………..,     

A következő csoportokat tanítottam, illetve tanítom: MID / MSZ / mindkettő     

a részvétel napjai: szept. 16., péntek / szept. 17., szombat / mindkettő  

a részvétel módja: jelen / online  

milyen tankönyveket, illetve anyagokat használok jelenleg: …………………………………  

A Finnországi Magyarok Egyesülete (FME) a vidékről érkező származásnyelvi tanároknak az utazási költséghez támogatást biztosít. 

Ezzel kapcsolatban az érintettek forduljanak Nagy Gábor „Bigus” elnökhöz: nagy.bigus@gabriel.fi  

A Liszt Intézet három főnek tud szállást biztosítani két vendégszobában, ezzel kapcsolatban hozzám lehet fordulni.  

A minél nagyobb létszámú, sikeres találkozóban bízva,

Klára Pojják, ■ programme manager ■

Kaisaniemenkatu 10, 00100 Helsinki +358-9-6229 4612 

****************** **************************

Finnországi magyartanárok találkozója és továbbképzése, 2022, IX. 16–17.

Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ (Helsinki, Kaisaniemenkatu 10.)

Programtervezet szeptember 16., péntek

14:00    A résztvevők köszöntése, majd rövid bemutatkozása

14:30    Irene Wichmann – Fehér Zsuzsánna: Mit tanultunk a távoktatásból? A Helsinki Finn-Magyar Társaság online kurzusai (ea.)

15:00    Pusztai-Varga Ildikó: Finnországi nyelvtanulók magyarnyelv-tanulási motivációi. Kutatási beszámoló (ea.)

16:00    Varga Judit: Lexikális kompetencia és a frazémák (ea.)

16:30    kávészünet

16:50    Kovács Magdolna – Vecsernyés Ildikó: Magyar megszólítások tanítása finneknek és származásnyelvi diákoknak (ea.)

17:10    PÁRHUZAMOS MŰHELYEK

            Johanna Raimi: Slam poetry a származásnyelv-oktatásban

Kovács Magdolna – Vecsernyés Ildikó: Bevált ötletem, módszerem egy finnek számára nehéznek tűnő jelenség tanítására: Kérjük a kollégákat, hozzák magukkal bevált/kedvenc feladataikat (amennyiben a feladat nem saját, forrást jelöljenek meg).

szeptember 17., szombat

10:00    Pap Andrea, ELTE: Hogyan egészítsük ki tananyagainkat pragmatikai játékokkal és feladatokkal? (ea.)

11:00    kávészünet

11:20    Zajacz Zita, ELTE: Hogyan egészítsük ki tananyagainkat (inter)kulturális játékokkal és feladatokkal? (ea.)

12:20    Tóth Viktória: Beszámoló az Útravaló csoportról (https://www.kielijamieli.com/utravalo) (ea.)

12:50    KÖZÖS EBÉD

13:50    PÁRHUZAMOS MŰHELYEK Pap Andrea és Zajacz Zita vezetésével I.

Tankönyvek arcfelvarrása pragmatikai szempontból

14:50    PÁRHUZAMOS MŰHELYEK Pap Andrea és Zajacz Zita vezetésével II.

Tankönyvek arcfelvarrása interkulturális szempontból

15:50    zárszó

*********** ********************

2022.09.10- Rendkívüli FME közgyűlés a Liszt Intézetben 15-től 16:50 óráig.

Részlet az FME 2022. éves közgyűlésének jegyzőkönyvéből.

  1. A tagok által javasolt más napirendi pontok és egyéb ügyek megtárgyalása.

Nagy Gábor (Bigus), az FME elnöke bejelenti, hogy újra indítjuk az FME levelezőlistáját. Ezen a listán fogjuk közölni a működési tervet és más egyéb fontos dolgokat. Mák István és Vilisics Ferenc hozzáfűzik, hogy az emailes levelezőlista elavult módszer. Veress Zoli és Kádár Levente felszólalt és kérték, hogy a szavazási renddel valamint az egyesületi kommunikációval kapcsolatos problémákat meg kell oldani. Gálfi István ezen a ponton javaslatot tesz egy rendkívűli közgyűlés összehívására. Kádár Ildikó szintén támogatja a rendkívüli közgyűlés ötletét. Kismartoni Marcell kéri, hogy ne zárjuk be az új weboldalt.

Nagy Gábor (Bigus) hozzáteszi,  hogy a levelezőlista a csatolmányok miatt is jó, de ha a vezetőség nem tud megállapodni, akkor rendkívüli közgyűlésen ezt is megtárgyaljuk. Bara Lehel kéri, hogy a rendkívüli közgyűlés legyen 10 hónap múlva. Gálfi István javasolja, hogy a nyári szabadság után tartsuk. A rendkívüli közgyűlést a közgyűlés több, mint 10 %-ka megszavazta.

******** **********

A rendkivüli közgyűlésre érvényes szabályok ugyanazok mint egy rendes éves közgyűlésen, annyi különbséggel, hogy csak a következő napirendi pontok lesznek:

1. A közgyűlés megnyitása
2. A közgyűlés elnökének, titkárának, jegyzőkönyvi ellenőrének és szavazatszámlálójának megválasztása
3. A közgyűlés szabályszerűségének és határozatképességének megállapítása
4. A napirend jóváhagyása: az Alapszabály és a Működési szabályzat megtárgyalása, javaslatok, szavazás.

5. Breuer Klára nagykövetasszony tiszteletbeli tagságának szavazása.
6. A közgyűlés bezárása

Az alapszabályban szükséges pontosításokat, változtatásokat, valamint a belső használatra szánt Működési szabályzatot fogjuk megbeszélni a megjelent tagsággal.

Az alapszabály javasolt változtatásai pirossal vannak beírva az eredeti, érvényes alapszabály szövegébe.

A szükséges dokumentumok itt:

Vagy itt: https://drive.google.com/drive/folders/1JfcPV8WInPpD3AK85yS5qvoZVa-lzfWU

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

2022.08.20-XXI. Gulyás Grand Prix (GGP) -Magyarok országos találkozója.

A meghívók ( magyar és finn) után olvashatók a fontosabb tudnivalók, mindenkit kérünk (főleg a csapatokat!) hogy azt is olvassák el.

A 2022 aug. 20-i GGP-ről készült fotók és videók ITT

Gulyás Grand Prix  (GGP)  2022. aug. 20 Beszámoló

Remek, napsütéses időt kaptunk a sorrendben XXI-ik GGP-re. Ez meg is látszott a résztvevők -vendégek létszámán is: összesen kb. 170-en  voltunk, kilenc csapat főzött kilenc bográcsban.

Ezúttal az “Explorers” társulat jóvoltából külön foglalkozás is volt a gyerekeknek, akik nagy örömmel vettek részt a  rajzolásban, bábozásban.  Első alkalommal volt igazi lemezlovasunk is, aki egész idő alatt kitartóan szolgáltatta a jó zenéket.

Sok finom gulyás készült, a helyben felkért amatőr zsűritagoknak nehéz dolguk volt. Sokáig tartott a figyelmes pontozás,  aminek eredménye majdnem holtversennyel zárult: az első és a második helyezett között mindössze 4 pont különbséggel!

A helyezettek:

Első helyezett 168 ponttal a 3-as számú csapat:  Kecskés Zsuzsa, Peura Sarolta, Hódi Viktória.

Második helyezett  164 ponttal a 4-es számú csapat: Katona Lóránt és Fülöp László.

Harmadik helyezett 160 ponttal a 9-es számú csapat: Pető Kriszti, Teleki Johanna, Kovács Viktor, Péter imre és Hugyik Attila.

Az első díjazottnak járó aranyozott fakanálon kivűl mindhárom nyertes csapat különféle jutalmakat és oklevelet kapott. Gratulálunk a díjazott csapatoknak és köszönjük a többiek közreműködését is!

A tavalyi “tombolálatlanságból” tanulva az idén komolyan felkészültünk, nagyon sok sorsolandó nyeremény volt. Ezúttal is köszönjük Magyarország Nagykövetségének, a Liszt Intézetnek, a Fiskars cégnek, valamint mindenki másnak is, akik tombola nyereményeket hoztak.  Egy adott ponton úgy tünt, hogy több nyeremény van mint amennyi tombolát megvettek a résztvevők de végül ez az arány mégis megváltozott, szóval nem minden cetli nyert,  csak majdnem.

A tombolázás végeztével kezdődőtt a komolyabb szaunázás.  A jó időnek is köszönhetöen sokan kihasználták az alkalmat és megmártóztak / úszkáltak a kristálytiszta, szinte állóvíznek tűnő folyóban.

A GGP-n készült fényképeket ITT itt láthatjátok.

Az idei rendezvényről egy kb. 3-4 perces promóciós videó is készül, ez még szerkesztés alatt van de amikor készen lesz, majd külön beharangozom. J

Ha minden jól megy, jövőre ismét találkozunk,  2023. aug. 19-én, szombaton, a megszokott helyen.

Végül: köszönet mindazoknak akik az előkészületkeben, a lebonyolításban valamint a másnapi takarításban segítettek!

Nagy Gábor (Bigus)

az FME elnöke.

Sziasztok,

Mi vagyunk az `Explorers`, magyarul Felfedezők/Kalandozók. Szórakoztatva nevelő programokat kínálunk gyerekeknek, velünk együtt kalandozhatnak a művészet, színház/bábszínház, nyelv es zene birodalmában. Magyar nyelven tartandó Színjátszó foglalkozásainkat szeretnénk elsősorban a figyelmetekbe ajánlani, de ha valakit érdekelnek az angol nyelvű programjaink, ott is szívesen látunk mindenkit.

1. Színjátszó Klub/ Performance Club (Magyar, Angol es Finn nyelven is indítunk csoportokat)

– Színjátszáson keresztül a gyerekek gazdagíthatják szókincsüket, reszesei lesznek az alkotó folyamatnak, magabiztosabbá válhatnak, szociális es érzelmi intelligenciájuk, probléma megoldó képességük, kreativitásuk is fejlődik

– Félévenként újrainduló csoportfoglalkozások fókuszálnak a gyerekek egyéni képességére, erősségére es érdeklődésére

– A próbafolyamat során nagy hangsúlyt fektetünk a Magyar beszédművelésre. Montágh módszer légző-, hang-, kiejtés-, hangsúly- és ritmusgyakorlataival ismerkedhetnek meg a résztvevők

– Az elkészült előadások alkalmazhatnak zenét, éneket, mozgásszinházi es bábszinházi elemeket is

– A szemeszter végén a közösen létrehozott produkció megtekinthető a családok es barátok számára

2. Zene Klub (ezeket a foglalkozásainkat angol nyelven tartjuk)

– Zene Klub vidám mozgásos gyakorlatokkal, dalokkal, bábokkal es hangszerekkel ismerteti meg a gyerekekkel a zene világát es zenei alapfogalmakat, mint peldául: hangmagasság, ritmus, ütem, dallam, tempó

– A Zene Klubot vidám bábkarakterek; Quincy the Quaver és barátai teszik érdekessé

– A félévenként újrainduló foglalkozásainkat Kodály és Jolly Music módszerek inspirálták

– A szemeszterek végén a gyerekek énekes produkciója felvételre kerül és mp3 formában letölthető lesz

3. Zenei Angol Klub/ Musical English Club (ezeket a foglalkozásainkat angol nyelven tartjuk)

– Zenei Angol foglalkozásainkon szórakoztató módon, mesékkel, zenével, mozgassal es bábbal fejlesztjük a gyerekek Angol nyelv es kommunikációs készségét es hangtani tudatosságukat

– A Klubot vezeti Larnell a Béka (bábkarakter) es barátai

– Foglalkozásainkat részben a Jolly Phonic metódus inspirálta

– Célunk, hogy egy biztonságos, vidám légkörben a gyerekek bátran kifejezzék magukat, ezáltal fejlődjön a szókincsük, artikulációjuk és lehetőséget biztosítsunk a nyelv gyakorlására

Amennyiben további kérdésed lenne, nyugodtan lépj kapcsolatba velünk.

Üdvozlettel:

Erzsébet (Bizsi) Tamás es Michael Kantola

Contacts Michael: +358 45321 8973 Bizsi: +358 453218974
artexplorers22@gmail.com


2017.11.18-Magyar Bál a 100 éve független Finnországban + beszámoló

MEGHÍVÓ

A Finnországi Magyarok Egyesülete 2017. november 18-án szervezi meg az immáron hagyományos báli mulatságát, melyre minden egyesületi tagot, és barátainkat szerettel meghívunk.

A program: három fogásos vacsora, melyhez egy pohár bor vagy alkohol mentes ital jár; vidám játékok; tombola sok értékes ajándékkal; és tánc. A helyszínen további italok vásárolhatók.

Az est zenei műsorát a magyarországi Régió zenekar és Kádárné Hegedűs Veronika szolgáltatják.

Időpont: 2017. november 18., 17.00–23.30

Helyszín: Unikkotie 17, 01300 Vantaa (a Tikkurila vasútállomás közelében)

Részvételi díj: 35 euró, gyerekeknek (7 – 16 év): 20 euró

Az FME tagjainak: 20 euró, gyermekeiknek (7 – 16 év): 10 euró

Az est magyar nyelvű, de magyarul nem tudók részvétele esetén finnül (és angolul is) ismertetjük a fontosabb tudnivalókat.

Jelenkezni 2017 november 10-ig az alábbi oldalon feliratkozással és a kívánt menüsor megadásával lehetséges: jelentkezés. Akinek így nem sikerül, az arpad.jelinko@gmail.com címen is jelentkezhet!

Kérjük, hogy a gyors értesítéshez e-mail címeteket adjátok meg!